12 Մարտ 2026 - 14:02 AMT
ԵՄ գործընկերների հետ աշխատանք է տարվում, որպեսզի նոր աշխատակիցների ներգրավմամբ վիզաների դիմումների գործընթացը դառնա ավելի սահուն և հասանելի քաղաքացիների համար, հայտարարել է ԵՄ ներքին գործերի և միգրացիայի հարցերով հանձնակատար Մագնուս Բրուները: Այդ մասին նա ասել է ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ։
Նա նշել է, որ Հայաստանի քաղաքացիների շրջանում աճել է հետաքրքրությունը դեպի Եվրոպական միության երկրներ ճամփորդելու նկատմամբ, հայտնում է Արմենպրեսը:
Նրա խոսքով՝ կարճաժամկետ վիզաներ ստանալու համար ներկայացված դիմումների թիվը 2024 թվականին, 2023 թվականի համեմատ, աճել է 10 տոկոսով։
«Ավելի քան 100 հազար դիմորդներ են գրանցվել, ինչը ցույց է տալիս Հայաստանի քաղաքացիների հետաքրքրվածությունը դեպի ԵՄ ճամփորդությունների նկատմամբ։ Սա, իհարկե, դրական առաջընթաց է»,- նշել է Բրուները։
Նա նաև ընդգծել է, որ վիզաների դիմումների աճի պատճառով ԵՄ անդամ երկրների հյուպատոսական բաժինները բավականին լարված են աշխատում՝ հերթերը կառավարելու համար։

Европейский союз работает над тем, чтобы сделать процесс подачи заявлений на визы более простым и доступным для граждан, заявил еврокомиссар по внутренним делам и вопросам миграции Магнус Брюнер.
Он сделал это заявление на совместной пресс-конференции с министром внутренних дел Армении Арпине Саргсян.
По словам Брюнера, среди граждан Армении вырос интерес к поездкам в страны Европейского союза, сообщает «Арменпресс».
Он отметил, что число заявлений на краткосрочные визы, поданных в 2024 году, увеличилось на 10 процентов по сравнению с 2023 годом.
«Более 100 тысяч заявителей зарегистрированы, что показывает заинтересованность граждан Армении в поездках в Европейский союз. Это, конечно, положительный прогресс», — сказал Брюнер.
Он также подчеркнул, что из-за роста числа заявлений консульские отделы стран ЕС работают в напряженном режиме, чтобы справляться с очередями.