12 Մարտ 2026 - 15:06 AMT
Սարգսյան․ ՀՀ-ն շոշափելի առաջընթաց է գրանցել ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման երկխոսության գործընթացում
Հայաստանը ներկայում միակ երկիրն է, որի հետ Եվրամիությունը վարում է վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսություն, հայտարարել է ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը՝ ԵՄ ներքին գործերի և միգրացիայի հարցերով հանձնակատար Մագնուս Բրունների հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ։
Նա նշել է, որ ՀՀ-ն շոշափելի առաջընթաց է գրանցել ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման երկխոսության գործընթացում, հայտնում է Արմենպրեսը:
Նախարարի խոսքով՝ Հայաստանի քաղաքացիների համար ԵՄ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսությունը, որը սկսվել է 2024 թվականի սեպտեմբերից, համագործակցության զարգացման կարևոր փուլերից մեկն է։
«Այս գործընթացը մեր երկրի համար միայն ճամփորդության հնարավորության մասին չէ։ Այն ընդգրկում է լայնածավալ բարեփոխումների օրակարգ, որը նպատակ ունի ամրապնդել մեր պետական ինստիտուտները, բարելավել միգրացիայի և սահմանների կառավարումը, ինչպես նաև զարգացնել միջազգային իրավապահ համագործակցությունը։
Հիշեցնեմ նաև, որ Հայաստանը երկխոսության մեկնարկից ի վեր համադրելի երկրների շարքում ռեկորդային արագ ժամանակահատվածում ստացել է գործողությունների ծրագիրը, ինչը չափազանց պարտավորեցնող գնահատական է։ Որպես հայկական կողմի գլխավոր բանակցող՝ կարևոր եմ համարում նշել, որ երկխոսության մեկնարկից ի վեր Հայաստանն արդեն իսկ արձանագրել է շոշափելի առաջընթաց, իհարկե, մեր գնահատականներով։ Հայաստանի կառավարությունը լիովին հանձնառու է իրականացնել Եվրոպական միության վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրով սահմանված բոլոր չափանիշները»,- շեշտել է Սարգսյանը։
Նա նաև հավելել է, որ գործընթացն արդյունավետ համակարգելու նպատակով ստեղծվել են համապատասխան մեխանիզմներ։
ՆԳ նախարարը վստահեցրել է, որ Հայաստանը կշարունակի սերտ համագործակցությունը Եվրոպական միության և միջազգային գործընկերների հետ՝ ապահովելու գործընթացի հաջող իրականացումը։

12 Март 2026 - 15:33 AMT
Армения достигла ощутимого прогресса в диалоге с Европейским союзом по визовой либерализации, заявила министр внутренних дел Арпине Саргсян.
Об этом она сказала на совместной пресс-конференции с еврокомиссаром по внутренним делам и вопросам миграции Магнусом Брюнером, сообщает «Арменпресс».
По словам министра, Армения в настоящее время является единственной страной, с которой Европейский союз ведет диалог о визовой либерализации.
Саргсян отметила, что диалог о безвизовом режиме для граждан Армении, начавшийся в сентябре 2024 года, является одним из ключевых этапов развития сотрудничества с ЕС.
«Этот процесс касается не только возможностей для поездок. Он включает масштабную повестку реформ, направленных на укрепление государственных институтов, улучшение управления миграцией и границами, а также развитие международного правоохранительного сотрудничества.
Напомню также, что с момента начала диалога Армения получила план действий в рекордно короткие сроки среди сопоставимых стран, что является весьма обязывающей оценкой. Как главный переговорщик с армянской стороны, считаю важным отметить, что с начала диалога Армения уже зафиксировала ощутимый прогресс — по нашей оценке. Правительство Армении полностью привержено выполнению всех критериев, предусмотренных планом действий ЕС по визовой либерализации», — подчеркнула Саргсян.
Она также добавила, что для эффективной координации процесса созданы соответствующие механизмы.
Министр заверила, что Армения продолжит тесное сотрудничество с Европейским союзом и международными партнерами для успешной реализации этого процесса.
2 декабря 2025 года по итогам шестого заседания Совета партнерства Армения—ЕС в Брюсселе была подписана стратегическая повестка партнерства. Документ подписали министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас.