12 Մարտ 2026 - 10:00 AMT
Փաշինյան․ Իմ ցուցումով է Ցեղասպանության թանգարանի տնօրենը դիմում գրել՝ Վենսին Արցախի մասին գիրք նվիրելը սադրանք էր
Այն պետական պաշտոնյան, ով կառավարության վարած արտաքին քաղաքականությանը հակասող բան կասի, պետք է ազատվի աշխատանքից, ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի ազատման դիմումի մասին հարցին:
«Ես եմ խնդրել, որ Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենը հրաժարականի դիմում գրի, իմ ցուցումով»,- ճեպազրույցում ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Լրագրողի դիտարկմանը, որ ստացվում է՝ թանգարանի տնօրենը պաշտոնից հեռացվել է վարչապետի պահանջով այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին նվիրել է Արցախի մասին գիրք և խոսել Արցախի թեմայով, Փաշինյանը պատասխանել է, որ համարել է դա սադրիչ գործողություն:
«Այո, ես դա համարել եմ կառավարության վարած արտաքին քաղաքականությանը հակառակ, սադրիչ գործողություն, խնդրել եմ դիմում գրի: Երբ երկրի վարչապետն ասում է՝ ղարաբաղյան շարժում չկա, օտարերկրյա հյուրին «Արցախյան հիմնահարց» թեմայով գիրք նվիրելն ի՞նչ է նշանակում։ Էս երկրում քանի՞ հոգի կարա արտաքին քաղաքականություն վարի։
Հայաստանում արտաքին քաղաքականություն վարում է Հայաստանի կառավարությունը, և Հայաստանի այն պետական պաշտոնյան, ով կառավարության վարած արտաքին քաղաքականությանը հակասող բան կասի, պետք է ազատվի աշխատանքից, այդտեղ ի՞նչ թեմա կա։ Մենք պետությո՞ւն ենք, թե՞ ինքնագործ խմբակ։
Սա պետություն է իր կառավարման տրամաբանությամբ, պետական համակարգով։ Կառավարությունն է որոշում արտաքին քաղաքականությունը։ Ես կառավարության ղեկավարն եմ, այդ թվում ես եմ, այո»,-ասել է նա:
Նախօրեին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի մամուլի ծառայությունը հայտնել էր, որ «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը արդեն ներկայացրել է ազատման դիմում, սակայն այս պահի դրությամբ համապատասխան իրավական ակտ դեռ չի հրապարակվել։

12 Март 2026 - 12:00 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что именно по его просьбе директор Музея-института Геноцида армян написала заявление об отставке.
«Что означает дарить иностранному гостю книгу на тему „Арцахский вопрос“?» — сказал он.
Пашинян сделал это заявление, отвечая на вопрос о заявлении об увольнении директора Музея-института Геноцида армян.
«Я попросил директора Музея-института Геноцида армян написать заявление об отставке — по моему указанию», — заявил он во время брифинга, сообщает «http://Panorama.am ».
Отвечая на замечание журналиста о том, что получается, директор музея была освобождена от должности по требованию премьер-министра после того, как подарила вице-президенту США Джей Ди Вэнсу книгу об Арцахе и говорила на эту тему, Пашинян заявил, что счел это провокацией.
«Да, я посчитал это провокационным действием, противоречащим внешней политике, проводимой правительством, и попросил написать заявление. Когда премьер-министр страны говорит, что карабахского движения нет, что означает дарить иностранному гостю книгу на тему „Арцахский вопрос“? Сколько человек в этой стране могут проводить внешнюю политику?
В Армении внешнюю политику проводит правительство Армении, и тот государственный чиновник, который скажет что-либо, противоречащее внешней политике правительства, должен быть освобожден от должности. О чем тут говорить? Мы государство или кружок самодеятельности?
Это государство со своей логикой управления и государственной системой. Именно правительство определяет внешнюю политику. Я — руководитель правительства, в том числе я, да», — сказал он.
Накануне пресс-служба Музея-института Геноцида армян сообщила, что директор фонда «Музей-институт Геноцида армян» Эдита Гзоян уже представила заявление об освобождении от должности, однако соответствующий правовой акт на данный момент еще не опубликован.