13 Մարտ 2026 - 06:46 AMT
Իրանում իսրայելա-ամերիկյան հարձակումների հետևանքով մինչև 3.2 միլիոն մարդ է ստիպված է եղել հեռանալ իր բնակավայրերից: Այդ մասին հայտնել է ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը (UNHCR)։
«Հակամարտության պատճառով 600,000-ից մինչև 1 մլն տնային տնտեսություն է ժամանակավոր տեղահանվել երկրի ներսում, իսկ դա 3․2 մլն մարդ է»,-ասվում է զեկույցում, հայտնում է Interfax-ը:
Նշվում է, որ տեղահանվածների մեծ մասը հեռացել է Թեհրանից և այլ խոշոր քաղաքներից դեպի երկրի հյուսիս և գյուղական վայրեր:
«Այս թիվը, հավանաբար, կշարունակի աճել, քանի որ ռազմական գործողությունները շարունակվում են», – ասվում է գործակալության հայտարարությունում:

13 March 2026 - 07:12 AMT
Up to 3.2 million people in Iran have been forced to leave their homes following Israeli and U.S. attacks, according to the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR).
Between 600,000 and one million households have been temporarily displaced within the country due to the conflict, the report said, according to Interfax.
«The conflict has led to the temporary displacement of between 600,000 and one million households inside the country, which corresponds to 3.2 million people», the report said.
Most of the displaced have left Tehran and other major cities, moving toward the country’s northern regions and rural areas.
«This figure is likely to continue rising as military operations persist», the agency said in a statement.