Խորհրդարանական ընտրություններում կուսակցությունների անցողիկ շեմն իջեցվել է, դաշինքներինը՝ բարձրացվել: ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյանն ասուլիսում ներկայացրել է Ընտրական օրենսգրքում կատարված փոփոխությունները, որոնք ուժի մեջ են մտել փետրվարի 7-ից։
Նրա խոսքով՝ նոր կարգավորումներով խորհրդարան անցնելու կուսակցությունների անցողիկ շեմը նվազեցվել է մինչև 4 տոկոս, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
«Մինչև 3 կուսակցություն դաշինքի կազմում ընդգրկվելու դեպքում անցողիկ շեմը 8 տոկոս է, իսկ 3 և ավելի կուսակցությունների դեպքում դաշինքը պետք է հաղթահարի 10 տոկոսի շեմը»,-ասել է նա:
Միաժամանակ փոփոխվել է նաև ընտրություններին մասնակցելու համար նախատեսված գրավի չափը։ Կուսակցությունների դեպքում այն 10 միլիոն դրամից նվազեցվել է մինչև 7.5 միլիոն, իսկ դաշինքների համար սահմանվել է 15 միլիոն դրամ։
«Սա արվել է այն միտումով, որպեսզի օրենսդրությունը նպաստի քաղաքական ուժերի խոշորացմանը և գաղափարակից ուժերը հակված լինեն միավորվելու և կուսակցությունները խոշորանան։
Երբ մեզ անհրաժեշտը եղավ ՀՀ-ում գրանցված կուսակցությունների կոնտակտային տվյալներ, էլեկտրոնային փոստ, որպեսզի հնարավորություն ունենաք նրանց նամակներ հղելու՝ ԿԿՀ-ն մեզ 126 կուսակցության տվյալ տրամադրվեց, սակայն ամենայն հավանականությամբ՝ գրանցված կուսակցությունների ցանկը ավելի շատ է։ Այս թիվը 2.5 մլն ընտրող ունեցող երկրի պարագայում կարծում եմ մեծ է։ Եթե օրենսդրությունը նպաստի, որպեսզի ստեղծվեն խոշոր քաղաքական ուժեր, սա շատ կարևոր արդյունք կլինի և կնպաստի ժողովրդավարության զարգացմանը, ընտրությունների որակի շարունակական բարձրացմանը»,- ասել է Հովակիմյանը։
Նա անդրադարձել է նաև մեկ այլ փոփոխության՝ կոալիցիաների ձևավորման կարգին։ Հովակիմյանի խոսքով՝ նախկինում օրենքը արգելել է երեքից ավելի քաղաքական ուժերից բաղկացած կոալիցիայի ձևավորումը, սակայն այդ սահմանափակումը այժմ հանվել է։
«Օրենքն արգելում էր 3-ից ավելի քաղաքական ուժերից բաղկացած կոալիցիաների ձևավորում, այս արգելքը հանվել է և նոր կարգավորումներով 9 -օրյա ժամկետում կոալիցիա կազմելու իրավունքը տրվում է առավել ձայն ստացած քաղաքական ուժին։
Եթե առավել շատ ձայն ստացած քաղաքական ուժը չի կարողանում կոալիցիա կազմել, դրանից հետո՝ ժամանակ է տրվում մնացած քաղաքական ուժերին՝ միջազգային տերմինաբանությամբ՝ փոքրամասնության կառավարություն կամ կոալիցիա կազմելու համար։ Սրա վառ օրինակ էր Գյումրին, երբ շեմը հաղթահարած կուսակցությունները միավորվեցին ու ձևավորեցին կոալիցիա, իսկ առավելագույն ձայն ստացած քաղաքական ուժը այդ կոալիցիայից դուրս մնաց։ ԱԺ-ի պարագայում այս կարգը ևս առկա է»,-ասել է նա:
Հովակիմյանը հայտարարել է, որ եթե ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու հայտ ներկայացրած կուսակցությունը ներկայացրել է օրենքով նախատեսված բոլոր փաստաթղթերը, ապա Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը չի կարող այն չգրանցել, գրում է Radar Armenia-ն:
Նրա խոսքով՝ հանձնաժողովը կուսակցությունը գրանցում է առանց քվեարկության, եթե որևէ առարկություն չի ներկայացվել։
«Արհեստական խոչընդոտ չի կարող լինել՝ կա օրենքով սահմանված փաստաթղթերի ցանկ։ Ավելին՝ եթե ԿԸՀ-ն նկատում է, որ թեկնածուի փաստաթղթերը կիսատ են, 48 ժամ է տրամադրում՝ հրապարակայնորեն ցույց տալու համար, թե ինչ փաստաթղթեր են պակաս, և այդ ժամանակահատվածում քաղաքական ուժը պետք է լրացնի դրանք»,- ասել է նա։
Այս դեպքում, ըստ Հովակիմյանի, ԿԸՀ-ն կարող է քննարկել տվյալ քաղաքական ուժի գրանցումը մերժելու վերաբերյալ ներկայացված առարկությունը։

Проходной барьер для партий на парламентских выборах в Армении снижен, тогда как для избирательных блоков он повышен. Об этом на пресс-конференции сообщил председатель Центральной избирательной комиссии Ваагн Овакимян, представив изменения в Избирательный кодекс, вступившие в силу 7 февраля.
По его словам, согласно новым правилам, проходной барьер для партий снижен до 4 процентов, сообщает «Пастинфо».
«Если в блок входит до трех партий, проходной барьер составляет 8 процентов, а если три и более партий — блок должен преодолеть 10-процентный барьер», — отметил он.
Одновременно изменен и размер залога для участия в выборах. Для партий он снижен с 10 миллионов драмов до 7,5 миллиона, а для блоков установлен на уровне 15 миллионов драмов.
«Это сделано для того, чтобы законодательство способствовало укрупнению политических сил и чтобы близкие по идеологии силы стремились объединяться, а партии становились более крупными.
Когда нам понадобились контактные данные и электронные адреса партий, зарегистрированных в Армении, чтобы направлять им письма, Министерство юстиции предоставило данные о 126 партиях. Однако, вероятно, число зарегистрированных партий больше. Для страны с 2,5 миллиона избирателей это довольно большое количество. Если законодательство будет способствовать созданию крупных политических сил, это станет важным результатом и будет способствовать развитию демократии и постоянному повышению качества выборов», — сказал Овакимян.
Он также коснулся еще одного изменения — порядка формирования коалиций. По словам Овакимяна, ранее закон запрещал формирование коалиций из более чем трех политических сил, однако это ограничение теперь снято.
«Закон запрещал создание коалиций из более чем трех политических сил, однако этот запрет снят. По новым правилам право сформировать коалицию в течение девяти дней предоставляется политической силе, набравшей наибольшее количество голосов.
Если политическая сила, получившая наибольшее количество голосов, не может сформировать коалицию, затем время предоставляется другим политическим силам для формирования так называемого правительства меньшинства или коалиции. Ярким примером был Гюмри, когда партии, преодолевшие барьер, объединились и сформировали коалицию, а политическая сила, получившая наибольшее количество голосов, осталась вне этой коалиции. Подобный порядок существует и в Национальном собрании», — отметил он.
Овакимян также заявил, что если партия, подавшая заявку на участие в парламентских выборах, представила все документы, предусмотренные законом, Центральная избирательная комиссия не может отказать ей в регистрации, сообщает «Radar Armenia».
По его словам, комиссия регистрирует партию без голосования, если не поступило никаких возражений.
«Искусственных препятствий быть не может — существует перечень документов, установленный законом. Более того, если ЦИК замечает, что документы кандидата неполные, дается 48 часов, чтобы публично указать, каких документов не хватает, и в течение этого времени политическая сила должна их предоставить», — сказал он.