11 Մարտ 2026 - 12:59 AMT
Եվրոպան ի դեմս Հայաստանի տեսնում է ընկերոջ, հայտարարել է Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլան Ստրասբուրգում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ:
Նա հավելել է, որ Եվրոպական խորհրդարանն ու Հայաստանի ԱԺ-ն կշարունակեն առաջատար դեր ունենալ Հայաստանը Եվրոպական միությանն ավելի մոտ բերելու հարցում, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Երբ Եվրոպան նայում է Հայաստանին, տեսնում է ընկերոջ: Հույս ունեմ, որ երբ Հայաստանն էլ նայում է Եվրոպային, տեսնում է գործընկերոջ և դաշնակցի»,- ասել է Մեցոլան։
Նա ընդգծել է, որ Նիկոլ Փաշինյանի առաջնորդությամբ Հայաստանի և Եվրոպական միության հարաբերություններում զգալի առաջընթաց է արձանագրվել Եվրոպական քաղաքական համայնքի նախորդ գագաթնաժողովից հետո։ Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ն և Հայաստանը համաձայնեցրել են ռազմավարական նոր օրակարգ։
Մեցոլայի գնահատմամբ՝ այդ քայլը նպաստելու է Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների առաջխաղացմանը, կուժեղացնի երկրի տնտեսական դիմակայունությունը, կխթանի իրավունքի գերակայությունը և կխորացնի անվտանգության ոլորտում երկկողմ համագործակցությունը։
Եվրոպական խորհրդարանը նաև ողջունել է այն հանգամանքը, որ Հայաստանին ներկայացվել է վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագիրը։
«Այս ամենը նպաստում է տարբեր ոլորտներում մեր համագործակցությունն ամրապնդելու Եվրոպայի ընդհանուր նպատակին: Եվ ես վստահ եմ, որ մեր խորհրդարանները կշարունակեն առաջատար դեր ունենալ Հայաստանը մեր միությանն ավելի մոտ բերելու հարցում»,- ասել է ԵԽ նախագահը։
Մեցոլան նաև նշել է, որ անհամբեր սպասում են քննարկումների շարունակությանը, որը նախատեսվում է հաջորդ շաբաթ՝ ԵՄ–Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության հանձնաժողովի նիստի շրջանակում։
Նա հավելել է, որ սպասում է նաև Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին, որը նախատեսվում է անցկացնել մայիսի սկզբին Երևանում։ Մեցոլայի խոսքով՝ ինքը նույնպես այդ օրերին լինելու է Երևանում՝ գագաթնաժողովին մասնակցելու համար։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ է գտնվել «ժողովրդավարության տանը», հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Մենք ժամանակ առ ժամանակ ժողովրդավարական տուն վերադառնալու անհրաժեշտություն և կարիք ենք զգում՝ համոզվելու և համեմատելու համար մեր դեմոկրատական բարեփոխումների ժամացույցը դեմոկրատիայի տան ժամացույցների հետ, որպեսզի համոզվենք, որ ժողովրդավարական բարեփոխումների մեր ուղին ընթանում է ճիշտ ճանապարհով, ճիշտ արագությամբ և ճիշտ ուղղությամբ:
Մեզ համար մեծ պատիվ է, որ ժողովրդավարական բարեփոխումների ճանապարհին ունենք ԵՄ-ի և Եվրոպական խորհրդարանի աջակցությունը»,- նշել է վարչապետը։
Փաշինյանը հիշեցրել է, որ 2025 թվականին ՀՀ Ազգային ժողովը ընդունել է Հայաստանի՝ Եվրոպական միությանը անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին օրենք, որը, ըստ նրա, պատմական նոր փուլ է բացել ՀՀ–ԵՄ հարաբերություններում։
«Դա մի նոր խթան է մեզ համար՝ շարունակելու դեմոկրատական, ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը»,- ասել է նա։
Վարչապետը նաև նշել է, որ Հայաստանը և ԵՄ-ն նախկինում համաձայնեցրել են ռազմավարական նոր օրակարգ, որը հարաբերությունները բարձրացնում է նոր մակարդակի։ Նրա խոսքով՝ հայկական կողմը ակտիվորեն բանակցում է նաև վիզաների ազատականացման շուրջ։
Փաշինյանը հավելել է, որ Հայաստանը աջակցություն է ստացել նաև ԵՄ խաղաղության գործիքի միջոցով, իսկ Հայաստանում շարունակում է գործունեություն ծավալել ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը։
«Ընդհանուր առմամբ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը շարունակվում է, որը տեղի է ունեցել և՛ գործադիր իշխանության, և՛ օրենսդիր իշխանության, և՛ քաղաքացիական հասարակությունների մակարդակում»,- ասել է նա՝ ընդգծելով, որ տնտեսական համագործակցությունը նույնպես ունի բավականին մեծ օրակարգ։

11 March 2026 - 13:11 AMT
She added that the European Parliament and Armenia’s National Assembly will continue to play a leading role in bringing Armenia closer to the European Union, Armenpress reported.
“When Europe looks at Armenia, it sees a friend. I hope that when Armenia looks at Europe, it sees a partner and an ally,” Metsola said.
She stressed that significant progress in relations between Armenia and the European Union has been recorded under the leadership of Nikol Pashinyan since the previous summit of the European Political Community. According to her, the EU and Armenia have agreed on a new strategic agenda.
Metsola said this step will help advance democratic reforms in Armenia, strengthen the country’s economic resilience, promote the rule of law and deepen bilateral cooperation in the field of security.
The European Parliament has also welcomed the presentation of a visa liberalization action plan to Armenia.
“All this contributes to our common goal of strengthening cooperation in various areas across Europe. I am confident that our parliaments will continue to play a leading role in bringing Armenia closer to our union,” the European Parliament president said.
Metsola also noted that she is looking forward to continuing discussions next week within the framework of the EU–Armenia Parliamentary Partnership Committee meeting.
She added that she is also anticipating the European Political Community summit scheduled to take place in early May in Yerevan and confirmed that she will be in the Armenian capital to participate.
Prime Minister Nikol Pashinyan said it was a great honor for him to be in the “house of democracy,” according to 1lurer.am .
“From time to time, we feel the need to return to the house of democracy to compare the clock of our democratic reforms with the clocks of the house of democracy — to ensure that our democratic reforms are moving along the right path, at the right speed and in the right direction.
It is a great honor for us that we have the support of the European Union and the European Parliament on our path of democratic reforms,” the prime minister said.
Pashinyan recalled that in 2025 the Armenian National Assembly adopted a law launching the process of Armenia’s accession to the European Union, which he said opened a new historical stage in Armenia–EU relations.
“That is a new stimulus for us to continue the course of democratic reforms,” he said.
The prime minister also noted that Armenia and the EU had earlier agreed on a new strategic agenda that raises relations to a new level. According to him, Armenia is also actively negotiating on visa liberalization.
Pashinyan added that Armenia has also received support through the European Peace Facility, while the EU civilian monitoring mission continues operating in the country.
“In general, a high-level political dialogue continues — at the level of the executive branch, the legislative branch and civil society,” he said, emphasizing that economic cooperation also has a broad agenda.
On December 2, 2025, following the sixth meeting of the Armenia–EU Partnership Council in Brussels, Armenia and the European Union signed the Partnership Strategic Agenda. The document was signed by Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas.