Սահմանադրական դատարանը մերժել է Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի դիմումը՝ արձանագրելով, որ ներկայացված հարցադրումները ենթակա չեն ՍԴ քննությանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
Ինչպես արդեն տեղեկացվել է, Ջալալ Հարությունյանը դատապարտվել է 5 տարի 6 ամիս ազատազրկման՝ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում զինվորական պաշտոնեական անփութության համար, որը հանգեցրել է մարդու մահվան։ Խոսքը վերաբերում է այսպես կոչված «Ցորի» դրվագին։ Վերաքննիչ դատարանը անփոփոխ է թողել առաջին ատյանի դատավճիռը, իսկ Վճռաբեկ դատարանը բողոքները վարույթ չի ընդունել։ Այսպիսով դատավճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ, իսկ Հարությունյանը տեղափոխվել է քրեակատարողական հիմնարկ՝ պատժի կրման համար։
Հարությունյանի անունից Սահմանադրական դատարան ներկայացվել է անհատական դիմում, որով բարձրացվել են մի քանի հարցեր, այդ թվում՝ ընդդատության վերաբերյալ։ Դիմումատուի պնդմամբ՝ ՀՀ «դատարանի դատական տարածք» եզրույթին դատարանների կողմից տրվել է չափազանց լայն և ինքնավար մեկնաբանություն, որը հակասում է Սահմանադրության նախաբանի էությանը։ Նրա համոզմամբ՝ այդ մեկնաբանության արդյունքում «դատական տարածքի» մեջ ներառվել է միջազգայնորեն ՀՀ տարածք չհամարվող «ԼՂ տարածքը», ինչի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ենթադրյալ կատարված հանցանքի վերաբերյալ վարույթը դիտարկվել է որպես «ՀՀ դատական տարածքում կատարված հանցանքի վարույթ»։ Հարությունյանը պահանջել է այդ մեկնաբանությունը ճանաչել հակասահմանադրական։
Դիմումում նշվել է նաև, որ այդ մոտեցման հետևանքով խախտվել է արդար դատաքննության կարևոր բաղադրիչներից մեկը՝ գործը «օրենքի հիման վրա ստեղծված դատարանի կողմից» քննվելու սկզբունքը։
Բացի այդ, դիմումատուն վիճարկել է ՀՀ գործող քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասի կիրառման մեկնաբանությունը։ Նրա կարծիքով՝ այդ դրույթին դատարանները հաղորդել են մեկնաբանություն, որով «հանցավոր համարվող արարքի շրջանակը ընդլայնող» ձևով «անբարեխղճության» հետևանքը գնահատվել է որպես հանցավոր արարք, թեև այն կատարման պահին հանցավոր չի համարվել։ Դիմումատուի համոզմամբ՝ այդ կերպ փաստացի տրվել է «նոր քրեական օրենքի» հետադարձ կիրառություն, ինչը պետք է ճանաչվի Սահմանադրության 72-րդ հոդվածին և 27-րդ հոդվածով երաշխավորված անձնական ազատության իրավունքին հակասող և անվավեր։
Բացի նշված հարցերից, Հարությունյանը բարձրացրել է նաև իր առողջական վիճակի՝ անազատության պայմանների հետ անհամատեղելի լինելու հարցը։
Սահմանադրական դատարանը մերժել է դիմումը՝ արձանագրելով, որ բարձրացված հարցերը ՍԴ քննության ենթակա չեն։ Որոշման մեջ նշվել է, որ ներկայացված դիմումով բարձրացված հարցերի ըստ էության քննարկումը ենթադրում է ոչ թե վիճարկվող դրույթների կամ դրանց մեկնաբանությունների սահմանադրականության գնահատում, այլ թիվ ՍԴ1/0158/01/23 քրեական գործի շրջանակում ՀՀ դատարանների կայացրած դատական ակտերի իրավաչափության ստուգում, ինչը դուրս է Սահմանադրական դատարանի իրավասության սահմաններից։

Конституционный суд Армении отклонил обращение бывшего командующего Армией обороны Арцаха Джалала Арутюняна, отметив, что поднятые в жалобе вопросы не подлежат рассмотрению КС, сообщает «Пастинфо».
Как ранее сообщалось, Арутюнян был приговорен к 5 годам и 6 месяцам лишения свободы за военную служебную халатность во время 44-дневной войны, повлекшую гибель человека. Речь идет о так называемом эпизоде «Цор».
Апелляционный суд оставил без изменений приговор суда первой инстанции, а Кассационный суд отказался принимать жалобы к производству. Таким образом приговор вступил в законную силу, и Арутюнян был переведен в уголовно-исполнительное учреждение для отбывания наказания.
От имени Арутюняна в Конституционный суд была подана индивидуальная жалоба, в которой поднят ряд вопросов, в том числе вопрос подсудности.
По утверждению заявителя, армянские суды дали чрезмерно широкое и автономное толкование понятию «судебная территория Республики Армения», что, по его мнению, противоречит сути преамбулы Конституции.
По его убеждению, в результате такого толкования в понятие «судебная территория» была включена территория Нагорного Карабаха, которая международно не признается территорией Армении. Вследствие этого производство по делу о предполагаемом преступлении, совершенном в Нагорном Карабахе, рассматривалось как дело о преступлении, совершенном на судебной территории Армении.
Арутюнян потребовал признать такое толкование неконституционным.
В жалобе также отмечалось, что данный подход нарушил один из важнейших элементов права на справедливое судебное разбирательство — принцип рассмотрения дела «судом, созданным на основании закона».
Кроме того, заявитель оспорил толкование части 3 статьи 550 действующего Уголовного кодекса Армении.
По его мнению, суды придали этой норме такое толкование, при котором расширяется круг деяний, признаваемых преступными: последствия «недобросовестности» были квалифицированы как преступное деяние, хотя на момент совершения оно таковым не считалось.
Заявитель считает, что тем самым фактически была применена обратная сила нового уголовного закона, что противоречит статье 72 Конституции, а также праву на личную свободу, гарантированному статьей 27.
Помимо этого, Арутюнян поднял вопрос о том, что его состояние здоровья несовместимо с условиями лишения свободы.
Конституционный суд отклонил жалобу, указав, что поставленные вопросы не подлежат его рассмотрению.
В решении отмечается, что их рассмотрение по существу предполагает не оценку конституционности оспариваемых норм или их толкования, а проверку законности судебных актов, вынесенных судами Армении по уголовному делу № SD1/0158/01/23, что выходит за пределы полномочий Конституционного суда.