12 Մարտ 2026 - 06:15 AMT
Մարտի 11-ին Հակակոռուպցիոն դատարանն, Արամ Գրիգորյանի նախագահությամբ, որոշում է կայացրել ճանաչել և հայտարարել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի անմեղությունը «ընտրակաշառքի գործով»։
Նույն դատավարության շրջանակում անցնող Սեդրակ Առուստամյանը, որը նախկինում ղեկավարել է «Մուլտի գրուպ» ընկերությունը, դատարանի կողմից մեղավոր է ճանաչվել ընտրողի կամքի ազատ արտահայտմանը խոչընդոտելու հոդվածով, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ծառուկյանի պաշտպաններից Երեմ Սարգսյանը դատարանում հայտարարել է, թե Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ իրականացվել են քաղաքական հետապնդումներ և նրա վրա ճնշումներ են գործադրվել՝ նպատակ ունենալով նրան լռեցնել։ Պաշտպանի խոսքով՝ պատճառը եղել է այն, որ Ծառուկյանը հաճախ է շփվել լրատվամիջոցների հետ և իշխանությունների հասցեին հնչեցրել է քննադատական գնահատականներ։ Մասնավորապես, նա մի առիթով հայտարարել է, որ կառավարությունը պետք է ամբողջությամբ փոխվի, քանի որ բոլոր ոլորտներում ձախողումներ են եղել։
Պաշտպանը որպես օրինակ մեջբերել է նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն ժամանակվա խոսնակ Մանե Գևորգյանի հայտարարությունը, որը հնչել է 2020 թվականի հունիսի 6-ին․ «Եթե պարոն Ծառուկյանը կարծում է, որ իր քաղաքական հայտարարությունները կշեղեն քննության բնականոն ընթացքը, սխալ հաշվարկ է, որովհետև Հայաստանում բոլորը հավասար են օրենքի առաջ, նաև ապօրինի ձեռք բերված գույքը բռնագանձելու մասին օրենքի առաջ, որով մտահոգվելու առիթ նույնպես պարոն Ծառուկյանը կարող է ունենալ»:
Սարգսյանի խոսքով՝ վարչապետի խոսնակը նման հայտարարություն է արել այն ժամանակ, երբ ընտրակաշառք բաժանելու վերաբերյալ որևէ քրեական գործ դեռ գոյություն չի ունեցել։
«Հաճելիորեն զարմացած ենք դատարանի որոշումից։ Ամբողջ պրոցեսին հետևելով` իրավական առումով մի գրամ կասկած չունեինք, որ պետք է արդարացում լինի։ Մանրամասն ներկայացրինք, գեթ մեկ ապացույց չկար, որ պարոն Ծառուկյանը որևէ հանցանք էր կատարել, բայց պրոցեսներն ու քաղաքական այս երևույթները հուշում էին, որ դատարանը կաշկանդվածություն ունի»,- դատական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասել է պաշտպան Երեմ Սարգսյանը։
Գագիկ Ծառուկյանը նույնպես անդրադարձել է գործին՝ նշելով. «2600 հոգու են հարցաքննել, 110 քննիչ, ու ոչ մեկը Գագիկ Ծառուկյանի անունը չի տվել»,- ասել է Ծառուկյանը։
Նա նաև նշել է, որ մինչև դատարանի որոշումը չէր հավատացել, թե նման վճիռ կարող է հրապարակվել, և արդեն քննարկվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան դիմելու հնարավորությունը։
2020 թվականի հունիսի 14-ին Ազգային անվտանգության ծառայությունն խուզարկություն էր իրականացրել Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատանը։ Նրա նկատմամբ հարուցվել է երեք քրեական գործ, որոնցից մեկը վերաբերել է 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին։ Գործի նյութերի համաձայն՝ ԲՀԿ-ն ընտրողների շրջանում բաժանել է հարյուր հազարավոր դրամների ընտրակաշառք։

11 марта Антикоррупционный суд Армении оправдал лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна по «делу о подкупе избирателей», признав виновным Седрака Арустамяна.
11 марта Антикоррупционный суд под председательством Арама Григоряна принял решение признать и объявить лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна невиновным по «делу о подкупе избирателей».
В рамках того же судебного разбирательства Седрак Арустамян, ранее возглавлявший компанию «Мульти груп», был признан виновным по статье о воспрепятствовании свободному волеизъявлению избирателя, сообщает «Sputnik Армения».
Один из защитников Царукяна Ерэм Саргсян заявил в суде, что в отношении Гагика Царукяна осуществлялось политическое преследование и на него оказывалось давление с целью заставить его замолчать. По словам адвоката, причиной стало то, что Царукян часто общался со средствами массовой информации и выступал с критическими оценками в адрес властей. В частности, в одном из случаев он заявил, что правительство должно быть полностью сменено, поскольку провалы имели место во всех сферах.
В качестве примера защитник также привел заявление тогдашнего пресс-секретаря премьер-министра Никола Пашиняна Мане Геворгян, прозвучавшее 6 июня 2020 года:
«Если господин Царукян считает, что его политические заявления отвлекут от нормального хода следствия, это ошибочный расчет, потому что в Армении все равны перед законом, в том числе перед законом о конфискации незаконно приобретенного имущества, который также может давать господину Царукяну повод для беспокойства».
По словам Саргсяна, пресс-секретарь премьер-министра сделала такое заявление в тот момент, когда никакого уголовного дела о раздаче предвыборных взяток еще не существовало.
«Мы приятно удивлены решением суда. Следя за всем процессом, с правовой точки зрения у нас не было ни грамма сомнений, что должно последовать оправдание. Мы подробно все представили, не было ни одного доказательства того, что господин Царукян совершил какое-либо преступление, однако процессы и эти политические явления подсказывали, что у суда есть скованность», — сказал защитник Ерэм Саргсян в беседе с журналистами после судебного заседания.
Гагик Царукян также высказался по делу, отметив:
«Были допрошены 2600 человек, 110 следователей, и никто не назвал имя Гагика Царукяна», — сказал Царукян.
Он также отметил, что до решения суда не верил, что такой вердикт может быть оглашен, и уже обсуждалась возможность обращения в Европейский суд по правам человека.
14 июня 2020 года Служба национальной безопасности провела обыск в особняке Гагика Царукяна. В его отношении были возбуждены три уголовных дела, одно из которых касалось парламентских выборов 2017 года. Согласно материалам дела, партия «Процветающая Армения» раздавала среди избирателей сотни тысяч драмов в качестве предвыборных взяток.