13 Մարտ 2026 - 08:36 AMT
405 թվականին Հայաստանը եղել է նույն խաչմերուկի վրա, ինչ 2026-ին, ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր տեսանյութում:
Անդրադառնալով Մեսրոպ Մաշտոցի ստեղծած հայոց գրերին և առաջին թարգմանությանը՝ նա նշել է, որ շատ է մտածել այն բանի շուրջ, թե ինչու է Մաշտոցն առաջինը հայերեն թարգմանել Աստվածաշնչի «Առակաց գրքի» առաջին նախադասությունը. «Ճանաչել իմաստությունը և խրատը, իմանալ հանճարի խոսքերը, ընկալել խոսքի բարդ դարձվածքները…»։
«Ոչ մի գիտական հիմնավորում չկա, թե ինչու է հատկապես այդ նախադասությունից սկսել Մեսրոպ Մաշտոցը․․․ Եկել եմ այն եզրակացության, որ 405 թվականին Հայաստանը եղել է նույն խաչմերուկի վրա, ինչ 2026 թվականին: Եվ մեր խնդիրն է, որ այդ խաչմերուկում կանգնած լինելով, մեր ճանապարհը շարունակենք այնպես, որպեսզի հետագայում «Ողբամ քեզ, Հայո՛ց աշխարհը» չգրվի»,-ասել է վարչապետը:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что в 405 году Армения находилась на том же перекрестке, что и в 2026 году. Об этом он сказал в видеозаписи, опубликованной на своей странице в Facebook.
Говоря о создании армянского алфавита Месропом Маштоцем и первом переводе на армянский язык, премьер отметил, что часто задумывался о том, почему Маштоц начал перевод именно с первой строки Книги притч из Библии.
«Чтобы познать мудрость и наставление, понять слова разума, постичь сложные обороты речи…»
Пашинян подчеркнул, что научного объяснения, почему Маштоц начал именно с этой фразы, не существует.
«Я пришел к выводу, что в 405 году Армения стояла на том же перекрестке, что и в 2026 году. И наша задача, находясь на этом перекрестке, продолжить свой путь так, чтобы впоследствии не была написана фраза “Плачу о тебе, Армянская страна”», — заявил премьер-министр.