13 Մարտ 2026 - 09:43 AMT
Աշխարհի առաջատար իրավապաշտպաններից կազմված պատվիրակությունը ժամանել է Հայաստան՝ փաստահավաք առաքելությամբ, սակայն իշխանությունները նախընտրել են «փակ դռների» քաղաքականությունը, գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում միջազգային փաստաբան Ռոբերտ Ամստերդամը:
«Արդարադատության և Ներքին գործերի նախարարությունները, Սահմանադրական դատարանը և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը հրաժարվել են հանդիպել միջազգային հեղինակավոր փորձագետների հետ։
Այս հրաժարումն արդեն իսկ խոսուն արձանագրում է Հայաստանում ժողովրդավարության իրական վիճակի մասին։ Նրանց կողմից իրականացված հետազոտության ընթացքում ի հայտ են եկել հետևյալ մտահոգիչ փաստերը.
▪️Քաղաքական շարժառիթներով ձերբակալություններ և կալանքներ ընդդիմադիր գործիչների նկատմամբ, այդ թվում՝ Սամվել Կարապետյանի՝ «Ուժող Հայաստան» կուսակցության առաջնորդի, ինչպես նաև արքեպիսկոպոսներ Բագրատ Գալստանյանի, Միքայել Աջապահյանի, Արշակ Խաչատրյանի և Մկրտիչ եպս. Պռոշյանի նկատմամբ, երբեմն նաև՝ ոստիկանության կողմից խիստ և անհամաչափ ուժի կիրառմամբ և հաճախ՝ երկարատև ու անհարկի նախնական կալանքով.
▪️Դատական համակարգի անկախությանը միջամտելու փորձեր, այդ թվում՝ Բարձրագույն դատական խորհրդի միջոցով, ինչի հետևանքով որոշ դատավորներ հեռացվել են պաշտոնից՝ ըստ երևույթին քաղաքական շարժառիթներով, ինչպես նաև քաղաքական կողմնակալության նշաններ այն դատավորների նշանակման գործընթացում, որոնք քննության են առնում ընդդիմադիր գործիչների գործերը.
▪️Քրեական օրենսգրքի անորոշ ձևակերպումներով հոդվածների չափից ավելի կիրառություն՝ խոսքի հետ կապված իրավախախտումները քրեականացնելու համար (օրինակ՝ «խուլիգանություն» կամ «կառավարության տապալման կոչեր»), որոնց հիմքով հետապնդվում են պատգամավորներ, ընդդիմադիր գործիչներ և լրատվամիջոցներ.
▪️Դատական համակարգի և անվտանգության կառույցների ակնհայտ օգտագործում կառավարության կողմից քաղաքական ընդդիմախոսների դեմ»,-ասվում է գրառման մեջ:

13 March 2026 - 10:13 AMT
A delegation of leading human rights advocates from around the world has arrived in Armenia on a fact-finding mission, international lawyer Robert Amsterdam said in a post on Facebook.
According to Amsterdam, the Ministries of Justice and Internal Affairs, the Constitutional Court, and the Civil Contract party declined to meet with the international experts.
“This refusal already speaks volumes about the real state of democracy in Armenia,” he wrote.
Amsterdam said that during their research the delegation identified several concerning developments.
▪️ Politically motivated arrests and detentions targeting opposition figures, including Samvel Karapetyan, leader of the Strong Armenia party, as well as archbishops Bagrat Galstanyan, Mikael Ajapahyan, Arshak Khachatryan, and Bishop Mkrtich Proshyan. In some cases, he said, police used excessive and disproportionate force, along with prolonged and unnecessary pretrial detention.
▪️ Attempts to interfere with judicial independence, including through the Supreme Judicial Council, which Amsterdam said resulted in some judges being removed from office, apparently for political reasons. He also alleged signs of political bias in the appointment of judges handling cases against opposition figures.
▪️ Overuse of vaguely worded articles of the Criminal Code to criminalize speech-related offenses, such as “hooliganism” or “calls to overthrow the government.” According to Amsterdam, these provisions have been used against members of parliament, opposition figures and media outlets.
▪️ The apparent use of the judiciary and security structures by the government against political opponents.