Փարաքարի վարչական ղեկավար Վոլոդյա Գրիգորյանի սպանության քաղաքական դրդապատճառի վարկածը չի քննվել, ասել է «Ապրելու երկիր» կուսակցության ղեկավար Մանե Թանդիլյանը:
«Բնականաբար ամենաողջամիտ վարկածն այն է, որ քաղաքական պատճառներով է սպանությունը եղել, և հասկանալի չէ, թե հանրային մեղադրողն ինչ հիմքով է վրեժի շարժառիթը դրել մեղադրանքի հիմքում։ Դա կարող էր լինել առավելագույնը վարկած, մեղադրյալը ևս չի ընդունում վրեժի շարժառիթը»,-ասել է նա, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
Թանդիլյանի համոզմամբ՝ քաղաքական դրդապատճառի վարկածի ուղղությամբ ամբողջական քննություն չի իրականացվել։
«Իրականում այն մեջբերումը, որ արվել է հենց դատական նիստի ժամանակ, թե ինչպես է բղավել Մհեր Ախթոյանը, որ «Վալոդիկ դու…» չեմ ուզում կրկնել այդ արտահայտությունը, բայց դա ցույց է տալիս, որ տեղի է ունեցել սպառնալիք, որը իրականություն է դարձել։
Եվ սա ցույց է տալիս, որ մեղադրող կողմն ամբողջությամբ քննություն չի իրականացրել այդ սպառնալիքի հետքերով, և վրեժի շարժառիթն ուղղակի վերևից ցուցում է ստացել։ Մենք բավական լավ հասկանում ենք, թե ինչպես էին քաղաքական մարդիկ, այդ թվում վարչապետը հայտարարություններ գրում, իր ֆեյսբուքյան էջում ուղորդում, թե ինչպես պետք է ընթանա դատաքննությունը, հետևաբար հանրային մեղադրողն այդ թեզն է վերցրել և դրանով շարժվում է։
Բայց փաստ է, որ սպառնալիք հնչել է, այն անձի հետքերով ոչ ոք չի գնում, և մենք պետք է հետամուտ լինենք, որ նա բերման ենթարկվի և պարզաբանվի, թե ինչ է նկատի ունեցել և ինչ էր ուզում անել, երբ հնչեցրել է այդ սպառնալիքըր», -ասել է Թանդիլյանը։
Թանդիլյանը նաև նշել է, որ ցանկանում է կրկին լսել մեղադրյալի աթոռին նստած անձի խոսքը, ով հայտարարել է, թե վախերի պատճառով է խոստովանել մեղքը և այժմ հրաժարվում է իր խոստովանությունից։
«Մարդասպանը որքան ուզում է մատերին խաչեր դնել, միևնույն է ինքը պատասխան տալու է»,- ասել է Թանդիլյանը։
Նրա խոսքով՝ հնարավոր է, որ պատվիրատուները որոշակի բաներից արդեն հրաժարվել են, և գործընթացը գնում է այլ ուղղությամբ, սակայն իրենք շարունակելու են հետևել զարգացումներին՝ հասկանալու համար, թե ինչ է տեղի ունենում։
Թանդիլյանը նաև համոզմունք է հայտնել, որ սպանությունը իրականացրած անձինք այժմ գտնվում են մեղադրյալի աթոռին, սակայն պատվիրատուները դեռ չեն պատասխանատվության ենթարկվել։ Նրա գնահատմամբ՝ առնվազն հովանավորչության խնդիր կա, և այն հանգամանքը, որ սպառնալիք հնչեցրած անձի ուղղությամբ քննություն չի իրականացվում, վկայում է դեռևս չբացահայտված բազմաթիվ հարցերի մասին։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Աջափնյակի նստավայրում տեղի ունեցած դատական նիստում մեղադրողը ներկայացրել է Փարաքար խոշորացված համայնքի համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանի սպանության հանգամանքները։Ըստ մեղադրանքի՝ Գևորգ Հարությունյանը ապօրինի կերպով ձեռք է բերել և պահել ԱԿ-74 տեսակի ինքնաձիգ՝ առնվազն 28 փամփուշտներով։ Այդ զենքից էլ նա կրակել է Վալոդյա Գրիգորյանի, Կարեն Աբրահամյանի և Արծրուն Գալստյանի ուղղությամբ՝ վրեժի շարժառիթով։
2025 թվականի սեպտեմբերի 23-ին՝ ժամը 23:52-ի սահմաններում, Արմավիրի մարզի Մերձավան բնակավայրում՝ Երևանյան խճուղում գտնվող նորակառույց տան մոտ, սպանվել է Փարաքարի համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանը։ Նրա հետ միասին սպանվել է նաև նրա ընկերը՝ քրեական ոստիկանության ծառայող Կարեն Աբրահամյանը։ Վիրավորում ստացած Արծրուն Գալստյանը ծայրահեղ ծանր վիճակում տեղափոխվել էր բժշկական կենտրոն։

11 Март 2026 - 11:41 AMT
Версия о политическом мотиве убийства административного руководителя Паракара Володи Григоряна не была расследована, заявила лидер партии «Страна для жизни» Мане Тандилян.
«Естественно, самой разумной версией является то, что убийство имело политические причины, и непонятно, на каком основании государственный обвинитель положил в основу обвинения мотив мести. Максимум это могло быть гипотезой. Сам обвиняемый также не признает мотив мести», — сказала она, сообщает «Пастинфо».
По словам Тандилян, полноценного расследования версии о политическом мотиве проведено не было.
«На самом деле та цитата, которая была приведена прямо на судебном заседании, о том, как Мгер Ахтоян кричал «Валодик, ты…» — я не хочу повторять это выражение, но это показывает, что прозвучала угроза, которая затем стала реальностью.
Это показывает, что сторона обвинения не провела полноценного расследования по следам этой угрозы, а мотив мести просто был спущен сверху. Мы прекрасно понимаем, как политические лица, в том числе премьер-министр, делали заявления и своими публикациями в Facebook направляли ход судебного процесса. В итоге государственный обвинитель взял эту тезу и действует в ее рамках.
Но факт в том, что угроза была высказана, никто не идет по следу этого человека, и мы должны добиваться того, чтобы он был доставлен и пояснил, что он имел в виду и что хотел сделать, когда произносил эту угрозу», — сказала Тандилян.
Она также отметила, что хочет вновь услышать слова человека, сидящего на скамье подсудимых, который заявил, что признал вину из-за страха и теперь отказывается от своих признательных показаний.
«Сколько бы убийца ни крестился, он все равно будет отвечать», — сказала Тандилян.
По ее словам, возможно, заказчики преступления уже отказались от некоторых позиций и процесс развивается в другом направлении, однако они продолжат следить за развитием событий, чтобы понять, что происходит.
Тандилян также выразила уверенность, что лица, совершившие убийство, сейчас находятся на скамье подсудимых, однако заказчики пока не привлечены к ответственности. По ее оценке, по меньшей мере существует проблема покровительства, а тот факт, что по линии человека, озвучившего угрозу, не ведется расследование, свидетельствует о наличии множества невыясненных обстоятельств.
На судебном заседании в Ачапнякском суде общей юрисдикции Еревана государственный обвинитель представил обстоятельства убийства главы общины Паракар Володи Григоряна.
Согласно обвинению, Геворг Арутюнян незаконно приобрел и хранил автомат АК-74 с не менее чем 28 патронами. Именно из этого оружия он открыл огонь по Володе Григоряну, Карену Абрамяну и Арцруну Галстяну из мести.
23 сентября 2025 года около 23:52 в селе Мердзаван Армавирской области, возле новостройки на Ереванском шоссе, был убит глава укрупненной общины Паракар Володя Григорян.
Вместе с ним погиб его друг — сотрудник уголовной полиции Карен Абрамян. Получивший ранения Арцрун Галстян был доставлен в медицинский центр в крайне тяжелом состоянии.