12 Մարտ 2026 - 12:04 AMT
Փաշինյանը՝ ՀՀ տարածքում ադրբեջանական նոր դիրքի մասին․ «Չի համապատասխանում իրականությանը՝ կա քարտեզ, հստակ գիծ»
Կա հստակ քարտեզ, գիծ, որը ցույց է տալիս, որ ՀՀ տարածքում ադրբեջանական նոր դիրքային բարելավումների մասին պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ճեպազրույցում:
«Կա հստակ քարտեզ, կա հստակ գիծ՝ դե յուրե նշանակություն ունեցող, ինչը ցույց է տալիս, որ այդ պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը»,- ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Միասնության թևեր» նախաձեռնության ղեկավար Արման Թաթոյանը հայտարարել է, որ Գեղարքունիքի Կութ գյուղի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերը նոր մարտական դիրք են տեղադրել ՀՀ տարածքում:
Փաշինյանը հարց է հնչեցրել՝ «կարո՞ղ է պատերազմ կա՝ ես տեղյակ չեմ»։
«Կամ ինչ-որ կոնֆլիկտ կա, էսկալացիա կա, զոհեր ու վիրավորներ կան, ինձ չեք ասում, խնայո՞ւմ եք։ Որտե՞ղ պատերազմ կա, որտե՞ղ կա վիրավոր, որտե՞ղ կա կրակոց, որտե՞ղ կա զոհ, որտե՞ղ կա հարձակում, պայթյուն և այլն, լուսաբանեք, իմանանք՝ որտեղ կա այդ ամենը»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ Հայաստանում խաղաղություն է։
«Պաշտպանության նախարարությունը մանրամասն պարզաբանում տվել է, լրացուցիչ ի՞նչ կա պարզաբանելու․․․ Կա հստակ սահմանագիծ և մենք գիտենք ՝ որտեղ է Հայաստանի Հանրապետությունը և Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմինների լիազորությունը:
Իհարկե, զուգահեռռ ասել ենք, որ կան տարածքների հետ կապված որոշակի խնդիրներ, որոնք կլուծվեն սահմանազատման գործընթացում։ Ձեր նշած դեպքն իմ նշած դեպքի հետ կապ չունի»,– ընդգծեց վարչապետը»,-հայտնում է Արմենպրեսը:
Անդրադառնալով հարցին, թե չի պատրաստվում արդյոք հանդիպել կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա իրականացնող անհետ կորածների ծնողներին, Նիկոլ Փաշինյանը նկատել է, որ տասնյակ անգամներ է հանդիպել նրանց հետ
«Սակայն փորձը ցույց է տալիս, որ պետք է հասկանանք՝ այդ հանդիպումների արդյունքում ինչ խնդիր ենք լուծում կամ ուզում լուծել։ Եթե ես տեսնեմ, որ պատասխանատու այս կամ այն մարմինների հետ շփումներն անհրաժեշտ են դարձնում, որ ես էլ հանդիպեմ՝ կհանդիպեմ: Ես երբեք որևէ հանդիպումից չեմ խուսափում, ուղղակի հանդիպման նպատակը, օրակարգն, արդյունավետությունը պետք է հասկանալ»,-ասել է վարչապետը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հերքել է այն պնդումները, թե 2025-ին Ադրբեջանի ԶՈւ-ն Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում նոր դիրք է տեղակայել՝ հավելելով, որ նշված դիրքը «չի հատում Հայաստանի պետական սահմանագիծը և գտնվում է Ադրբեջանի տարածքում»:
Հայտարարվել է, որ ՀՀ ԶՈւ Գլխավոր շտաբն առաջնորդվում է 1975 թվականի ԽՍՀՄ 1։100000 մասշտաբի տեղագրական քարտեզով, որն ունի իրավական ուժ։ Նշված քարտեզը հաստատվել է պետական գեոդեզիական վերահսկողության Անդրկովկասի տարածքային տեսչության պետի կողմից։
Անդրադառնալով Կութ գյուղի համար առաջացած վտանգին՝ ՊՆ խոսնակն ասել է, թե «Կութ բնակավայրի և նշված դիրքի միջև տեսանելիություն հնարավոր չէ, քանի որ առկա է Կատար լեռը»:

12 March 2026 - 12:22 AMT
There is a clear map and legally defined line showing that claims about a new Azerbaijani position inside Armenia do not correspond to reality, he said during a briefing, according to Aysor.am .
Arman Tatoyan, head of the Wings of Unity initiative, had earlier stated that Azerbaijani armed forces installed a new combat position inside Armenia near the village of Kut in the Gegharkunik region.
Pashinyan questioned whether there was any escalation.
“Is there a war and I am not aware of it? Is there some conflict, escalation, casualties or wounded that you are not telling me about? Where is there a war, where are the wounded, where are the shots, where are the victims, where is the attack, the explosion and so on — report it so we know where all this is happening,” he said, adding that there is peace in Armenia.
He also noted that the Defense Ministry had already provided detailed clarification.
“There is a clear border line and we know where the Republic of Armenia is and where the authority of Armenia’s state bodies lies,” the prime minister said, according to Armenpress.
At the same time, he acknowledged that there are certain issues related to territories that will be resolved during the border delimitation process, but stressed that the situation mentioned in the reports is unrelated to those issues.
Responding to a question about whether he intends to meet parents of missing soldiers protesting outside the government building, Pashinyan said he had already met them dozens of times.
“However, experience shows that we need to understand what problem we are solving or intend to solve through those meetings. If I see that communication with responsible bodies makes it necessary for me to meet them as well, I will do so. I have never avoided any meeting, but the purpose, agenda and effectiveness of the meeting must be understood,” the prime minister said.
Armenia’s Defense Ministry has denied claims that Azerbaijani armed forces established a new position inside Armenia’s sovereign territory in 2025, stating that the position “does not cross Armenia’s state border and is located on Azerbaijan’s territory.”
The ministry noted that the Armenian Armed Forces’ General Staff relies on a 1975 Soviet topographic map at a scale of 1:100,000, which has legal force and was approved by the Transcaucasian regional inspectorate of state geodetic supervision.
Addressing concerns about the village of Kut, the Defense Ministry’s spokesperson said that “there is no direct visibility between the Kut settlement and the mentioned position due to the presence of Mount Katar.”