13 Մարտ 2026 - 06:19 AMT
ՀՀ Սահմանադրական դատարանը մերժել է Ազգային ժողովի ընդդիմադիր պատգամավորների դիմումը և փաստացի օրինական համարել «Տաշիր կապիտալին» ՀԷՑ–ի լիցենզիայից զրկելու որոշումը:
Որոշումը վերջնական է և ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից:
Սահմանադրական դատարանը պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ հինգերորդի դիմումի հիման վրա ՍԴ–ն քննության է առել «Էներգետիկայի մասին» օրենքի 17-րդ հոդվածի «գ» կետը, 27-րդ հոդվածի 2.1-ին մասը, 52.1-ին հոդվածի 1-3-րդ մասերը, ինչպես նաև «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» օրենքի 36-րդ հոդվածի 9-րդ մասի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցը։
Դատարանը եզրակացրել է, որ վիճարկված բոլոր դրույթները համապատասխանել են ՀՀ հիմնական օրենքին՝ Սահմանադրությանը։
Գործի որոշ հատվածներով վարույթը կարճվել է։ Գործի քննությունն իրականացվել է գրավոր ընթացակարգով։
Սահմանադրական դատարանի ամբողջական որոշումը կհրապարակվի եռօրյա ժամկետում։
ԱԺ-ն հուլիսի 3–ին ընդունել է «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» և «Էներգետիկայի մասին» օրենքներում նախատեսված փոփոխությունների և լրացումների փաթեթը (այլ կերպ ասած՝ ՀԷՑ-ի պետականացման նախագիծը)։
Ավելի վաղ՝ հունիսի 18–ին, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գործարար, ՀԷՑ–ի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի կալանավորումից հետո հայտարարել է, որ հասունացել է պահը, երբ ՀԷՑ-ը պետք է ազգայնացվի: Հուլիսի 18-ին հայտնի է դարձավ, որ ՀԾԿՀ–ն պետական վերահսկողության ծառայության պետի պաշտոնից ազատված Ռոմանոս Պետրոսյանը նշանակել է ընկերության ժամանակավոր կառավարիչ, իսկ ՀԷՑ-ի նկատմամբ վարույթ է հարուցվել:

Конституционный суд Армении отклонил обращение оппозиционных депутатов Национального собрания и фактически признал законным решение о лишении «Ташир капитал» лицензии на управление «Электрическими сетями Армении» (ЭСА).
Решение является окончательным и вступает в силу с момента публикации.
На основании обращения не менее одной пятой от общего числа депутатов парламентской оппозиции Конституционный суд рассмотрел вопрос соответствия Конституции ряда положений закона «Об энергетике» и закона «О комиссии по регулированию общественных услуг».
В частности, суд изучил пункт «г» статьи 17, часть 2.1 статьи 27, части 1–3 статьи 52.1 закона «Об энергетике», а также часть 9 статьи 36 закона «О комиссии по регулированию общественных услуг».
Суд пришел к выводу, что все оспариваемые положения соответствуют основному закону страны — Конституции Армении.
По некоторым частям дела производство было прекращено. Рассмотрение проводилось в письменной процедуре.
Полный текст решения Конституционного суда будет опубликован в течение трех дней.
3 июля Национальное собрание приняло пакет поправок и дополнений к законам «О комиссии по регулированию общественных услуг» и «Об энергетике», который фактически рассматривается как проект национализации «Электрических сетей Армении».
Ранее, 18 июня, премьер-министр Армении Никол Пашинян после ареста бизнесмена и владельца ЭСА Самвела Карапетяна заявил, что настал момент, когда «Электрические сети Армении» должны быть национализированы.
18 июля стало известно, что Комиссия по регулированию общественных услуг назначила бывшего руководителя Службы государственного контроля Романоса Петросяна временным управляющим компании, а в отношении ЭСА было возбуждено производство.