13 Մարտ 2026 - 06:19 AMT
ՀՀ Սահմանադրական դատարանը մերժել է Ազգային ժողովի ընդդիմադիր պատգամավորների դիմումը և փաստացի օրինական համարել «Տաշիր կապիտալին» ՀԷՑ–ի լիցենզիայից զրկելու որոշումը:
Որոշումը վերջնական է և ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից:
Սահմանադրական դատարանը պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ հինգերորդի դիմումի հիման վրա ՍԴ–ն քննության է առել «Էներգետիկայի մասին» օրենքի 17-րդ հոդվածի «գ» կետը, 27-րդ հոդվածի 2.1-ին մասը, 52.1-ին հոդվածի 1-3-րդ մասերը, ինչպես նաև «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» օրենքի 36-րդ հոդվածի 9-րդ մասի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցը։
Դատարանը եզրակացրել է, որ վիճարկված բոլոր դրույթները համապատասխանել են ՀՀ հիմնական օրենքին՝ Սահմանադրությանը։
Գործի որոշ հատվածներով վարույթը կարճվել է։ Գործի քննությունն իրականացվել է գրավոր ընթացակարգով։
Սահմանադրական դատարանի ամբողջական որոշումը կհրապարակվի եռօրյա ժամկետում։
ԱԺ-ն հուլիսի 3–ին ընդունել է «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» և «Էներգետիկայի մասին» օրենքներում նախատեսված փոփոխությունների և լրացումների փաթեթը (այլ կերպ ասած՝ ՀԷՑ-ի պետականացման նախագիծը)։
Ավելի վաղ՝ հունիսի 18–ին, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գործարար, ՀԷՑ–ի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի կալանավորումից հետո հայտարարել է, որ հասունացել է պահը, երբ ՀԷՑ-ը պետք է ազգայնացվի: Հուլիսի 18-ին հայտնի է դարձավ, որ ՀԾԿՀ–ն պետական վերահսկողության ծառայության պետի պաշտոնից ազատված Ռոմանոս Պետրոսյանը նշանակել է ընկերության ժամանակավոր կառավարիչ, իսկ ՀԷՑ-ի նկատմամբ վարույթ է հարուցվել:

Armenia’s Constitutional Court has rejected a petition filed by opposition members of parliament and effectively recognized as lawful the decision to revoke Tashir Capital’s license for Electric Networks of Armenia (ENA).
The ruling is final and enters into force upon publication.
Based on a petition submitted by at least one-fifth of the total number of MPs, the Constitutional Court examined the constitutionality of several provisions of the Law on Energy and the Law on the Public Services Regulatory Body.
Specifically, the court reviewed Article 17, point “g”, Article 27, part 2.1, and parts 1–3 of Article 52.1 of the Law on Energy, as well as part 9 of Article 36 of the Law on the Public Services Regulatory Body.
The court concluded that all disputed provisions comply with Armenia’s fundamental law — the Constitution.
Proceedings were terminated for certain parts of the case. The review was conducted under a written procedure.
The full decision of the Constitutional Court will be published within three days.
Earlier, on July 3, the National Assembly adopted a package of amendments to the laws “On the Public Services Regulatory Body” and “On Energy”, widely described as a project aimed at nationalizing Electric Networks of Armenia.
On June 18, Prime Minister Nikol Pashinyan said that the time had come to nationalize ENA following the arrest of businessman Samvel Karapetyan, the owner of the company.
On July 18 it was announced that the Public Services Regulatory Commission had appointed Romanos Petrosyan, the former head of the State Control Service, as the company’s temporary manager, and proceedings were launched regarding ENA.