12 Մարտ 2026 - 09:00 AMT
Նոր սահմանադրության մեջ Անկախության հռչակագրին հղում չպետք է լինի, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ այդ փաստաթուղթն ունի «հակամարտության տրամաբանություն»։
Նրա խոսքով՝ Անկախության հռչակագիրը կառուցված է կոնֆլիկտի տրամաբանության վրա, «չենք կարող կոնֆլիկտի տրամաբանության վրա գնալ և ուզենալ անկախ պետություն կառուցել», հայտնում է Radar Armenia-ն:
Վարչապետը նաև մեկնաբանել է, թե ինչու է ասում, որ Գարեգին Բ-ն ստանձնել է «պատերազմի կուսակցության առաջնորդությունը»։ Ըստ նրա՝ պատարագի տեքստում հղում են անում Արցախի Հանրապետությանը:
«Հղում ենք անում Արցախի Հանրապետություն, դա նշանակում է կոնֆլիկտ»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ ամեն նման նախադասություն նշանակում է պատերազմի կոչ:
Ավելի վաղ ՀՀ բոլոր պաշտոնյաները հայտարարում էին, որ ՀՀ նոր սահմանադրությունը կապ չունի Ադրբեջանի ներկայացրած պահանջների հետ, որը պահանջում է «հանել Սահմանադրության նախաբանից հղումները Անկախության հռչակագրին»՝ դա համարելով նկրտում իր տարածքային ամբողջականության դեմ:

12 Март 2026 - 09:33 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что в новой конституции не должно быть ссылки на Декларацию о независимости, подчеркнув, что этот документ содержит «логику конфликта».
По его словам, Декларация о независимости построена на логике конфликта, «мы не можем идти по логике конфликта и хотеть построить независимое государство», сообщает «Radar Armenia».
Премьер-министр также прокомментировал, почему он говорит, что Католикос Гарегин II взял на себя «лидерство партии войны». По его словам, в тексте литургии содержится ссылка на Республику Арцах.
«Когда мы ссылаемся на Республику Арцах, это означает конфликт», — сказал он, добавив, что каждое подобное предложение означает призыв к войне.
Ранее все официальные лица Армении заявляли, что новая конституция Республики Армения не связана с требованиями, выдвинутыми Азербайджаном, который требует «убрать из преамбулы Конституции ссылки на Декларацию о независимости», считая это посягательством на свою территориальную целостность.