11 Մարտ 2026 - 12:59 AMT
Եվրոպան ի դեմս Հայաստանի տեսնում է ընկերոջ, հայտարարել է Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլան Ստրասբուրգում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ:
Նա հավելել է, որ Եվրոպական խորհրդարանն ու Հայաստանի ԱԺ-ն կշարունակեն առաջատար դեր ունենալ Հայաստանը Եվրոպական միությանն ավելի մոտ բերելու հարցում, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Երբ Եվրոպան նայում է Հայաստանին, տեսնում է ընկերոջ: Հույս ունեմ, որ երբ Հայաստանն էլ նայում է Եվրոպային, տեսնում է գործընկերոջ և դաշնակցի»,- ասել է Մեցոլան։
Նա ընդգծել է, որ Նիկոլ Փաշինյանի առաջնորդությամբ Հայաստանի և Եվրոպական միության հարաբերություններում զգալի առաջընթաց է արձանագրվել Եվրոպական քաղաքական համայնքի նախորդ գագաթնաժողովից հետո։ Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ն և Հայաստանը համաձայնեցրել են ռազմավարական նոր օրակարգ։
Մեցոլայի գնահատմամբ՝ այդ քայլը նպաստելու է Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների առաջխաղացմանը, կուժեղացնի երկրի տնտեսական դիմակայունությունը, կխթանի իրավունքի գերակայությունը և կխորացնի անվտանգության ոլորտում երկկողմ համագործակցությունը։
Եվրոպական խորհրդարանը նաև ողջունել է այն հանգամանքը, որ Հայաստանին ներկայացվել է վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագիրը։
«Այս ամենը նպաստում է տարբեր ոլորտներում մեր համագործակցությունն ամրապնդելու Եվրոպայի ընդհանուր նպատակին: Եվ ես վստահ եմ, որ մեր խորհրդարանները կշարունակեն առաջատար դեր ունենալ Հայաստանը մեր միությանն ավելի մոտ բերելու հարցում»,- ասել է ԵԽ նախագահը։
Մեցոլան նաև նշել է, որ անհամբեր սպասում են քննարկումների շարունակությանը, որը նախատեսվում է հաջորդ շաբաթ՝ ԵՄ–Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության հանձնաժողովի նիստի շրջանակում։
Նա հավելել է, որ սպասում է նաև Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին, որը նախատեսվում է անցկացնել մայիսի սկզբին Երևանում։ Մեցոլայի խոսքով՝ ինքը նույնպես այդ օրերին լինելու է Երևանում՝ գագաթնաժողովին մասնակցելու համար։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ է գտնվել «ժողովրդավարության տանը», հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Մենք ժամանակ առ ժամանակ ժողովրդավարական տուն վերադառնալու անհրաժեշտություն և կարիք ենք զգում՝ համոզվելու և համեմատելու համար մեր դեմոկրատական բարեփոխումների ժամացույցը դեմոկրատիայի տան ժամացույցների հետ, որպեսզի համոզվենք, որ ժողովրդավարական բարեփոխումների մեր ուղին ընթանում է ճիշտ ճանապարհով, ճիշտ արագությամբ և ճիշտ ուղղությամբ:
Մեզ համար մեծ պատիվ է, որ ժողովրդավարական բարեփոխումների ճանապարհին ունենք ԵՄ-ի և Եվրոպական խորհրդարանի աջակցությունը»,- նշել է վարչապետը։
Փաշինյանը հիշեցրել է, որ 2025 թվականին ՀՀ Ազգային ժողովը ընդունել է Հայաստանի՝ Եվրոպական միությանը անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին օրենք, որը, ըստ նրա, պատմական նոր փուլ է բացել ՀՀ–ԵՄ հարաբերություններում։
«Դա մի նոր խթան է մեզ համար՝ շարունակելու դեմոկրատական, ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը»,- ասել է նա։
Վարչապետը նաև նշել է, որ Հայաստանը և ԵՄ-ն նախկինում համաձայնեցրել են ռազմավարական նոր օրակարգ, որը հարաբերությունները բարձրացնում է նոր մակարդակի։ Նրա խոսքով՝ հայկական կողմը ակտիվորեն բանակցում է նաև վիզաների ազատականացման շուրջ։
Փաշինյանը հավելել է, որ Հայաստանը աջակցություն է ստացել նաև ԵՄ խաղաղության գործիքի միջոցով, իսկ Հայաստանում շարունակում է գործունեություն ծավալել ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը։
«Ընդհանուր առմամբ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը շարունակվում է, որը տեղի է ունեցել և՛ գործադիր իշխանության, և՛ օրենսդիր իշխանության, և՛ քաղաքացիական հասարակությունների մակարդակում»,- ասել է նա՝ ընդգծելով, որ տնտեսական համագործակցությունը նույնպես ունի բավականին մեծ օրակարգ։

Европа видит в лице Армении друга. Об этом заявила председатель Европейского парламента Роберта Мецола на совместной пресс-конференции в Страсбурге с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
Она добавила, что Европейский парламент и Национальное собрание Армении продолжат играть ведущую роль в сближении Армении с Европейским союзом, сообщает «Арменпресс».
«Когда Европа смотрит на Армению, она видит друга. Надеюсь, что когда Армения смотрит на Европу, она видит партнера и союзника», — сказала Мецола.
Она подчеркнула, что под руководством Николa Пашиняна в отношениях между Арменией и Европейским союзом был зафиксирован значительный прогресс со времени предыдущего саммита Европейского политического сообщества. По ее словам, ЕС и Армения согласовали новую стратегическую повестку.
По оценке Мецолы, этот шаг будет способствовать продвижению демократических реформ в Армении, укреплению экономической устойчивости страны, развитию верховенства права и углублению двустороннего сотрудничества в сфере безопасности.
Европейский парламент также приветствовал представление Армении плана действий по либерализации визового режима.
«Все это способствует нашей общей цели — укреплению сотрудничества в различных сферах по всей Европе. Я уверена, что наши парламенты продолжат играть ведущую роль в сближении Армении с нашим союзом», — сказала глава Европарламента.
Мецола также отметила, что с нетерпением ждет продолжения обсуждений на следующей неделе в рамках заседания Парламентского комитета партнерства ЕС — Армения.
Она добавила, что ожидает и саммит Европейского политического сообщества, который планируется провести в начале мая в Ереване, и подтвердила, что будет в армянской столице для участия в нем.
Премьер-министр Никол Пашинян, в свою очередь, заявил, что для него большая честь находиться в «доме демократии», сообщает «1lurer.am ».
«Время от времени мы чувствуем необходимость возвращаться в дом демократии, чтобы сравнивать часы наших демократических реформ с часами дома демократии и убедиться, что наш путь демократических реформ идет по правильному пути, с правильной скоростью и в правильном направлении.
Для нас большая честь иметь поддержку Европейского союза и Европейского парламента на пути демократических реформ», — сказал премьер-министр.
Пашинян напомнил, что в 2025 году Национальное собрание Армении приняло закон о начале процесса вступления Армении в Европейский союз, который, по его словам, открыл новый исторический этап в отношениях Армения — ЕС.
«Это новый стимул для продолжения курса демократических реформ», — отметил он.
Премьер также сообщил, что Армения и ЕС ранее согласовали новую стратегическую повестку, которая поднимает отношения на новый уровень. По его словам, армянская сторона активно ведет переговоры и по вопросу либерализации визового режима.
Пашинян добавил, что Армения получила поддержку через Европейский фонд мира, а в стране продолжает действовать гражданская наблюдательная миссия ЕС.
«В целом продолжается политический диалог на высоком уровне — как на уровне исполнительной власти, так и законодательной власти и гражданского общества», — отметил он, подчеркнув, что экономическое сотрудничество также имеет широкую повестку.
2 декабря 2025 года в Брюсселе по итогам шестого заседания Совета партнерства Армения — ЕС был подписан Стратегический повесточный документ партнерства. Его подписали министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и высокий представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас.