«Անկախ դիտորդ» նախաձեռնությունը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ Ռուսաստանում հայազգի գործարարների նկատմամբ ենթադրյալ ճնշումների վերաբերյալ։ Այդ մասին հայտնել է դիտորդական առաքելության ներկայացուցիչ Դանիել Իոաննիսյանը, հայտնում է Factor.am-ը:
Հաղորդումը ներկայացվել է Քրեական օրենսգրքի 233-րդ հոդվածով, որը վերաբերում է կուսակցության օգտին նվիրատվություն կատարելուն հարկադրելուն։
«Արգելված է մարդկանց պարտադրել, որ կուսակցություններին նվիրատվություն կատարեն։ Իսկ Ռուսաստանի դաշնային անվտանգության ծառայությունը (ФСБ) դա անում է։ Մենք այդ տեղեկություններն ունեինք ավելի քան մի ամիս, դրանց հետ կապված փորձում էինք ապացույցներ ձեռք բերել, բայց քանի որ Արտաքին հետախուզական ծառայությունը հայտարարությամբ հանդես եկավ, մենք որոշեցինք այլևս հաղորդում ներկայացնել»,- նշել է Իոաննիսյանը։
Նա նշել է, որ ինֆորամցիա հավաքելու տարբեր աղբյուրներ ունեն:
«Ճնշում գործադրողը ФСБ-ն է։ Այս ընտրությունների ժամանակ ուշադրություն ենք դարձնում ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև Ռուսաստանում և Վրաստանում տեղի ունեցող այն պրոցեսներին, որոնք կապ ունեն Հայաստանի ընտրությունների հետ։ Մի հոգու մասին չի խոսքը»,- նշել է Իոաննիսյանը:
Նա հավելել է, որ տեղեկություններ ունեն նաև այն մասին, որ փորձեր են արվել ընտրողների բերել ինչպես Ռուսաստանից, այնպես էլ Վրաստանից։
Նրա խոսքով՝ այս գործընթացներում նույնպես նկատելի է ռուսական պետական կառույցների հետքը։ Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ Վրաստանի դեպքում նման ներգրավվածություն պետական մարմինների կողմից չեն տեսել։
«Այդ նույն հետքը Վրաստանում չենք տեսնում, այսինքն՝ Վրաստանում պետական մարմիններն այդ «տասովշիկության» մեջ ներգրավված չեն։ Ռուսաստանում դա կա, Ռուսաստանում մարդկանց կազմակերպում են, որ բերեն, և մենք նաև տեսել ենք, որ Հայաստանում այդ բերվող ընտրողներին դիմավորելու համար ավտոբուսներ են մոբիլիզացվում»,- նշել է նա։
Իոաննիսյանը նաև ընդգծել է, որ Հայաստանում նման մեթոդներից օգտվող քաղաքական ուժերին ընտրապայքարից հեռացնելու հնարավորությունները սահմանափակ են, և դրանց դեմ պայքարը հիմնականում հնարավոր է իրականացնել իրավական մեխանիզմներով։
Արտաքին հետախուզական ծառայությունը մարտի 10-ին հայտարարությամբ հայտնել է, որ ստացել է հետախուզական տվյալներ այն մասին, թե մեկ այլ երկրում տվյալ երկրի հատուկ ծառայությունների անունից հանդես եկող տարբեր դերակատարներ ճնշում են գործադրել հայազգի և ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող, այդ երկրում տնտեսական գործունեություն իրականացնող անձանց նկատմամբ։ Ըստ այդ տեղեկությունների՝ նրանց փորձել են դրդել աջակցել Հայաստանում սպասվող խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու հայտ ներկայացրած որոշ քաղաքական ուժերի՝ ֆինանսական և կազմակերպչական աջակցություն ցուցաբերելով։

Инициатива «Независимый наблюдатель» направила в Генеральную прокуратуру Армении сообщение о преступлении, касающемся предполагаемого давления на армянских предпринимателей в России. Об этом сообщил представитель наблюдательной миссии Даниел Иоаннисян, передает «Factor.am ».
Сообщение подано по статье 233 Уголовного кодекса, которая касается принуждения к совершению пожертвований в пользу политической партии.
«Запрещено заставлять людей делать пожертвования партиям. А Федеральная служба безопасности России (ФСБ) именно этим занимается. У нас была эта информация более месяца, мы пытались получить доказательства, но после заявления Службы внешней разведки решили подать сообщение», — сказал Иоаннисян.
Он отметил, что организация располагает различными источниками информации.
«Давление оказывает ФСБ. Во время этих выборов мы обращаем внимание не только на процессы в Армении, но и на происходящее в России и Грузии, что связано с выборами в Армении. Речь идет не об одном человеке», — заявил он.
По его словам, имеются также сведения о попытках привезти избирателей как из России, так и из Грузии.
Иоаннисян подчеркнул, что в этих процессах заметен след российских государственных структур. При этом он отметил, что в случае Грузии подобного участия государственных органов не наблюдается.
«Мы не видим такого следа в Грузии — государственные структуры там не вовлечены в эту “мобилизацию избирателей”. В России это есть: людей организуют и привозят, и мы также видели, что в Армении мобилизуются автобусы для встречи привезенных избирателей», — сказал он.
Он добавил, что возможности отстранения политических сил, использующих подобные методы, от участия в выборах в Армении ограничены, и борьба с такими явлениями в основном возможна через правовые механизмы.
10 марта Служба внешней разведки Армении заявила, что получила разведывательные данные о том, что в другой стране лица, представляющиеся сотрудниками спецслужб этой страны, оказывали давление на армянских граждан и лиц армянского происхождения, ведущих там экономическую деятельность.
По этим данным, их пытались побудить поддержать некоторые политические силы, намеренные участвовать в предстоящих парламентских выборах в Армении, оказывая им финансовую и организационную поддержку.