12 Մարտ 2026 - 12:04 AMT
Փաշինյանը՝ ՀՀ տարածքում ադրբեջանական նոր դիրքի մասին․ «Չի համապատասխանում իրականությանը՝ կա քարտեզ, հստակ գիծ»
Կա հստակ քարտեզ, գիծ, որը ցույց է տալիս, որ ՀՀ տարածքում ադրբեջանական նոր դիրքային բարելավումների մասին պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ճեպազրույցում:
«Կա հստակ քարտեզ, կա հստակ գիծ՝ դե յուրե նշանակություն ունեցող, ինչը ցույց է տալիս, որ այդ պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը»,- ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Միասնության թևեր» նախաձեռնության ղեկավար Արման Թաթոյանը հայտարարել է, որ Գեղարքունիքի Կութ գյուղի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերը նոր մարտական դիրք են տեղադրել ՀՀ տարածքում:
Փաշինյանը հարց է հնչեցրել՝ «կարո՞ղ է պատերազմ կա՝ ես տեղյակ չեմ»։
«Կամ ինչ-որ կոնֆլիկտ կա, էսկալացիա կա, զոհեր ու վիրավորներ կան, ինձ չեք ասում, խնայո՞ւմ եք։ Որտե՞ղ պատերազմ կա, որտե՞ղ կա վիրավոր, որտե՞ղ կա կրակոց, որտե՞ղ կա զոհ, որտե՞ղ կա հարձակում, պայթյուն և այլն, լուսաբանեք, իմանանք՝ որտեղ կա այդ ամենը»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ Հայաստանում խաղաղություն է։
«Պաշտպանության նախարարությունը մանրամասն պարզաբանում տվել է, լրացուցիչ ի՞նչ կա պարզաբանելու․․․ Կա հստակ սահմանագիծ և մենք գիտենք ՝ որտեղ է Հայաստանի Հանրապետությունը և Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմինների լիազորությունը:
Իհարկե, զուգահեռռ ասել ենք, որ կան տարածքների հետ կապված որոշակի խնդիրներ, որոնք կլուծվեն սահմանազատման գործընթացում։ Ձեր նշած դեպքն իմ նշած դեպքի հետ կապ չունի»,– ընդգծեց վարչապետը»,-հայտնում է Արմենպրեսը:
Անդրադառնալով հարցին, թե չի պատրաստվում արդյոք հանդիպել կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա իրականացնող անհետ կորածների ծնողներին, Նիկոլ Փաշինյանը նկատել է, որ տասնյակ անգամներ է հանդիպել նրանց հետ
«Սակայն փորձը ցույց է տալիս, որ պետք է հասկանանք՝ այդ հանդիպումների արդյունքում ինչ խնդիր ենք լուծում կամ ուզում լուծել։ Եթե ես տեսնեմ, որ պատասխանատու այս կամ այն մարմինների հետ շփումներն անհրաժեշտ են դարձնում, որ ես էլ հանդիպեմ՝ կհանդիպեմ: Ես երբեք որևէ հանդիպումից չեմ խուսափում, ուղղակի հանդիպման նպատակը, օրակարգն, արդյունավետությունը պետք է հասկանալ»,-ասել է վարչապետը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հերքել է այն պնդումները, թե 2025-ին Ադրբեջանի ԶՈւ-ն Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում նոր դիրք է տեղակայել՝ հավելելով, որ նշված դիրքը «չի հատում Հայաստանի պետական սահմանագիծը և գտնվում է Ադրբեջանի տարածքում»:
Հայտարարվել է, որ ՀՀ ԶՈւ Գլխավոր շտաբն առաջնորդվում է 1975 թվականի ԽՍՀՄ 1։100000 մասշտաբի տեղագրական քարտեզով, որն ունի իրավական ուժ։ Նշված քարտեզը հաստատվել է պետական գեոդեզիական վերահսկողության Անդրկովկասի տարածքային տեսչության պետի կողմից։
Անդրադառնալով Կութ գյուղի համար առաջացած վտանգին՝ ՊՆ խոսնակն ասել է, թե «Կութ բնակավայրի և նշված դիրքի միջև տեսանելիություն հնարավոր չէ, քանի որ առկա է Կատար լեռը»:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян опроверг сообщения о том, что азербайджанские силы разместили новую позицию на территории страны.
Существует четкая карта и юридически определенная линия, которые показывают, что утверждения о новой азербайджанской позиции на территории Армении не соответствуют действительности, заявил он на брифинге, сообщает «Aysor.am ».
Руководитель инициативы «Крылья единства» Арман Татоян ранее заявил, что азербайджанские вооруженные силы установили новую боевую позицию на территории Армении в направлении села Кут Гегаркуникской области.
Пашинян задался вопросом, существует ли какая-либо эскалация.
«Может быть, идет война, а я не знаю? Или есть какой-то конфликт, эскалация, есть погибшие и раненые, а вы мне не говорите, бережете меня? Где идет война, где есть раненые, где есть выстрелы, где есть погибшие, где есть нападение, взрыв и так далее — освещайте это, чтобы мы знали, где это происходит», — сказал он, добавив, что в Армении сохраняется мир.
Он также отметил, что Министерство обороны уже дало подробное разъяснение.
«Есть четкая линия границы, и мы знаем, где находится Республика Армения и где проходят полномочия государственных органов Республики Армения», — подчеркнул премьер-министр, сообщает «Арменпресс».
При этом он отметил, что существуют определенные вопросы, связанные с территориями, которые будут решены в ходе процесса делимитации границы, однако упомянутый случай с ними не связан.
Отвечая на вопрос о том, собирается ли он встретиться с родителями пропавших без вести, проводящими акцию протеста у здания правительства, Пашинян заявил, что встречался с ними десятки раз.
«Однако опыт показывает, что нужно понять, какую проблему мы решаем или хотим решить в результате этих встреч. Если я увижу, что взаимодействие с ответственными органами делает необходимой мою встречу с ними, я встречусь. Я никогда не избегаю встреч, просто нужно понимать цель, повестку и эффективность встречи», — сказал премьер-министр.
Министерство обороны Армении опровергло утверждения о том, что в 2025 году вооруженные силы Азербайджана разместили новую позицию на суверенной территории Армении, подчеркнув, что указанная позиция «не пересекает государственную границу Армении и находится на территории Азербайджана».
Сообщается, что Генеральный штаб ВС Армении руководствуется топографической картой СССР 1975 года масштаба 1:100 000, имеющей юридическую силу и утвержденной Закавказской территориальной инспекцией государственного геодезического надзора.
Говоря о возможной угрозе для села Кут, представитель Минобороны отметил, что «между населенным пунктом Кут и указанной позицией нет прямой видимости из-за горы Катар».