Իրանը դիմել է Ռուսաստանին մարդասիրական օգնություն ստանալու խնդրանքով։ Այդ մասին ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Բազմաթիվ հիվանդանոցների և շտապօգնության կայանների ավերման, ինչպես նաև մեծ թվով վիրավորների, այդ թվում՝ կանանց և երեխաների առկայության պատճառով իրանական կողմը դիմել է բարեկամ պետություններին, այդ թվում՝ Ռուսաստանին, դեղորայքի մատակարարման խնդրանքով», — ասել է նա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Զախարովայի խոսքով՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանձնարարությամբ արդեն կազմակերպվել է մարդասիրական օգնության առաքումը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ՌԴ արտակարգ իրավիճակների նախարարության Իլ-76 տրանսպորտային ինքնաթիռն Ադրբեջան է տեղափոխել ավելի քան 13 տոննա մարդասիրական օգնություն, որը նախատեսված է Իրանի համար։
ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ռազմական գործողություններն Իրանի դեմ շարունակվում են արդեն երկրորդ շաբաթը, և այդ ընթացքում կողմերը փոխադարձ հարվածներ են հասցնում։
Թել Ավիվում հայտարարել են, որ իրենց նպատակը Թեհրանին միջուկային զենք ձեռք բերելու հնարավորությունից զրկելն է։ Վաշինգտոնը սպառնացել է ոչնչացնել Իրանի ռազմական ներուժը և կոչ է արել երկրի քաղաքացիներին տապալել գործող իշխանություններին։
Իրանը, իր հերթին, հայտարարել է, որ պատրաստ է պաշտպանվել և առայժմ չի տեսնում բանակցությունների վերսկսման իմաստ։
Հակամարտության սրման ֆոնին գրեթե դադարել է նավարկությունը Հորմուզի նեղուցով, որը համաշխարհային շուկա նավթի և հեղուկացված բնական գազի մատակարարումների կարևորագույն ուղիներից մեկն է Պարսից ծոցի երկրներից։

Иран обратился к России с просьбой о гуманитарной помощи, заявила на брифинге официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова.
«Из-за разрушения многочисленных больниц и станций скорой помощи, а также большого числа раненых, включая женщин и детей, иранская сторона обратилась к дружественным государствам, в том числе к России, с просьбой о поставках медикаментов», — сказала она, сообщает «РИА Новости».
По словам Захаровой, по поручению президента России Владимира Путина уже организована доставка гуманитарной помощи.
Ранее сообщалось, что транспортный самолет Ил-76 МЧС России доставил более 13 тонн гуманитарного груза в Азербайджан, предназначенного для Ирана.
Военные действия США и Израиля против Ирана продолжаются уже вторую неделю, и стороны наносят взаимные удары.
В Тель-Авиве заявляют, что цель операции — лишить Тегеран возможности получить ядерное оружие, а Вашингтон пригрозил уничтожить военный потенциал Ирана и призвал граждан страны свергнуть действующую власть.
Иран, в свою очередь, заявил, что готов защищаться и пока не видит смысла в возобновлении переговоров.
На фоне эскалации практически прекратилось судоходство через Ормузский пролив, один из ключевых маршрутов поставок нефти и сжиженного природного газа на мировой рынок из стран Персидского залива.
28 февраля Израиль и США нанесли авиаудары по Ирану, в результате которых был убит верховный лидер страны аятолла Али Хаменеи. В ответ Иран нанес удары по Израилю и по американским военным объектам в странах Персидского залива.