11 Մարտ 2026 - 10:05 AMT
ՀՀ-ն հետաքրքրված է Չիլիի և Հարավային Ամերիկայի հետ համագործակցության խորացմամբ, ասել է աշխատանքային այցով Չիլիում գտնվող ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը: Նա հանդիպել է այդ երկրի ընտրված նախագահ Խոսե Անտոնիո Կաստի հետ:
«Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ և մաղթում եմ հաջողություններ։ Դուք շատ պատասխանատու պաշտոն եք ստանձնում մարտահրավերներով լի ժամանակաշրջանում, որտեղ պետք է կարևոր խնդիրներ լուծեք։
Հայաստանը մեծ հետաքրքրություն ունի Չիլիի և Հարավային Ամերիկայի երկրների հետ համագործակցությունը խորացնելու հարցում և վերջին տարիներին ակտիվ քայլեր է ձեռնարկել այդ ուղղությամբ»,- ասել է նախագահը։
Կաստը նշել է, որ վերջին տասնամյակներում Չիլիում արմատական փոփոխություններ են եղել:
«Սակայն մենք պահպանում ենք ինստիտուցիոնալ և բարեկամական հարաբերություններ մեր գործընկերների հետ և հետաքրքրված ենք նաև Հայաստանի հետ հարաբերությունների սերտացմամբ և համատեղ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում նոր նախաձեռնություններով»,- ասել է Խոսե Անտոնիո Կաստը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հարավկովկասյան տարածաշրջանում առկա ընդհանուր իրավիճակին և զարգացումներին, ինչի կապակցությամբ Հանրապետության նախագահը գործընկերոջը ներկայացրել է ընթացիկ գործընթացների վերաբերյալ մանրամասներ։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել համագործակցության նոր ոլորտներ բացահայտելու և առաջնահերթ ուղղությունները ճշգրտելու շուրջ։ Այս համատեքստում առանձնահատուկ ընդգծվել է արհեստական բանականության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցության մեծ ներուժը և դրա լիարժեք իրագործման կարևորությունը, ինչը կարող է նոր և արդյունավետ հարթակ ստեղծել երկու երկրների համար։

11 March 2026 - 11:51 AMT
Armenia is interested in deepening cooperation with Chile and South American countries, President Vahagn Khachaturyan said during a working visit to Chile.
Khachaturyan met with the country’s president-elect José Antonio Kast.
“I sincerely congratulate you on being elected president and wish you success. You are assuming a very responsible position during a period full of challenges, when important issues will need to be addressed.
Armenia has great interest in deepening cooperation with Chile and the countries of South America and in recent years has taken active steps in that direction,” the Armenian president said.
Kast noted that Chile has undergone significant changes in recent decades.
“However, we maintain institutional and friendly relations with our partners and are also interested in strengthening relations with Armenia and launching new initiatives in areas of mutual interest,” José Antonio Kast said.
During the meeting, the sides also discussed the general situation and developments in the South Caucasus, with Khachaturyan presenting details of ongoing processes in the region.
The interlocutors exchanged views on identifying new areas of cooperation and clarifying priority directions. In this context, they particularly highlighted the significant potential for cooperation in artificial intelligence and information technologies and the importance of fully realizing that potential to create an effective new platform for both countries.
At the end of the meeting, President Vahagn Khachaturyan invited Chile’s president to visit Armenia.