«Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնության անդամները, գործընկերներն ու աջակիցները կառավարության շենքի մոտ բողոքի ակցիա են անցկացրել՝ շարունակելով պնդել, որ տեղի է ունեցել ադրբեջանական նոր ներխուժում և ՀՀ ինքնիշխան տարածքում հայտնվել է ադրբեջանական նոր դիրք, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Մարտի 4-ին Հայաստանի մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան, «Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնության առաջնորդ Արման Թաթոյանը հրատապ ասուլիս էր հրավիրել՝ հայտարարելով, որ Գեղարքունիքի մարզում ադրբեջանական նոր դիրք է հայտնվել։ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, սակայն, հերքել էր շրջանառվող տեղեկությունները։
«Տևական ժամանակ է՝ էս իշխանությունները խաղաղության անվան տակ զիջում են թե մեր պետական սահմաններից, թե մեր սուվերենությունից՝ նշելով, թե խաղաղություն են բերում»,- կառավարության շենքի մոտ լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է նախաձեռնության անդամներից մեկը։
Ակցիայի մասնակիցները կառավարությանը փոխանցել են նամակ և մի շարք փաստական տվյալներ։ Նույնաբովանդակ փաստաթղթերի փաթեթ նախաձեռնության անդամները մարտի 10-ին փոխանցել էին նաև պաշտպանության նախարարությանը՝ պահանջելով պարզաբանումներ։
Նախաձեռնության ներկայացուցիչները ընդգծել են, որ շարունակելու են հետևողական լինել, քանի որ հարցը վերաբերում է Հայաստանի ինքնիշխանությանը, անկախությանը, տարածքային ամբողջականությանը և անվտանգությանը, և այս հարցում, ըստ նրանց, քաղաքական կողմնորոշումները պետք է երկրորդական լինեն։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հերքել է այն պնդումները, թե 2025-ին Ադրբեջանի ԶՈւ-ն Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում նոր դիրք է տեղակայել՝ հավելելով, որ նշված դիրքը «չի հատում Հայաստանի պետական սահմանագիծը և գտնվում է Ադրբեջանի տարածքում»: Հայտարարվել է, որ ՀՀ ԶՈւ Գլխավոր շտաբն առաջնորդվում է 1975 թվականի ԽՍՀՄ 1։100000 մասշտաբի տեղագրական քարտեզով, որն ունի իրավական ուժ։ Նշված քարտեզը հաստատվել է պետական գեոդեզիական վերահսկողության Անդրկովկասի տարածքային տեսչության պետի կողմից։
Փաշինյանը ևս ասել է, որ կա հստակ քարտեզ, գիծ, որը ցույց է տալիս, որ ՀՀ տարածքում ադրբեջանական նոր դիրքային բարելավումների մասին պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը:

Члены, партнеры и сторонники политической инициативы «Крылья единства» провели акцию протеста у здания правительства, продолжая утверждать, что произошло новое вторжение Азербайджана и на суверенной территории Армении появилась новая азербайджанская позиция, сообщает «Sputnik Армения».
4 марта бывший омбудсмен Армении и лидер инициативы Арман Татоян провел срочную пресс-конференцию, заявив о появлении новой азербайджанской позиции в Гегаркуникской области. Министерство обороны Армении, однако, опровергло эти сообщения.
«Уже долгое время эти власти под лозунгом мира идут на уступки — как по нашим государственным границам, так и по нашему суверенитету, заявляя, что приносят мир», — сказал один из участников инициативы в беседе с журналистами у здания правительства.
Участники акции передали правительству письмо и ряд фактических данных. Аналогичный пакет документов представители инициативы 10 марта направили также в Министерство обороны, требуя разъяснений.
Представители инициативы подчеркнули, что намерены продолжать добиваться ответа, поскольку вопрос касается суверенитета, независимости, территориальной целостности и безопасности Армении, и, по их словам, политические ориентации в этом вопросе должны быть вторичными.
Министерство обороны Армении опровергло утверждения о том, что в 2025 году вооруженные силы Азербайджана разместили новую позицию на суверенной территории Армении, подчеркнув, что указанная позиция «не пересекает государственную границу Армении и находится на территории Азербайджана».
Сообщается, что Генеральный штаб ВС Армении руководствуется топографической картой СССР 1975 года масштаба 1:100 000, имеющей юридическую силу и утвержденной Закавказской территориальной инспекцией государственного геодезического надзора.
Премьер-министр Никол Пашинян также заявил, что существует четкая карта и линия, показывающие, что утверждения о новой азербайджанской позиции на территории Армении не соответствуют действительности.