11 Մարտ 2026 - 13:08 AMT
Քաղաքական ուժերը մինչև քարոզարշավի մեկնարկն ազատ են քարոզչություն կատարել, հայտարարել է ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյանը: Նա այդպես է պատասխանել այն հարցին, որ տարբեր քաղաքներում արդեն հայտնվել են «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պաստառներ, թեև հունիսի 7-ին նախատեսված ԱԺ ընտրությունների քարոզարշավը դեռ չի մեկնարկել, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Երբ որ սկսվում է պաշտոնական քարոզարշավի շրջանը, ոչ թե իրավունքի շրջան է, այլ սահմանափակումների, այսինքն քաղաքական ուժերը մինչև քարոզարշավի մեկնարկն ազատ են քարոզչություն կատարել»,- ասել է Հովակիմյանը։
Նրա խոսքով՝ այն քաղաքական ուժերը, որոնք մտադիր են մասնակցել ՏԻՄ կամ ԱԺ ընտրություններին, կարող են գրեթե ամբողջ ժամանակահատվածում՝ մոտ 4 տարի 11 ամիս, ազատորեն իրականացնել իրենց քարոզչական գործունեությունը, իսկ սահմանափակումները սկսվում են միայն պաշտոնական քարոզարշավի մեկնարկից հետո։
Հարցին, թե ինչ սահմաններ է նախատեսում միջազգային փորձը, հատկապես հաշվի առնելով, որ իշխող ուժը կարող է առավելություն ունենալ մյուսների նկատմամբ, Հովակիմյանը պատասխանել է, որ Հայաստանի ընտրական օրենսդրության համապատասխան դրույթները մշակվել են հենց միջազգային փորձի հիման վրա։
«Մեր Ընտրական օրենսգրքի 23-րդ հոդվածը, որը 2021 թվականին է ամբողջությամբ վերաշարադրվել, 2024-ին էլ որոշակի խմբագրվել, հենց միջազգային փորձի հիման վրա է, առաջարկվել էր, որպեսզի օրենսդրությամբ հստակեցվի վարչական ռեսուրսի օգտագործման կանոնները»,- նշել է նա։
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է այն հարցին, թե արդյոք հնարավոր է քվեաթերթիկում առանձին տարբերակ նախատեսել «Բոլորին դեմ եմ» անունով քաղաքական ուժի համար։
«Քաղաքական ուժերն իրենց անունները, իրենց ծրագրերն իրենք են որոշում։ Մենք գործ ունենք կուսակցությունների կամ կուսակցությունների դաշինքների հետ»,- ասել է Հովակիմյանը։
Նրա խոսքով՝ ապրիլի 13-23-ն ընկած ժամանակահատվածում, եթե ԿԸՀ դիմի «Բոլորին դեմ եմ» կամ այլ անվանումով քաղաքական ուժ, հանձնաժողովը նախ կստուգի ներկայացված փաստաթղթերը։
«Արդյոք մենք կունենանք նման կուսակցություն կամ դաշինք, որը կմասնակցի ընտրություններին, ես չգիտեմ։ Ձեր այս հարցին կարող եմ ինչ-որ չափով պատասխանել ապրիլի 24-ին, երբ որ բոլոր առաջադրումներն ավարտված կլինեն ու բոլորդ կիմանաք այն քաղաքական ուժերի անուններն, որոնք առաջադրվել են։
Բնական է, առաջադրվելուց հետո, ըստ օրենսդրության, գրանցված բոլոր կուսակցությունների անունով քվեաթերթիկներ են տպվում»,- նշել է Հովակիմյանը։
Նա հավելել է, որ եթե որևէ կուսակցություն կամ դաշինք գրանցվի որևէ անվամբ, ապա այդ նույն անվամբ էլ պետք է տպագրվի քվեաթերթիկը։
«Բայց այսօր ասել, արդյո՞ք… Պետք է ունենանք գրանցված կուսակցությունը կամ դաշինքը, որպեսզի տպագրենք։ Եթե ամեն ինչ նորմալ լինի, ինքնաբացարկ չհայտեն, բնականաբար, տպագրելու են ինչ անուն ուզում է կուսակցությունը կամ դաշինքը կրի»,- ասել է Վահագն Հովակիմյանը։

11 March 2026 - 13:14 AMT
He made the statement in response to questions about posters of the Civil Contract party appearing in various cities even though the campaign for the June 7 parliamentary elections has not yet started, Panorama.am reported.
“When the official campaign period begins, it is not a period of rights but of restrictions. This means that before the campaign starts, political forces are free to conduct campaigning,” Hovakimyan said.
According to him, political parties intending to participate in local or parliamentary elections can campaign freely for almost the entire period between elections — about four years and eleven months — while restrictions apply only after the official campaign begins.
Asked what limits are set by international practice, especially considering that the ruling party might have an advantage, Hovakimyan said the relevant provisions of Armenia’s Electoral Code were drafted based on international standards.
“Article 23 of our Electoral Code, which was completely rewritten in 2021 and slightly amended in 2024, was developed precisely on the basis of international practice. It was proposed to clarify the rules for the use of administrative resources in legislation,” he said.
The CEC chairman also addressed whether ballots could include a separate option titled “Against everyone.”
“Political forces themselves determine their names and their programs. We deal with parties or alliances of parties,” Hovakimyan said.
He noted that between April 13 and April 23, if a political force named “Against everyone” or another similar name applies to the CEC, the commission will first verify the submitted documents.
“Whether we will have such a party or alliance participating in the elections, I do not know. I will be able to answer this question to some extent on April 24, when all nominations are completed and everyone will know the names of the political forces that have been nominated.
Naturally, once nominated, ballots are printed with the names of all registered parties in accordance with the law,” Hovakimyan said.
He added that if a party or alliance registers under a certain name, that same name must appear on the ballot.
“But today it is impossible to say. We must first have the registered party or alliance in order to print it. If everything proceeds normally and there are no withdrawals, ballots will naturally be printed with whatever name the party or alliance carries,” Hovakimyan said.