12 Մարտ 2026 - 14:53 AMT
Իրանի նոր գերագույն առաջնորդ Մոջթաբա Խամենեին ազգին ուղղված իր առաջին ուղերձում հայտարարել է, որ երկիրը վրեժ կլուծի ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից իրականացված հարվածների հետևանքով զոհվածների համար։
«Վստահեցնում եմ բոլորին, որ մենք առանց վարանելու վրեժ կլուծենք ձեր նահատակների արյան համար», — ասել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Խամենեին նաև պահանջել է Վաշինգտոնից և Թել Ավիվից փոխհատուցում՝ հարձակումների հետևանքով պատճառված վնասների համար։ Նրա խոսքով՝ Հորմուզի նեղուցը պետք է փակ մնա, և Թեհրանը այն կօգտագործի որպես լծակ հակամարտության ընթացքում։
Նա նաև կոչ է արել Մերձավոր Արևելքի երկրներին հնարավորինս շուտ փակել իրենց տարածքում գտնվող ամերիկյան ռազմաբազաները՝ հավելելով, որ ակնկալում է կառուցողական հարաբերություններ հարևան երկրների հետ։
«Մենք նախապես զգուշացրել էինք, դեռ մինչև հարձակումներ սկսելը, որ կհարվածենք բազաներին։ Եվ այժմ մենք ստիպված ենք շարունակել դա», — նշել է նա։
Իրանի նախկին գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին սպանվել էր փետրվարի 28-ին, ինչից հետո երկրում հայտարարվել էր 40-օրյա սուգ։ Մոտ մեկ շաբաթ Իրանը կառավարվել էր ժամանակավոր ղեկավար խորհրդի կողմից, որից հետո երկրի ղեկավար է դարձել Մոջթաբա Խամենեին։
ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ռազմական գործողություններn Իրանի դեմ շարունակվում են արդեն երկրորդ շաբաթը։ Այդ ընթացքում կողմերը փոխադարձ հարվածներ են հասցնում միմյանց։
Թել Ավիվում հայտարարել են, որ իրենց նպատակը Թեհրանին միջուկային զենք ձեռք բերելու հնարավորությունից զրկելն է։ Վաշինգտոնը սպառնացել է ոչնչացնել Իրանի ռազմական ներուժը և կոչ է արել երկրի քաղաքացիներին տապալել գործող իշխանություններին։
Իրանը, իր հերթին, հայտարարել է, որ պատրաստ է պաշտպանվել և առայժմ չի տեսնում բանակցությունների վերսկսման իմաստ։ Հակամարտության սրման ֆոնին գրեթե դադարել է նավարկությունը Հորմուզի նեղուցով, որը համաշխարհային շուկա նավթի և հեղուկացված բնական գազի մատակարարումների կարևորագույն ուղիներից մեկն է Պարսից ծոցի երկրներից։

Новый верховный лидер Ирана Моджтаба Хаменеи в своем первом обращении к нации заявил, что страна отомстит Соединенным Штатам и Израилю за жертвы, погибшие в результате нанесенных ударов.
«Я заверяю всех, что мы без колебаний отомстим за кровь ваших мучеников», — сказал он, сообщает «РИА Новости».
Хаменеи также потребовал от Вашингтона и Тель-Авива компенсации за ущерб, причиненный в результате атак. По его словам, Ормузский пролив должен оставаться закрытым, и Тегеран будет использовать его как рычаг давления в ходе конфликта.
Он также призвал страны Ближнего Востока как можно скорее закрыть американские военные базы на своей территории, подчеркнув при этом, что Иран рассчитывает на конструктивные отношения с соседними государствами.
«Мы предупреждали заранее, еще до начала атак, что будем наносить удары по базам. И теперь мы вынуждены продолжать это делать», — отметил он.
Бывший верховный лидер Ирана Али Хаменеи был убит 28 февраля, после чего в стране был объявлен 40-дневный траур. Около недели Ираном управлял временный руководящий совет, после чего лидером страны стал Моджтаба Хаменеи.
Военные действия США и Израиля против Ирана продолжаются уже вторую неделю, и стороны наносят взаимные удары.
В Тель-Авиве заявляют, что цель операции — лишить Тегеран возможности получить ядерное оружие, а Вашингтон пригрозил уничтожить военный потенциал Ирана и призвал граждан страны свергнуть действующую власть.
Иран, в свою очередь, заявил, что готов защищаться и пока не видит смысла в возобновлении переговоров.
На фоне эскалации практически остановилось судоходство через Ормузский пролив — один из важнейших маршрутов поставок нефти и сжиженного природного газа на мировой рынок из стран Персидского залива.
28 февраля Израиль и США нанесли авиаудары по Ирану, в результате которых был убит верховный лидер страны аятолла Али Хаменеи. В ответ Иран нанес удары по Израилю и по американским военным объектам в странах Персидского залива.