13 Մարտ 2026 - 09:43 AMT
Աշխարհի առաջատար իրավապաշտպաններից կազմված պատվիրակությունը ժամանել է Հայաստան՝ փաստահավաք առաքելությամբ, սակայն իշխանությունները նախընտրել են «փակ դռների» քաղաքականությունը, գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում միջազգային փաստաբան Ռոբերտ Ամստերդամը:
«Արդարադատության և Ներքին գործերի նախարարությունները, Սահմանադրական դատարանը և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը հրաժարվել են հանդիպել միջազգային հեղինակավոր փորձագետների հետ։
Այս հրաժարումն արդեն իսկ խոսուն արձանագրում է Հայաստանում ժողովրդավարության իրական վիճակի մասին։ Նրանց կողմից իրականացված հետազոտության ընթացքում ի հայտ են եկել հետևյալ մտահոգիչ փաստերը.
▪️Քաղաքական շարժառիթներով ձերբակալություններ և կալանքներ ընդդիմադիր գործիչների նկատմամբ, այդ թվում՝ Սամվել Կարապետյանի՝ «Ուժող Հայաստան» կուսակցության առաջնորդի, ինչպես նաև արքեպիսկոպոսներ Բագրատ Գալստանյանի, Միքայել Աջապահյանի, Արշակ Խաչատրյանի և Մկրտիչ եպս. Պռոշյանի նկատմամբ, երբեմն նաև՝ ոստիկանության կողմից խիստ և անհամաչափ ուժի կիրառմամբ և հաճախ՝ երկարատև ու անհարկի նախնական կալանքով.
▪️Դատական համակարգի անկախությանը միջամտելու փորձեր, այդ թվում՝ Բարձրագույն դատական խորհրդի միջոցով, ինչի հետևանքով որոշ դատավորներ հեռացվել են պաշտոնից՝ ըստ երևույթին քաղաքական շարժառիթներով, ինչպես նաև քաղաքական կողմնակալության նշաններ այն դատավորների նշանակման գործընթացում, որոնք քննության են առնում ընդդիմադիր գործիչների գործերը.
▪️Քրեական օրենսգրքի անորոշ ձևակերպումներով հոդվածների չափից ավելի կիրառություն՝ խոսքի հետ կապված իրավախախտումները քրեականացնելու համար (օրինակ՝ «խուլիգանություն» կամ «կառավարության տապալման կոչեր»), որոնց հիմքով հետապնդվում են պատգամավորներ, ընդդիմադիր գործիչներ և լրատվամիջոցներ.
▪️Դատական համակարգի և անվտանգության կառույցների ակնհայտ օգտագործում կառավարության կողմից քաղաքական ընդդիմախոսների դեմ»,-ասվում է գրառման մեջ:

Делегация ведущих правозащитников мира прибыла в Армению с миссией по сбору фактов, сообщил на своей странице в Facebook международный адвокат Роберт Амстердам.
По его словам, Министерство юстиции, Министерство внутренних дел, Конституционный суд и партия «Гражданский договор» отказались встречаться с международными экспертами.
«Этот отказ сам по себе многое говорит о реальном состоянии демократии в Армении», — написал он.
Амстердам отметил, что в ходе проведенного исследования делегация выявила ряд вызывающих обеспокоенность фактов.
▪️ Политически мотивированные задержания и аресты оппозиционных деятелей, включая Самвела Карапетяна, лидера партии «Сильная Армения», а также архиепископов Баграта Галстаняна, Микаэла Аджапахяна, Аршака Хачатряна и епископа Мкртича Прошяна. По его словам, в некоторых случаях полиция применяла жесткую и несоразмерную силу, а также использовался длительный и необоснованный предварительный арест.
▪️ Попытки вмешательства в независимость судебной системы, в том числе через Высший судебный совет, в результате чего некоторые судьи были отстранены от должности, предположительно по политическим мотивам. Также отмечены признаки политической предвзятости при назначении судей, рассматривающих дела оппозиционных деятелей.
▪️ Чрезмерное применение статей Уголовного кодекса с расплывчатыми формулировками для криминализации высказываний, например статей о «хулиганстве» или «призывах к свержению правительства». По словам Амстердама, на их основе преследуются депутаты, оппозиционные деятели и средства массовой информации.
▪️ Очевидное использование судебной системы и силовых структур правительством против политических оппонентов.