11 Մարտ 2026 - 13:08 AMT
Քաղաքական ուժերը մինչև քարոզարշավի մեկնարկն ազատ են քարոզչություն կատարել, հայտարարել է ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյանը: Նա այդպես է պատասխանել այն հարցին, որ տարբեր քաղաքներում արդեն հայտնվել են «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պաստառներ, թեև հունիսի 7-ին նախատեսված ԱԺ ընտրությունների քարոզարշավը դեռ չի մեկնարկել, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Երբ որ սկսվում է պաշտոնական քարոզարշավի շրջանը, ոչ թե իրավունքի շրջան է, այլ սահմանափակումների, այսինքն քաղաքական ուժերը մինչև քարոզարշավի մեկնարկն ազատ են քարոզչություն կատարել»,- ասել է Հովակիմյանը։
Նրա խոսքով՝ այն քաղաքական ուժերը, որոնք մտադիր են մասնակցել ՏԻՄ կամ ԱԺ ընտրություններին, կարող են գրեթե ամբողջ ժամանակահատվածում՝ մոտ 4 տարի 11 ամիս, ազատորեն իրականացնել իրենց քարոզչական գործունեությունը, իսկ սահմանափակումները սկսվում են միայն պաշտոնական քարոզարշավի մեկնարկից հետո։
Հարցին, թե ինչ սահմաններ է նախատեսում միջազգային փորձը, հատկապես հաշվի առնելով, որ իշխող ուժը կարող է առավելություն ունենալ մյուսների նկատմամբ, Հովակիմյանը պատասխանել է, որ Հայաստանի ընտրական օրենսդրության համապատասխան դրույթները մշակվել են հենց միջազգային փորձի հիման վրա։
«Մեր Ընտրական օրենսգրքի 23-րդ հոդվածը, որը 2021 թվականին է ամբողջությամբ վերաշարադրվել, 2024-ին էլ որոշակի խմբագրվել, հենց միջազգային փորձի հիման վրա է, առաջարկվել էր, որպեսզի օրենսդրությամբ հստակեցվի վարչական ռեսուրսի օգտագործման կանոնները»,- նշել է նա։
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է այն հարցին, թե արդյոք հնարավոր է քվեաթերթիկում առանձին տարբերակ նախատեսել «Բոլորին դեմ եմ» անունով քաղաքական ուժի համար։
«Քաղաքական ուժերն իրենց անունները, իրենց ծրագրերն իրենք են որոշում։ Մենք գործ ունենք կուսակցությունների կամ կուսակցությունների դաշինքների հետ»,- ասել է Հովակիմյանը։
Նրա խոսքով՝ ապրիլի 13-23-ն ընկած ժամանակահատվածում, եթե ԿԸՀ դիմի «Բոլորին դեմ եմ» կամ այլ անվանումով քաղաքական ուժ, հանձնաժողովը նախ կստուգի ներկայացված փաստաթղթերը։
«Արդյոք մենք կունենանք նման կուսակցություն կամ դաշինք, որը կմասնակցի ընտրություններին, ես չգիտեմ։ Ձեր այս հարցին կարող եմ ինչ-որ չափով պատասխանել ապրիլի 24-ին, երբ որ բոլոր առաջադրումներն ավարտված կլինեն ու բոլորդ կիմանաք այն քաղաքական ուժերի անուններն, որոնք առաջադրվել են։
Բնական է, առաջադրվելուց հետո, ըստ օրենսդրության, գրանցված բոլոր կուսակցությունների անունով քվեաթերթիկներ են տպվում»,- նշել է Հովակիմյանը։
Նա հավելել է, որ եթե որևէ կուսակցություն կամ դաշինք գրանցվի որևէ անվամբ, ապա այդ նույն անվամբ էլ պետք է տպագրվի քվեաթերթիկը։
«Բայց այսօր ասել, արդյո՞ք… Պետք է ունենանք գրանցված կուսակցությունը կամ դաշինքը, որպեսզի տպագրենք։ Եթե ամեն ինչ նորմալ լինի, ինքնաբացարկ չհայտեն, բնականաբար, տպագրելու են ինչ անուն ուզում է կուսակցությունը կամ դաշինքը կրի»,- ասել է Վահագն Հովակիմյանը։

11 Март 2026 - 13:15 AMT
Политические силы могут свободно проводить агитацию до начала официального периода избирательной кампании. Об этом заявил председатель Центральной избирательной комиссии Армении Вaагн Овакимян.
Он ответил таким образом на вопрос о появлении в разных городах плакатов партии «Гражданский договор», несмотря на то, что кампания к парламентским выборам, назначенным на 7 июня, еще не началась, сообщает «Panorama.am ».
«Когда начинается официальный период агитации, это не период прав, а период ограничений. То есть до начала кампании политические силы свободны вести агитационную деятельность», — сказал Овакимян.
По его словам, политические силы, намеренные участвовать в выборах в органы местного самоуправления или в парламент, могут практически весь межвыборный период — около четырех лет и одиннадцати месяцев — свободно заниматься агитацией, а ограничения начинают действовать только после начала официальной кампании.
Отвечая на вопрос о международной практике и возможном преимуществе правящей силы, Овакимян отметил, что соответствующие положения Избирательного кодекса Армении разработаны именно на основе международного опыта.
«Статья 23 нашего Избирательного кодекса, полностью переписанная в 2021 году и частично отредактированная в 2024 году, была разработана на основе международной практики. Было предложено законодательно уточнить правила использования административного ресурса», — отметил он.
Глава ЦИК также прокомментировал вопрос о том, возможно ли предусмотреть в бюллетене отдельный вариант под названием «Против всех».
«Политические силы сами определяют свои названия и программы. Мы имеем дело с партиями или союзами партий», — сказал Овакимян.
По его словам, в период с 13 по 23 апреля, если в ЦИК обратится политическая сила с названием «Против всех» или другим подобным названием, комиссия сначала проверит представленные документы.
«Будет ли такая партия или блок участвовать в выборах — я не знаю. На этот вопрос можно будет частично ответить 24 апреля, когда завершатся все выдвижения и станет известно, какие политические силы участвуют.
После выдвижения, согласно законодательству, печатаются бюллетени с названиями всех зарегистрированных партий», — отметил Овакимян.
Он добавил, что если партия или блок зарегистрируются под определенным названием, именно это название будет напечатано в бюллетене.
«Но сегодня сказать это невозможно. Сначала должна быть зарегистрирована партия или блок, чтобы можно было печатать бюллетени. Если все пройдет нормально и никто не заявит самоотвод, бюллетени будут напечатаны с тем названием, которое выберет партия или блок», — сказал Вaагн Овакимян.