12 Մարտ 2026 - 06:21 AMT
Հայաստանի արտաքին հետախուզության ծառայությունը մարտի 10-ին հայտարարություն էր հրապարակել այլ երկրում ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ իրականացվող ճնշումների և սպասվող ընտրական գործընթացներին հնարավոր միջամտության մասին, որի առնչությամբ ՆԳՆ-ից ստացված հանցագործության մասին հաղորդման հիման վրա նախաձեռնվել է քրվարույթ, հայտնում է Քննչական կոմիտեն:
Պարզվել է, որ օպերատիվ-հետախուզական լիազորությունների իրականացման ընթացքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ այն մասին, որ ՀՀ քաղաքական դաշտում գործող որոշ կուսակցությունների ղեկավարների, պատասխանատուների կամ այլ դերակատարների կողմից նյութապես շահագրգռելու եղանակով խոչընդոտվել է անձանց ընտրական իրավունքի ազատ իրականացումը։
Մասնավորապես նշվել է, որ այլ երկրի հատուկ ծառայությունների անունից հանդես եկող տարբեր դերակատարներ, այդ թվում՝ այդ երկրի խոշոր գործարարներ, հայկական համայնքի ղեկավարներ և քրեական հեղինակություններ, ճնշում են գործադրել հայազգի և ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող, սակայն այլ երկրում տնտեսական գործունեությամբ զբաղվող անձանց վրա։ Վերջիններիս դրդվել է աջակցել Հայաստանում սպասվող խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցության հայտ ներկայացրած կուսակցություններին։
Ըստ նախնական տվյալների՝ դրա դիմաց խոստացվել է տարբեր պատրվակներով կազմակերպել նրանց տեղափոխումը այլ երկրից Հայաստան, փոխհատուցել ճանապարհածախսը և ապահովել Հայաստանում գտնվելու կացության ծախսերը։ Այդ կերպ նյութական կամ այլ կախվածությունն օգտագործելով՝ անձանց հարկադրվել է մասնակցել ընտրություններին։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 210-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ և 6-րդ կետերի (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, նյութապես շահագրգռելով ընտրական կամ հանրաքվեին մասնակցելու իրավունքի իրականացումը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը կամ հանրաքվեին մասնակցող անձանց իրավունքների կամ պարտականությունների իրականացումը խոչընդոտելը) և նույն հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետի (հանրաքվեին կամ ընտրությանը որևէ ձևով քվեարկելուն կամ հանրաքվեին կամ ընտրությանը մասնակցելուն կամ հանրաքվեին կամ ընտրությանը մասնակցելուց հրաժարվելուն կամ մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելուն հարկադրելը, որը կատարվել է նյութական կամ այլ կախվածությունն օգտագործելով) հատկանիշներով։
Կատարվել են անհրաժեշտ ապացուցողական և վարութային գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու և քրեական պատասխանատվության անխուսափելիության սկզբունքը ապահովելու նպատակով։
ՀՀ քննչական կոմիտեն հորդորում է ձեռնպահ մնալ քաղաքացիների ընտրական իրավունքի ազատ կամարտահայտությանը խոչընդոտելուց և զգուշացրել է, որ օրենքով նախատեսված ամբողջ գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկելու է անհրաժեշտ քայլեր՝ հնարավոր հանցավոր դրսևորումները կանխելու և չեզոքացնելու համար։
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

12 Март 2026 - 06:51 AMT
Следственные органы Армении начали уголовное производство после заявления Службы внешней разведки о давлении на граждан страны за рубежом и возможном вмешательстве в выборы.
Служба внешней разведки Армении 10 марта опубликовала заявление о давлении, оказываемом на граждан Республики Армения в другой стране, а также о возможном вмешательстве в предстоящие избирательные процессы. На основании сообщения о преступлении, полученного из Министерства внутренних дел, возбуждено уголовное производство, сообщает Следственный комитет.
Установлено, что в ходе осуществления оперативно-розыскных полномочий были получены фактические данные о том, что руководители, ответственные лица или другие участники некоторых партий, действующих в политическом поле Армении, препятствовали свободной реализации избирательных прав граждан путем материального стимулирования.
В частности, отмечается, что различные лица, выступающие от имени специальных служб другой страны, в том числе крупные предприниматели этой страны, руководители армянской общины и криминальные авторитеты, оказывали давление на лиц армянского происхождения, являющихся гражданами Армении, но занимающихся экономической деятельностью в этой стране. Их побуждали поддержать партии, подавшие заявки на участие в предстоящих парламентских выборах в Армении.
По предварительным данным, взамен им обещали под различными предлогами организовать их перевозку из другой страны в Армению, компенсировать дорожные расходы и обеспечить оплату проживания во время пребывания в Армении. Используя материальную или иную зависимость, таких лиц, как утверждается, вынуждали участвовать в выборах.
По факту происшествия в Управлении по расследованию преступлений общего характера и избирательных преступлений Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета Республики Армения возбуждено уголовное производство по признакам пунктов 3 и 6 части 2 статьи 210 Уголовного кодекса (воспрепятствование реализации права участия в выборах или референдуме группой лиц по предварительному сговору путем материального стимулирования), а также пункта 3 части 3 той же статьи (принуждение к голосованию определенным образом, участию или отказу от участия в выборах или референдуме, либо голосованию более одного раза или за другое лицо с использованием материальной или иной зависимости).
Проведены необходимые доказательственные и процессуальные действия с целью выяснения всех обстоятельств дела и обеспечения принципа неотвратимости уголовной ответственности.
Следственный комитет Республики Армения призвал воздерживаться от воспрепятствования свободному волеизъявлению граждан на выборах и предупредил, что с применением всего предусмотренного законом инструментария будут предприняты необходимые шаги для предотвращения и нейтрализации возможных преступных проявлений.
Уведомление: лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным, пока его вина не доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом.