11 Մարտ 2026 - 10:05 AMT
ՀՀ-ն հետաքրքրված է Չիլիի և Հարավային Ամերիկայի հետ համագործակցության խորացմամբ, ասել է աշխատանքային այցով Չիլիում գտնվող ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը: Նա հանդիպել է այդ երկրի ընտրված նախագահ Խոսե Անտոնիո Կաստի հետ:
«Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ և մաղթում եմ հաջողություններ։ Դուք շատ պատասխանատու պաշտոն եք ստանձնում մարտահրավերներով լի ժամանակաշրջանում, որտեղ պետք է կարևոր խնդիրներ լուծեք։
Հայաստանը մեծ հետաքրքրություն ունի Չիլիի և Հարավային Ամերիկայի երկրների հետ համագործակցությունը խորացնելու հարցում և վերջին տարիներին ակտիվ քայլեր է ձեռնարկել այդ ուղղությամբ»,- ասել է նախագահը։
Կաստը նշել է, որ վերջին տասնամյակներում Չիլիում արմատական փոփոխություններ են եղել:
«Սակայն մենք պահպանում ենք ինստիտուցիոնալ և բարեկամական հարաբերություններ մեր գործընկերների հետ և հետաքրքրված ենք նաև Հայաստանի հետ հարաբերությունների սերտացմամբ և համատեղ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում նոր նախաձեռնություններով»,- ասել է Խոսե Անտոնիո Կաստը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հարավկովկասյան տարածաշրջանում առկա ընդհանուր իրավիճակին և զարգացումներին, ինչի կապակցությամբ Հանրապետության նախագահը գործընկերոջը ներկայացրել է ընթացիկ գործընթացների վերաբերյալ մանրամասներ։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել համագործակցության նոր ոլորտներ բացահայտելու և առաջնահերթ ուղղությունները ճշգրտելու շուրջ։ Այս համատեքստում առանձնահատուկ ընդգծվել է արհեստական բանականության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցության մեծ ներուժը և դրա լիարժեք իրագործման կարևորությունը, ինչը կարող է նոր և արդյունավետ հարթակ ստեղծել երկու երկրների համար։

Армения заинтересована в углублении сотрудничества с Чили и странами Южной Америки. Об этом заявил находящийся с рабочим визитом в Чили президент Армении Ваaгн Хачатурян.
Он встретился с избранным президентом этой страны Хосе Антонио Кастом.
«Сердечно поздравляю Вас с избранием на пост президента и желаю успехов. Вы принимаете на себя очень ответственную должность в период, полный вызовов, когда предстоит решать важные задачи.
Армения проявляет большой интерес к углублению сотрудничества с Чили и странами Южной Америки и в последние годы предпринимает активные шаги в этом направлении», — заявил президент.
Каст отметил, что за последние десятилетия в Чили произошли радикальные изменения.
«Тем не менее мы сохраняем институциональные и дружественные отношения с нашими партнерами и заинтересованы в укреплении связей с Арменией, а также в новых инициативах в сферах взаимного интереса», — сказал Хосе Антонио Каст.
В ходе встречи стороны также обсудили общую ситуацию и происходящие процессы в Южном Кавказе, в связи с чем президент Армении представил партнеру подробности текущих событий.
Собеседники обменялись мнениями по поводу выявления новых сфер сотрудничества и уточнения приоритетных направлений. В этом контексте особо был отмечен значительный потенциал сотрудничества в области искусственного интеллекта и информационных технологий, а также важность его полноценной реализации, что может создать новую и эффективную платформу для двух стран.