ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանի հոր՝ Վաչիկ Սաղաթելյանի վերաբերյալ արդարացման դատավճիռը վերջնականապես ուժի մեջ է մտել։ Այդ մասին հայտնել է փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը՝ նշելով, որ ավարտվել է 2020 թվականից քննվող քրեական գործը։
«Մեր խորին համոզմամբ բացառապես ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանի անձով պայմանավորված 6 տարի շարունակ պետական ռեսուրս վատնվեց նրա հայրիկի` Վաչիկ Սաղաթելյանի (2016-2020թթ. Գեղարքունիքի մարզի Գեղամավան համայնքի ղեկավար) պաշտոնավարման ընթացքը քննելու ուղղությամբ։ Բանը հասավ Վաչիկ Սաղաթելյանին պաշտոնեական անփութության համար մեղադրանք ներկայացնելուն ու գործը դատարան ուղարկելոն։
Առաջադրված մեղադրանքի անհիմն լինելը, սակայն, հաստատվեց դատարանում, կայացվեց արդարացման դատավճիռ, որի դեմ դատախազության ներկայացված վերաքննիչ բողոքը մերժվեց, իսկ վճռաբեկ դատարանը, ինչպես տեղեկացանք այսօր, մերժեց դատախազի բողոքը վարույթ ընդունելն ու արդարացման դատավճիռը մտավ օրինական ուժի մեջ։
Իսկ ինչ մնաց արդյունքում։ Մի կողմից անիմաստ վատնված պետական ռեսուրս, մյուս կողմից անձանց պատիվն ու բարի համբավը հանիրավի արատավոր քարոզչական հետք…
Հ.Գ. Արդյո՞ք գործերի նման ելքը ազդելու է առկա իրավիճակի վրա, արդյո՞ք հիմա չեն նախաձեռնվում կանխատեսելի վախճան ունեցող, իրավական առումով անիմաստ վարույթներ, արդյո՞ք իրավապահ համակարգը երբևէ կենտրոնանալու է իր բուն գործառույթների վրա, թե…»,-գրել է նա:

11 Март 2026 - 14:10 AMT
Оправдательный приговор в отношении Вачика Сагателяна, отца представителя Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» Ишхана Сагателяна, вступил в законную силу после отклонения жалоб прокуратуры.
Оправдательный приговор в отношении Вачика Сагателяна, отца представителя Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» в Армении Ишхана Сагателяна, окончательно вступил в законную силу. Об этом сообщил адвокат Ерванд Варосян, отметив, что уголовное дело, расследовавшееся с 2020 года, завершено.
«По нашему глубокому убеждению, исключительно из-за личности представителя Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» в Армении Ишхана Сагателяна на протяжении шести лет тратились государственные ресурсы на изучение периода работы его отца — Вачика Сагателяна (глава общины Гегамаван Гегаркуникской области в 2016–2020 годах).
Дело дошло до предъявления Вачику Сагателяну обвинения в должностной халатности и направления дела в суд.
Однако необоснованность выдвинутого обвинения была подтверждена в суде — был вынесен оправдательный приговор. Апелляционная жалоба прокуратуры была отклонена, а Кассационный суд, как стало известно сегодня, отказался принимать жалобу прокурора к производству, после чего оправдательный приговор вступил в законную силу.
И что осталось в итоге? С одной стороны — бессмысленно потраченные государственные ресурсы, с другой — несправедливо запятнанные честь и доброе имя людей вследствие дискредитирующей кампании…
P.S. Повлияет ли такой исход дел на текущую ситуацию? Не продолжают ли сейчас инициироваться производства с предсказуемым финалом и без юридического смысла? Сосредоточится ли когда-нибудь правоохранительная система на своих основных функциях или…», — написал он.