Գերագույն հոգևոր խորհրդի մի խումբ աշխարհիկ անդամներ վկայի կարգավիճակով հարցաքննվել են Քննչական կոմիտեում։ Հարցաքննվել են Գևորգ Դանիելյանը, Շահեն Կարամանուկյանը, Վահան Տեր-Ղևոնդյանը և Միքայել Մալխասյանը։
Նրանք հարցաքննվել են մի խումբ հոգևորականների կողմից դատական ակտը չկատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական վարույթի շրջանակում, հայտնում է Արմենպրեսը:
Գերագույն հոգևոր խորհրդի նախատեսված մարտի 12-ի նիստը չի կայացել:
Ավելի վաղ Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամ Գևորգ Դանիելյանն ասել էր․ «Նրանց նպատակը եղել է Գերագույն հոգևոր խորհրդի նիստը ձախողելը, ինչը և ստացվել է, աշխարհիկ բոլոր ադամները հրավիրվել են Քննչական կոմիտե, նիստը չի կայացել»,
Ավելի վաղ Քննչական կոմիտեն հայտնել էր, որ Հայ Առաքելական եկեղեցու յոթ հոգևորականների նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել նույն գործով։ Քրեական հետապնդում է իրականացվում Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանի, Հովնան եպիսկոպոս Հակոբյանի, Մակար եպիսկոպոս Հակոբյանի, Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանի, Հայկազուն արքեպիսկոպոս Նաջարյանի, Վահան եպիսկոպոս Հովհաննիսյանի և Մովսես քահանա Սահակյանի նկատմամբ։
Ավելի ուշ հայտնի էր դարձել նաև, որ նույն քրեական վարույթի շրջանակում քրեական հետապնդում է հարուցվել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի նկատմամբ։ Բոլորի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է բացակայելու արգելքը։

A group of lay members of the Supreme Spiritual Council of the Armenian Apostolic Church have been questioned by investigators as witnesses.
According to Armenpress, Gevorg Danielyan, Shahen Karamanukyan, Vahan Ter-Ghevondyan, and Mikael Malkhasyan were questioned at the Investigative Committee.
They were questioned as part of a criminal investigation into the alleged failure by a group of clergymen to comply with a court ruling.
The meeting of the Supreme Spiritual Council scheduled for March 12 did not take place.
Earlier, council member Gevorg Danielyan said: “Their goal was to disrupt the meeting of the Supreme Spiritual Council, and they succeeded — all lay members were summoned to the Investigative Committee and the meeting did not take place.”
Previously, the Investigative Committee reported that criminal prosecution had been launched against seven clergymen of the Armenian Apostolic Church in the same case.
Criminal proceedings are being carried out against Archbishop Nathan Hovhannisyan, Bishop Hovnan Hakobyan, Bishop Makar Hakobyan, Bishop Mushegh Babayan, Archbishop Haykazun Najaryan, Bishop Vahan Hovhannisyan, and Priest Movses Sahakyan.
It later became known that within the same criminal case, proceedings were also initiated against Catholicos of All Armenians Karekin II. All of them have been placed under a travel restriction as a preventive measure.