12 Մարտ 2026 - 06:21 AMT
Հայաստանի արտաքին հետախուզության ծառայությունը մարտի 10-ին հայտարարություն էր հրապարակել այլ երկրում ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ իրականացվող ճնշումների և սպասվող ընտրական գործընթացներին հնարավոր միջամտության մասին, որի առնչությամբ ՆԳՆ-ից ստացված հանցագործության մասին հաղորդման հիման վրա նախաձեռնվել է քրվարույթ, հայտնում է Քննչական կոմիտեն:
Պարզվել է, որ օպերատիվ-հետախուզական լիազորությունների իրականացման ընթացքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ այն մասին, որ ՀՀ քաղաքական դաշտում գործող որոշ կուսակցությունների ղեկավարների, պատասխանատուների կամ այլ դերակատարների կողմից նյութապես շահագրգռելու եղանակով խոչընդոտվել է անձանց ընտրական իրավունքի ազատ իրականացումը։
Մասնավորապես նշվել է, որ այլ երկրի հատուկ ծառայությունների անունից հանդես եկող տարբեր դերակատարներ, այդ թվում՝ այդ երկրի խոշոր գործարարներ, հայկական համայնքի ղեկավարներ և քրեական հեղինակություններ, ճնշում են գործադրել հայազգի և ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող, սակայն այլ երկրում տնտեսական գործունեությամբ զբաղվող անձանց վրա։ Վերջիններիս դրդվել է աջակցել Հայաստանում սպասվող խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցության հայտ ներկայացրած կուսակցություններին։
Ըստ նախնական տվյալների՝ դրա դիմաց խոստացվել է տարբեր պատրվակներով կազմակերպել նրանց տեղափոխումը այլ երկրից Հայաստան, փոխհատուցել ճանապարհածախսը և ապահովել Հայաստանում գտնվելու կացության ծախսերը։ Այդ կերպ նյութական կամ այլ կախվածությունն օգտագործելով՝ անձանց հարկադրվել է մասնակցել ընտրություններին։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 210-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ և 6-րդ կետերի (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, նյութապես շահագրգռելով ընտրական կամ հանրաքվեին մասնակցելու իրավունքի իրականացումը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը կամ հանրաքվեին մասնակցող անձանց իրավունքների կամ պարտականությունների իրականացումը խոչընդոտելը) և նույն հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետի (հանրաքվեին կամ ընտրությանը որևէ ձևով քվեարկելուն կամ հանրաքվեին կամ ընտրությանը մասնակցելուն կամ հանրաքվեին կամ ընտրությանը մասնակցելուց հրաժարվելուն կամ մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելուն հարկադրելը, որը կատարվել է նյութական կամ այլ կախվածությունն օգտագործելով) հատկանիշներով։
Կատարվել են անհրաժեշտ ապացուցողական և վարութային գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու և քրեական պատասխանատվության անխուսափելիության սկզբունքը ապահովելու նպատակով։
ՀՀ քննչական կոմիտեն հորդորում է ձեռնպահ մնալ քաղաքացիների ընտրական իրավունքի ազատ կամարտահայտությանը խոչընդոտելուց և զգուշացրել է, որ օրենքով նախատեսված ամբողջ գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկելու է անհրաժեշտ քայլեր՝ հնարավոր հանցավոր դրսևորումները կանխելու և չեզոքացնելու համար։
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Armenian investigators launched criminal proceedings after intelligence warned of pressure on citizens abroad and possible interference in upcoming elections.
Armenia’s Foreign Intelligence Service issued a statement on March 10 about pressure exerted on Armenian citizens in another country and possible interference in upcoming electoral processes. Based on a crime report received from the Interior Ministry, criminal proceedings have been initiated, the Investigative Committee said.
It was established that during operational and intelligence activities, factual data were obtained indicating that leaders, officials, or other actors of certain political parties operating in Armenia’s political field had obstructed the free exercise of individuals’ electoral rights by offering material incentives.
In particular, it was reported that various actors presenting themselves on behalf of another country’s special services — including major business figures from that country, leaders of the Armenian community, and criminal authorities — exerted pressure on ethnic Armenians who are citizens of Armenia but conduct economic activity in that country. They were urged to support political parties that have applied to participate in the upcoming parliamentary elections in Armenia.
According to preliminary data, in return they were promised assistance with organizing their travel from the other country to Armenia under various pretexts, reimbursement of travel expenses, and coverage of accommodation costs during their stay in Armenia. By using material or other forms of dependency, individuals were allegedly compelled to participate in the elections.
In connection with the incident, the Department for Investigation of General and Electoral Crimes within the Main Directorate for Investigation of Particularly Important Cases of Armenia’s Investigative Committee has initiated criminal proceedings under Article 210, Part 2, Clauses 3 and 6 of the Criminal Code — obstructing the exercise of electoral or referendum rights by a group of persons acting by prior agreement through material inducement — as well as Article 210, Part 3, Clause 3, which concerns coercing a person to vote in a particular way, participate in or refuse participation in elections or a referendum, or vote more than once or on behalf of another person by exploiting material or other dependence.
Necessary evidentiary and procedural measures have been carried out to clarify all circumstances of the case and ensure the principle of inevitability of criminal responsibility.
Armenia’s Investigative Committee urged individuals to refrain from interfering with citizens’ free expression of electoral will and warned that all legal instruments will be used to prevent and neutralize potential criminal manifestations.
Notice: A person accused of a crime is presumed innocent until proven guilty by a court verdict that has entered into legal force in accordance with the Criminal Procedure Code.