13 Մարտ 2026 - 09:59 AMT
Գործարար Սամվել Կարապետյանի տնային կալանքի դեմ բողոքի վերաբերյալ դատական նիստից առաջ նրա ղեկավարած «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցիչները բողոքի ակցիա են անցկացրել կառավարության շենքի դիմաց։
Ակցիայի մասնակիցները վարչապետից պահանջել են դադարեցնել, իրենց խոսքով, «անօրինական գործողությունները», որպեսզի Հայաստանում այլևս չլինեն քաղբանտարկյալներ։ Նրանք հավաքին եկել են «Ազատություն Սամվել Կարապետյանին» և «Ազատություն Հայաստանի Հանրապետությանը» կարգախոսներով, հայտնում է «Ազատությունը»:
«Ուժեղ Հայաստանի» անդամները պնդել են, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 7-ին նախատեսված ընտրություններում չի վերարտադրվելու և այժմ «փորձում է լռեցնել իր ընդդիմախոսներին՝ նրանց նկատմամբ կալանք կիրառելով»:
Իշխանությունները նախկինում բազմիցս հերքել են Հայաստանում քաղբանտարկյալների առկայության մասին պնդումները և նաև մերժել են այն գնահատականը, թե Կարապետյանի կալանավորումը քաղաքական պատճառներով է պայմանավորված։
Կարապետյանի թիմակիցները նաև Երևանի տարբեր հատվածներում պաստառներ են տեղադրել՝ իրենց աջակցությունը հայտնելով «Տաշիր կապիտալի» սեփականատիրոջը։ Ավելի ուշ այդ պաստառները հեռացվել են։
Սամվել Կարապետյանը մեղադրյալի կարգավիճակ է ստացել անցած տարվա հունիսին այն բանից հետո, երբ հայտարարել է, որ իշխանությունների թիրախում հայտնված Հայ Առաքելական եկեղեցին «իր ձևով» կպաշտպանի։ Իշխանությունը զավթելու հրապարակային կոչերից բացի, նրան մեղադրանք է առաջադրվել նաև փողերի լվացման հոդվածով։ Գործարարը շուրջ յոթ ամիս պահվել է Ազգային անվտանգության ծառայության մեկուսարանում, իսկ այժմ գտնվում է տնային կալանքի տակ։
Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը մարտի 5-ին մերժել է գործարարի փաստաբանների ներկայացրած բողոքը՝ ուժի մեջ թողնելով նրա նկատմամբ կիրառված տնային կալանքը։
Կարապետյանի թիմակիցները հայտարարել են, որ գործարարը «Ուժեղ Հայաստանի» վարչապետի թեկնածուն է, թեև փաստացի նա չի կարող առաջադրվել այդ պաշտոնում, քանի որ մի քանի երկրների քաղաքացիություն ունի։ Կուսակցությունը հայտարարել է, որ ընտրություններում հաղթելու դեպքում մտադիր է Սահմանադրական փոփոխությունների միջոցով վերացնել այդ սահմանափակումը։

Сторонники бизнесмена Самвела Карапетяна провели акцию протеста у здания правительства Армении накануне судебного заседания по жалобе на примененную к нему меру пресечения в виде домашнего ареста.
В акции приняли участие представители партии «Сильная Армения», возглавляемой Карапетяном.
Участники митинга потребовали от премьер-министра прекратить, по их словам, «незаконные действия», заявив, что в Армении не должно быть политических заключенных, сообщает «Азатутюн».
Собравшиеся пришли на акцию с лозунгами «Свободу Самвелу Карапетяну» и «Свободу Республике Армения».
Члены партии также заявили, что премьер-министр Никол Пашинян не сможет сохранить власть на выборах, назначенных на 7 июня, и сейчас «пытается заставить замолчать своих оппонентов, применяя к ним арест».
Власти Армении ранее неоднократно отрицали наличие политических заключенных в стране и отвергали утверждения о том, что арест Карапетяна имеет политические причины.
Сторонники Карапетяна также разместили плакаты в различных районах Еревана, выражая поддержку владельцу «Ташир Капитал», однако позже эти плакаты были сняты.
Статус обвиняемого Карапетян получил в июне прошлого года после заявления о том, что Армянская апостольская церковь, по его словам оказавшаяся под давлением властей, будет защищена «своим способом».
Помимо публичных призывов к захвату власти, ему также предъявлено обвинение по статье о легализации (отмывании) денежных средств.
Бизнесмен около семи месяцев находился в изоляторе Службы национальной безопасности, а в настоящее время находится под домашним арестом.
5 марта Апелляционный антикоррупционный суд отклонил жалобу адвокатов Карапетяна и оставил в силе меру пресечения.
Соратники Карапетяна заявили, что он является кандидатом партии «Сильная Армения» на пост премьер-министра, хотя фактически он не может баллотироваться на эту должность, поскольку имеет гражданство нескольких государств.
Партия заявила, что в случае победы на выборах намерена отменить это ограничение путем конституционных изменений.