«Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի տնօրեն Էդիտա Գզոյանն ազատման դիմում է ներկայացրել, սակայն այս պահին որևէ իրավական ակտ դեռ չի ընդունվել։
«Տնօրենն ազատման դիմում է գրել, բայց որևէ իրավական ակտ չկա»,- հայտնել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի մամուլի ծառայությունից, գրում է Panorama.am-ը:
ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնել են, որ «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդն է որոշում տնօրենի նշանակման և ազատման հարցը։
Ավելի վաղ «Հրապարակը» գրել է, որ Էդիտա Գզոյանին ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը առաջարկել է աշխատանքից ազատման դիմում գրել:
«Սպառնացել է՝ եթե ինքնակամ չգրի, իրենք կազատեն աշխատանքից։ Նախարարությունից, ըստ լուրերի, պաշտոնական պատճառաբանությունը եղել է, իբրև թե Գզոյանը պատշաճ չի վերահսկում Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի շինարարությունը, որը ի դեպ, վերջինիս ֆունկցիաների մեջ չի մտնում։
Մեր տեղեկություններով, տնօրենը որոշել է չդիմադրել և դիմումը գրել, բայց կոլեկտիվը ընդվզել է տնօրենից պահանջել են չշտապել և իրենք նամակ են ուղղել վարչապետին, թե որն է պատճառը, ինչու եք հերթական անգամ տնօրեն փոխում թանգարան- ինստիտուտում: Նամակը վարչապետի գրասենյակից վերահասցեագրվել է ԿԳՄՍ նախարարին, իսկ աշխատակիցները մեկ մարդու պես ոտքի են կանգնել և ղեկավարին հորդորել չհանձնվել դիմում չգրել։
Կոլեկտիվում կարծում են, որ Ժաննա Անդրեասյանը որոշել է ազատվել Էդիտա Գզոյանից, քանի որ նա իրենց մարդը չէ և ցանկանում են յուրային նշանակել այս պաշտոնին։ Թերևս ավելի էական է այն, որ Գզոյանը միջազգային հարթակներում ակտիվ է Ցեղասպանության ճանաչման և գիտական հոդվածների հրապարակման ուղղությամբ, ինչը այս իշխանությունների սրտով չէ և ցանկանում են հնարավորինս արագ ազատվել նրանից և մեկ այլ անձ նշանակել։
Տնօրենի նկատմամբ սևեռումները, ասել են, հասել են գագաթնակետին ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի Հայաստան այցից և Ցեղասպանության հուշահամալիր այցից հետո։ Հայտնի է, որ փետրվարի 10-ին Վենսի և նրա տիկնոջ՝ Ծիծեռնակաբերդ այցի ընթացքում ՀՀ իշխանություններից որևէ պաշտոնյա նրանց չի ուղեկցել, Ժաննա Անդրեասյանը ձևական դիմավորել է համալիրի մուտքի մոտ և հեռացել՝ թերևս չնեղացնելու համար իրենց թուրք բարեկամներին։ ԱՄՆ փոխնախագահին և նրա տիկնոջը Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր է ուղեկցել տիկին Գզոյանը՝ ներկայացնելով դրա կառուցման պատմությունը: Նա Ջեյ Դի Վենսին է փոխանցել Հայոց ցեղասպանության և Արցախի հիմնախնդրի մասին գրքեր»,-ասվում էր հրապարակման մեջ:
Էդիտա Գզոյանը «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստում գաղտնի քվեարկությամբ միաձայն ընտրվել է ՀՑԹԻ տնօրեն 2024 թվականի փետրվարի 12-ին։

11 Март 2026 - 11:49 AMT
Директор фонда «Музей-институт Геноцида армян» Эдита Гзоян подала заявление об освобождении от должности, однако на данный момент соответствующий правовой акт еще не принят.
«Директор написала заявление об уходе, но какого-либо правового акта пока нет», — сообщили в пресс-службе Музея-института Геноцида армян, пишет «Panorama.am».
В Министерстве образования, науки, культуры и спорта сообщили, что вопрос назначения и освобождения директора фонда «Музей-институт Геноцида армян» решает попечительский совет.
Ранее газета «Грапарак» писала, что министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян предложила Эдите Гзоян написать заявление об уходе.
По данным издания, ей пригрозили, что если она не сделает этого добровольно, ее уволят. Официальным объяснением со стороны министерства, по слухам, стало то, что Гзоян якобы не осуществляет должного контроля за строительными работами на мемориальном комплексе Цицернакаберд, хотя это не входит в ее функциональные обязанности.
По информации источников, директор решила не сопротивляться и написала заявление, однако коллектив выступил против и попросил ее не спешить. Сотрудники направили письмо премьер-министру с вопросом, почему в музее-институте вновь меняется директор.
Письмо из канцелярии премьер-министра было перенаправлено в Министерство образования, науки, культуры и спорта. Сотрудники также призвали руководителя не уступать и не подавать заявление.
В коллективе считают, что Жанна Андреасян решила избавиться от Эдиты Гзоян, поскольку она «не их человек», и намерена назначить на эту должность своего кандидата.
По их мнению, важным фактором является также то, что Гзоян активно выступает на международных площадках по вопросам признания Геноцида армян и публикует научные статьи, что, по их словам, не устраивает нынешние власти.
Как утверждается, напряженность достигла пика после визита в Армению вице-президента США Джей Ди Вэнса и его посещения мемориального комплекса Геноцида армян.
Сообщается, что во время визита Вэнса и его супруги в Цицернакаберд 10 февраля их не сопровождал ни один представитель властей Армении. Жанна Андреасян лишь формально встретила их у входа и ушла, тогда как Эдита Гзоян сопровождала вице-президента США и его супругу, рассказав историю создания мемориала и передав ему книги о Геноциде армян и карабахской проблеме.
Эдита Гзоян была единогласно избрана директором фонда «Музей-институт Геноцида армян» 12 февраля 2024 года тайным голосованием на заседании попечительского совета.