13 Մարտ 2026 - 06:34 AMT
Դոհայում ՀՀ դեսպանությունը մարտի 12-ին անվճար տեղափոխում է կազմակերպել Կատարից դեպի Օման Հայաստանի քաղաքացիների համար։ Հնարավորությունից օգտվել է 10 մարդ, առողջական խնդիրներ ունեցողներ և տարեցներ։ հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Նախաձեռնության մասին նախապես տեղեկացվել են Կատարում գտնվող բոլոր ՀՀ քաղաքացիները:
Դոհայում Հայաստանի դեսպանությունը շարունակում է ամենօրյա կապ պահպանել Կատարի Պետությունում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների հետ և հնարավորության սահմաններում աջակցություն ցուցաբերել նրանց։
Դեսպանությունում դեսպան Տիգրան Գևորգյանի մասնակցությամբ արդեն երկու անգամ կազմակերպվել են հանդիպումներ ՀՀ քաղաքացիների հետ։ Քննարկումների և կարիքների գնահատման արդյունքում ԱԳՆ-ն որոշում է ընդունել Կատարում գտնվող բոլոր Հայաստանի քաղաքացիների համար ապահովել Սաուդյան Արաբիա մուտքի արտոնագրեր, որոնք տրամադրվել են ԱԳՆ-ի և դեսպանության համատեղ աշխատանքի շնորհիվ։
Գևորգյանը անձամբ ուղեկցել է Հայաստանի քաղաքացիներին մինչև Սաուդյան Արաբիայի սահման։
Կատարի Պետությունում գտնվող Հայաստանի սպորտային մարմնամարզության տղամարդկանց հավաքականի համար ևս ապահովվել են Սաուդյան Արաբիա մուտքի արտոնագրեր՝ նրանց Հայաստան վերադարձը կազմակերպելու նպատակով։

13 March 2026 - 07:01 AMT
Ten Armenian citizens were transported free of charge from Qatar to Oman on March 12 through an initiative organized by Armenia’s embassy in Doha, Armenia’s Foreign Ministry reported.
The relocation opportunity was used by 10 people, including elderly citizens and individuals with health problems.
All Armenian citizens staying in Qatar had been informed in advance about the initiative.
Armenia’s embassy in Doha continues to maintain daily contact with Armenian citizens in the State of Qatar and provides assistance to them whenever possible.
The embassy has already organized two meetings with Armenian citizens with the participation of Ambassador Tigran Gevorgyan. Following discussions and an assessment of their needs, the Foreign Ministry decided to secure Saudi Arabian entry visas for all Armenian citizens currently in Qatar. The visas were issued through joint efforts by the ministry and the embassy.
Gevorgyan personally accompanied the Armenian citizens to the Saudi Arabian border.
Entry visas to Saudi Arabia were also secured for the Armenia men’s artistic gymnastics national team currently in Qatar in order to arrange their return to Armenia.