ԱՄՆ փոխնախագահ Վենսի Ծիծեռնակաբերդ կատարած այցի ժամանակ թանգարանի տնօրեն Էդիտա Գզոյանի կողքին է եղել նրա անմիջական վերադասը՝ ԿԳՄՍ նախարարը, պարտավոր էր հարցնել, թե ի՞նչ է նվիրելու հյուրին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՑԹԻ-ի նախկին տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
«Տխմարության բանաձևումը
Նիկոլ Փաշինյանն օր առաջ պետք է հրաժարականի դիմում պահանջի ՀՀ վարչապետից՝ վերջինիս կողմից որոշումներ կայացնելու և արարողակարգային այցերի հետ կապված սկանդալային իրավիճակներ ստեղծելու հիմնապատճառներով: ԱՄՆ փոխնախագահ Վենսի Ծիծեռնակաբերդ կատարած պաշտոնական արարողակարգային այցի ժամանակ ՀՑԹԻ տնօրեն Էդիտա Գզոյանի միջոցով ԱՄՆ փոխնախագահին Արցախի թեմայով գրքեր նվիրելը, արցախահայության դեմ իրագործված ցեղասպանության հիշատակումը որպես հիմք դիտելն ու տնօրենից հրաժարականի դիմում պահանջելն, ինչպես նաև հաջորդիվ դրա մասին բացեիբաց հայտարարելը, վկայում է լիակատար ու անմնացորդ անմեղսունակության մասին:
Հիմա կետերով։
Ա մեղավոր
Այդ մակարդակի պաշտոնական այցի ընթացքում մշակված ու քննարկված պետք է լինեն բոլոր արարողակարգային մանրամասնությունները՝ ընդհուպ մինչև Ծիծեռնակաբերդում հյուրի տեղաշարժման ժամանակացույցն ու հյուրերին տրամադրվող նվերների տեսականին: Դա պարզապես չի արվել: Այստեղ Էդիտա Գզոյանը մեղավոր չի, քանզի հիմնական թերացողներն ու Նիկոլին արհամարողներն ի սկզբանե եղել են իր աշխատակազմի ղեկավարն ու ՀՀ արտգործնախարարը՝ ովքեր «կուրսի չեն եղել» ՀՀ վարչապետի ներկա արտաքին քաղաքական կուրսից:
Բ մեղավոր
Անգամ այս բացթողման պարագայում ՀՀ պետարարողակարգի պատասխանատուները, ովքեր եղել այդ պահին Ծիծեռնակաբերդում ու բավական ժամանակ են ունեցել տեղեկանալու Էդիտա Գզոյանի նպատակադրության մասին ու բացառել դա, կարող էին դա անել հաշվված վայրկյանների ընթացքում, բայց դա չեն արել, քանզի իրենց հետաքրքիր չի եղել Նիկոլ Փաշինյանի կարծիքն այդ կապակցությամբ:
Գ մեղավոր
Մինչ բարձրաստիճան հյուրերի ժամանումը Ծիծեռնակաբերդ, այդ պահին Էդիտա Գզոյանի կողքին է եղել նրա անմիջական վերադասը՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ով պարտավոր էր հարցնել Է. Գզոյանին, թե ի՞նչ է պատրաստվում նվիրել հյուրին: Սա նշանակում է, որ Ժաննա Անդրեասյանի համար Նիկոլ Փաշինյանի տեսակետն ու ու նրա հայտարարած «կառավարությունն այդ ես եմ» ձևակերպումն առ ոչինչ են:
Ու վերջում. Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում կա Արցախի դեմ իրագործված ցեղասպանության պատմությունն ու հետևանքներն ուսումնասիրող բաժին: Նիկոլի տրամաբանությամբ այս բաժինը պետք է լուծարվի, կամ իր ցուցումով աշխատանքից ազատվելու դիմում պետք է ներկայացնեն ՀՑԹԻ բոլոր աշխատակիցները, քանի որ թանգարանում նման բաժնի գոյությունը դիտվելու է անցանկալի ու վտանգավոր:
ՀԳ. Ի դեպ գիրք նվիրելու կապակցությամբ նորից վերհիշեցի ՀՑԹԻ-ի ֆոնդերից 2005 թվականին անհայտացած գրքերի թեման ու այդ առիթով իմ նախաձեռնությամբ 2007 թվական հարուցված քրեական գործը: Վերջիվերջո գողության այդ դրվագը ևս, հնարավոր է, որ ուղղակի առնչություն ունի ՀՀ արտաքին քաղաքականության հայեցակարգերի ու իրականացնողների հետ»,-ասվում է գրառման մեջ:

Бывший директор Музея-института геноцида армян Айк Демоян заявил, что во время визита вице-президента США Джей Ди Вэнса в Цицернакаберд рядом с директором музея Эдитой Гзоян находилась ее непосредственный руководитель — министр образования, науки, культуры и спорта, которая должна была поинтересоваться, какой подарок будет преподнесен гостю.
Об этом Демоян написал на своей странице в Facebook, добавив, что министры иностранных дел и образования, науки, культуры и спорта, по его мнению, «не были в курсе» нынешнего внешнеполитического курса премьер-министра Армении.
«Формула глупости.
Никол Пашинян должен немедленно потребовать от премьер-министра Армении подать заявление об отставке по причинам, связанным с принятием решений и созданием скандальных ситуаций во время протокольных визитов.
Во время официального протокольного визита вице-президента США Вэнса в Цицернакаберд вручение ему через директора музея книг об Арцахе, упоминание геноцида, совершенного против армян Арцаха, требование от директора подать заявление об отставке и последующее публичное заявление об этом свидетельствуют о полной и абсолютной невменяемости», — написал Демоян.
Далее он изложил несколько пунктов о возможной ответственности.
Ответственный А
По словам Демояна, во время визита такого уровня все протокольные детали должны быть заранее разработаны и согласованы вплоть до графика перемещения гостя в Цицернакаберде и перечня подарков.
Он считает, что этого сделано не было, и Гзоян не несет ответственности. По его мнению, основными упущениями стали действия руководителя аппарата премьер-министра и министра иностранных дел, которые, как он утверждает, «не были в курсе» нынешнего внешнеполитического курса главы правительства.
Ответственный Б
Даже при таком упущении, отметил Демоян, сотрудники государственного протокола, находившиеся в Цицернакаберде и имевшие достаточно времени узнать о намерении Гзоян, могли предотвратить это в течение нескольких секунд, однако не сделали этого.
По его словам, их не интересовало мнение премьер-министра Никола Пашиняна по этому поводу.
Ответственный В
До прибытия высокопоставленного гостя в Цицернакаберд рядом с Гзоян находилась ее непосредственный руководитель — министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, которая, по словам Демояна, должна была спросить, что именно планируется подарить гостю.
По его мнению, это означает, что позиция Пашиняна и его формулировка «правительство — это я» для нее не имеют значения.
Демоян также отметил, что в Музее-институте геноцида армян действует отдел, изучающий историю и последствия геноцида, совершенного против Арцаха.
«По логике Никола этот отдел должен быть ликвидирован, либо все сотрудники должны написать заявления об увольнении, поскольку существование такого отдела будет считаться нежелательным и опасным», — написал он.
В постскриптуме Демоян также напомнил о пропаже книг из фондов музея в 2005 году и о возбужденном по его инициативе в 2007 году уголовном деле, предположив, что этот эпизод также может быть связан с концепциями внешней политики Армении и их исполнителями.
Ранее, отвечая на вопрос о заявлении об отставке директора Музея-института геноцида армян, премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Эдита Гзоян написала заявление об уходе по его указанию.
На замечание журналиста о том, что директор фактически была уволена после того, как подарила книгу об Арцахе вице-президенту США Джей Ди Вэнсу и затронула тему Арцаха, Пашинян ответил, что считает это провокационным действием.