12 Մարտ 2026 - 06:15 AMT
Մարտի 11-ին Հակակոռուպցիոն դատարանն, Արամ Գրիգորյանի նախագահությամբ, որոշում է կայացրել ճանաչել և հայտարարել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի անմեղությունը «ընտրակաշառքի գործով»։
Նույն դատավարության շրջանակում անցնող Սեդրակ Առուստամյանը, որը նախկինում ղեկավարել է «Մուլտի գրուպ» ընկերությունը, դատարանի կողմից մեղավոր է ճանաչվել ընտրողի կամքի ազատ արտահայտմանը խոչընդոտելու հոդվածով, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ծառուկյանի պաշտպաններից Երեմ Սարգսյանը դատարանում հայտարարել է, թե Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ իրականացվել են քաղաքական հետապնդումներ և նրա վրա ճնշումներ են գործադրվել՝ նպատակ ունենալով նրան լռեցնել։ Պաշտպանի խոսքով՝ պատճառը եղել է այն, որ Ծառուկյանը հաճախ է շփվել լրատվամիջոցների հետ և իշխանությունների հասցեին հնչեցրել է քննադատական գնահատականներ։ Մասնավորապես, նա մի առիթով հայտարարել է, որ կառավարությունը պետք է ամբողջությամբ փոխվի, քանի որ բոլոր ոլորտներում ձախողումներ են եղել։
Պաշտպանը որպես օրինակ մեջբերել է նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն ժամանակվա խոսնակ Մանե Գևորգյանի հայտարարությունը, որը հնչել է 2020 թվականի հունիսի 6-ին․ «Եթե պարոն Ծառուկյանը կարծում է, որ իր քաղաքական հայտարարությունները կշեղեն քննության բնականոն ընթացքը, սխալ հաշվարկ է, որովհետև Հայաստանում բոլորը հավասար են օրենքի առաջ, նաև ապօրինի ձեռք բերված գույքը բռնագանձելու մասին օրենքի առաջ, որով մտահոգվելու առիթ նույնպես պարոն Ծառուկյանը կարող է ունենալ»:
Սարգսյանի խոսքով՝ վարչապետի խոսնակը նման հայտարարություն է արել այն ժամանակ, երբ ընտրակաշառք բաժանելու վերաբերյալ որևէ քրեական գործ դեռ գոյություն չի ունեցել։
«Հաճելիորեն զարմացած ենք դատարանի որոշումից։ Ամբողջ պրոցեսին հետևելով` իրավական առումով մի գրամ կասկած չունեինք, որ պետք է արդարացում լինի։ Մանրամասն ներկայացրինք, գեթ մեկ ապացույց չկար, որ պարոն Ծառուկյանը որևէ հանցանք էր կատարել, բայց պրոցեսներն ու քաղաքական այս երևույթները հուշում էին, որ դատարանը կաշկանդվածություն ունի»,- դատական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասել է պաշտպան Երեմ Սարգսյանը։
Գագիկ Ծառուկյանը նույնպես անդրադարձել է գործին՝ նշելով. «2600 հոգու են հարցաքննել, 110 քննիչ, ու ոչ մեկը Գագիկ Ծառուկյանի անունը չի տվել»,- ասել է Ծառուկյանը։
Նա նաև նշել է, որ մինչև դատարանի որոշումը չէր հավատացել, թե նման վճիռ կարող է հրապարակվել, և արդեն քննարկվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան դիմելու հնարավորությունը։
2020 թվականի հունիսի 14-ին Ազգային անվտանգության ծառայությունն խուզարկություն էր իրականացրել Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատանը։ Նրա նկատմամբ հարուցվել է երեք քրեական գործ, որոնցից մեկը վերաբերել է 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին։ Գործի նյութերի համաձայն՝ ԲՀԿ-ն ընտրողների շրջանում բաժանել է հարյուր հազարավոր դրամների ընտրակաշառք։

12 March 2026 - 06:48 AMT
On March 11, the Anti-Corruption Court, presided over by Aram Grigoryan, ruled to recognize and declare Prosperous Armenia party leader Gagik Tsarukyan innocent in the “vote-buying case.”
In the same trial, Sedrak Arustamyan, who previously headed the Multi Group company, was found guilty by the court under the article on obstructing a voter's free expression of will, Sputnik Armenia reported.
One of Tsarukyan's lawyers, Yerem Sargsyan, told the court that Gagik Tsarukyan had been subjected to political persecution and pressure with the aim of silencing him. According to the defense lawyer, the reason was that Tsarukyan had frequently communicated with the media and voiced critical assessments of the authorities. In particular, on one occasion he said that the government should be completely replaced because there had been failures in all sectors.
As an example, the lawyer also cited a statement made on June 6, 2020, by then-prime minister Nikol Pashinyan's spokesperson, Mane Gevorgyan:
“If Mr. Tsarukyan thinks that his political statements will divert the normal course of the investigation, that is a miscalculation, because in Armenia everyone is equal before the law, including before the law on the confiscation of illegally acquired property, which Mr. Tsarukyan may also have reason to be concerned about.”
According to Sargsyan, the prime minister's spokesperson made that statement at a time when no criminal case concerning the distribution of election bribes yet existed.
“We are pleasantly surprised by the court's decision. Having followed the entire process, we did not have a gram of doubt, from a legal standpoint, that there had to be an acquittal. We presented everything in detail; there was not a single piece of evidence that Mr. Tsarukyan had committed any crime, but the processes and these political developments suggested that the court was constrained,” defense lawyer Yerem Sargsyan told reporters after the hearing.
Gagik Tsarukyan also commented on the case, saying:
“They questioned 2,600 people, 110 investigators, and not one of them mentioned Gagik Tsarukyan's name,” Tsarukyan said.
He also said that before the court's ruling he had not believed such a verdict could be delivered, and that the possibility of applying to the European Court of Human Rights had already been discussed.
On June 14, 2020, the National Security Service conducted a search at Gagik Tsarukyan's mansion. Three criminal cases were opened against him, one of which concerned the 2017 parliamentary elections. According to the case materials, Prosperous Armenia distributed hundreds of thousands of drams in election bribes among voters.