11 Մարտ 2026 - 13:50 AMT
Հայաստանի կառավարությունը շարունակում է դիվանագիտական լուռ աշխատանք տանել Ադրբեջանում անազատության մեջ պահվող հայերի ազատ արձակմանը հասնելու համար։ Այդ մասին Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում ունեցած ելույթի ընթացքում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Վերջերս Ադրբեջանը մեր ևս չորս հայրենակիցների ազատ արձակեց։ hայ հանրությունը, մենք բոլորս երջանկություն ապրեցինք այդ առիթով։ Բայց kառավարությունը շատ արագ վերադարձավ դիվանագիտական լուռ աշխատանքը շարունակելուն՝ հանուն մյուսների վերադարձի, որովհետև համոզված եմ, եթե նախորդիվ դիվանագիտական լուռ աշխատանքի ոճը չընտրեինք, հունվարի 14-ին մեր չորս հայրենակիցների վերադարձը տեղի չէր ունենա»,- ասել է Փաշինյանը, գրում է Արմենպրեսը:
Ադրբեջանը շարունակում է ապօրինի պահել 19 հայ գերու, որոնց թվում են նաև Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչներ։ Նրանց նկատմամբ Ադրբեջանում հարուցված շինծու քրեական գործերի հիման վրա անցկացված դատավարությունների արդյունքում կայացվել են ազատազրկման վճիռներ։
Ցմահ ազատազրկման են դատապարտվել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանը, պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, պաշտպանության բանակի հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը և Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանը։
20 տարվա ազատազրկման են դատապարտվել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը և Բակո Սահակյանը։ 19 տարվա ազատազրկման են դատապարտվել Մադաթ Բաբայանը և Մելիքսեթ Փաշայանը։ Դավիթ Ալլահվերդյանը դատապարտվել է 16 տարվա ազատազրկման, Էրիկ Ղազարյանը, Գուրգեն Ստեփանյանը և Վասիլի Բեգլարյանը դատապարտվել են 15, իսկ Գարիկ Մարտիրոսյանը՝ 18 տարվա ազատազրկման։
Հունվարի 14-ին Ադրբեջանը Հայաստանին վերադարձրել է չորս գերիների՝ Դավիթ Դավթյանին, Գևորգ Սուջյանին, Վիգեն Էուլջեքջյանին և Վագիֆ Խաչատրյանին։ Ավելի վաղ Ադրբեջանը պաշտոնապես հաստատել էր, որ իր մոտ պահվում են 23 հայ գերի։

Правительство Армении продолжает вести «тихую дипломатическую работу» для достижения освобождения армян, удерживаемых в Азербайджане. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян во время выступления на пленарном заседании Европейского парламента.
«Недавно Азербайджан освободил еще четырех наших соотечественников. Армянское общество, все мы испытали большую радость по этому поводу. Но правительство очень быстро вернулось к продолжению тихой дипломатической работы ради возвращения остальных, потому что я убежден: если бы ранее мы не выбрали стиль тихой дипломатии, возвращение наших четырех соотечественников 14 января не состоялось бы», — сказал Пашинян, сообщает «Арменпресс».
Азербайджан продолжает незаконно удерживать 19 армянских пленных, среди которых есть представители бывшего военно-политического руководства Нагорного Карабаха. В отношении них в Азербайджане были возбуждены уголовные дела, которые армянская сторона считает сфабрикованными, и по итогам судебных процессов им вынесены приговоры.
К пожизненному лишению свободы приговорены бывший президент Нагорного Карабаха Араик Арутюнян, бывший государственный министр Рубен Варданян, бывший министр иностранных дел Давид Бабаян, бывший командующий Армией обороны Левон Мнацаканян, бывший заместитель командующего Давид Манукян и бывший председатель парламента Давид Ишханян.
Бывшие президенты Нагорного Карабаха Аркадий Гукасян и Бако Саакян приговорены к 20 годам лишения свободы. Мадат Бабаян и Меликсет Пашаян получили по 19 лет.
Давид Аллахвердян приговорен к 16 годам лишения свободы, Эрик Казарян, Гурген Степанян и Василий Бегларян — к 15 годам, а Гарик Мартиросян — к 18 годам.
14 января Азербайджан передал Армении четырех пленных — Давида Давтяна, Геворга Суджяна, Вигена Эулджекджяна и Вагифа Хачатряна. Ранее Азербайджан официально подтвердил, что удерживает 23 армянских пленных.