12 Մարտ 2026 - 09:00 AMT
Նոր սահմանադրության մեջ Անկախության հռչակագրին հղում չպետք է լինի, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ այդ փաստաթուղթն ունի «հակամարտության տրամաբանություն»։
Նրա խոսքով՝ Անկախության հռչակագիրը կառուցված է կոնֆլիկտի տրամաբանության վրա, «չենք կարող կոնֆլիկտի տրամաբանության վրա գնալ և ուզենալ անկախ պետություն կառուցել», հայտնում է Radar Armenia-ն:
Վարչապետը նաև մեկնաբանել է, թե ինչու է ասում, որ Գարեգին Բ-ն ստանձնել է «պատերազմի կուսակցության առաջնորդությունը»։ Ըստ նրա՝ պատարագի տեքստում հղում են անում Արցախի Հանրապետությանը:
«Հղում ենք անում Արցախի Հանրապետություն, դա նշանակում է կոնֆլիկտ»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ ամեն նման նախադասություն նշանակում է պատերազմի կոչ:
Ավելի վաղ ՀՀ բոլոր պաշտոնյաները հայտարարում էին, որ ՀՀ նոր սահմանադրությունը կապ չունի Ադրբեջանի ներկայացրած պահանջների հետ, որը պահանջում է «հանել Սահմանադրության նախաբանից հղումները Անկախության հռչակագրին»՝ դա համարելով նկրտում իր տարածքային ամբողջականության դեմ:

Prime Minister Nikol Pashinyan has said that the new constitution should not contain a reference to the Declaration of Independence, stressing that the document carries a “logic of conflict.”
According to him, the Declaration of Independence is built on the logic of conflict, and “we cannot proceed on the basis of conflict logic and want to build an independent state,” Radar Armenia reported.
The prime minister also commented on why he says Catholicos Karekin II has assumed “leadership of war party.” According to him, the text of the liturgy contains a reference to the Republic of Artsakh.
“When we refer to Republic of Artsakh, that means conflict,” he said, adding that every such sentence amounts to a call for war.
Earlier, all Armenian officials had stated that Armenia’s new constitution was unrelated to demands put forward by Azerbaijan, which has called for “removing references to Declaration of Independence from constitution’s preamble,” describing them as claims against its territorial integrity.