13 Մարտ 2026 - 10:45 AMT
Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժել է ՀԱԵ ներկայացուցիչ, փաստաբան Արա Զոհրաբյանի ներկայացրած միջնորդությունը՝ դատավոր Էդգար Հովհաննիսյանին բացարկ հայտնելու վերաբերյալ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանի (Արման Սարոյան) գործով: Միջնորդությունը ներկայացվել է մարտի 6-ին, հայտնում է Factor.am-ը:
Ըստ Զոհրաբյանի՝ գործը քննող դատավորը չի կարող անաչառ քննել գործը, քանի որ նա նաև Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ է և իր գործողություններով, ըստ փաստաբանի, փաստացի կատարում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ցանկությունը։
Փաստաբանը հիշեցրել է, որ Փաշինյանը հունվարի 10-ին այս գործի առնչությամբ գրել էր. «Ասել եմ արդեն, որ …. Ներսիսյանը Ամենայն Հայոց կաթողիկոս չէ և, հետևաբար, այդ դիրքից նրա կայացրած որոշումները մեզ համար արժեք չունեն և առ ոչինչ են։ Տեր Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը շարունակում է մնալ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցու Մասյացոտնի թեմի առաջնորդ»։
Զոհրաբյանը նաև նշել է, որ նույն օրը Սարոյանը ազատվել է Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնից։ Նրա գնահատմամբ՝ դատարանը օրենքի խախտմամբ է վարույթ ընդունել հայցադիմումը, ինչպես նաև օրենքի խախտմամբ է բավարարել Սարոյանի ներկայացրած միջնորդությունը՝ հայցի ապահովման վերաբերյալ։ Բացի այդ, դատավորը մերժել է հայցի ապահովումը վերացնելու միջնորդությունը և, լինելով Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ, նպաստել է եկեղեցու ներկայացուցչի անվանական թիրախավորմանը։
Դատավոր Էդգար Հովհաննիսյանը բացարկը մերժելու վերաբերյալ իր որոշման մեջ անդրադարձել է փաստաբանի ներկայացրած բոլոր չորս հիմնավորումներին։ «․․․Փաստում եմ, որ դատական ակտերը կայացրել եմ ինքնուրույն, զերծ եմ մնացել իմ խոսքով կամ վարքագծով կողմնակալություն դրսևորելուց և ողջամիտ, անկողմնակալ դիտորդի մոտ նման տպավորություն ստեղծելուց, ինչպես նաև՝ այնպիսի գործողություններ ձեռնարկելուց, որոնք ողջամտության սահմաններում կարող են ստեղծել բացարկի հիմքեր: Հետևաբար, գտնում եմ, որ չեմ խախտել դատավորի վարքագծի որևէ կանոն, իսկ պատասխանողի ներկայացուցչի վկայակոչած հանգամանքները՝ դատավորի կողմից ՀՀ վարչապետի ցանկությունը կատարելու, իր պատկերացումների և Բարձրագույն դատական խորհրդի կողմից իր հայտարարությանը հասցեական անդրադառնալու հետևանքով իր ու դատավորի փոխհարաբերություններում ժխտական վերաբերմունքի առկայության մասին, նրա սուբյեկտիվ ընկալման հետևանք են և դատավորի անաչառության մասին ողջամտորեն կասկած հարուցող, ինչպես նաև դատավորի կողմից իր հանդեպ կանխակալ վերաբերմունք ունենալու փաստը հավաստող տվյալներ չեն»,- նշել է դատավորը։
Գործի շրջանակում Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը քաղաքացիական հայց է ներկայացրել ընդդեմ եկեղեցու։ Նա պահանջում է անվավեր ճանաչել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի կողմից հունվարի 10-ին հրապարակված հայրապետական տնօրինությունը, որով ազատվել է Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնից, և վերականգնել իրեն այդ պաշտոնում։
Հայցադիմումը հունվարի 15-ին ընդունվել է վարույթ և մակագրվել Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Էդգար Հովհաննիսյանին։ Դատարանը կիրառել է հայցի ապահովման միջոց և ժամանակավորապես վերականգնել Սարոյանին թեմի առաջնորդի պաշտոնում։ Սակայն հունվարի 27-ին Գարեգին Բ կաթողիկոսը կարգալույծ է հռչակել Սարոյանին։ Նա այն 10 եպիսկոպոսների շարքում է, որոնք պահանջել են Վեհափառ Հայրապետի հրաժարականը։

Суд первой инстанции общей юрисдикции Армавирской области отклонил ходатайство представителя Армянской апостольской церкви, адвоката Ара Зограбяна, об отводе судьи Эдгара Оганнисяна по делу епископа Геворга Сарояна (Арман Сароян), сообщает «Factor.am ».
Ходатайство было подано 6 марта.
По словам Зограбяна, рассматривающий дело судья не может быть беспристрастным, поскольку он также является членом Высшего судебного совета, и своими действиями, по мнению адвоката, фактически выполняет желание премьер-министра Никола Пашиняна.
Адвокат напомнил, что 10 января Пашинян, комментируя ситуацию, написал: «Я уже говорил, что … Нерсисян не является Католикосом всех армян, и поэтому решения, принятые с этой позиции, для нас не имеют значения. Епископ Геворг Сароян продолжает оставаться предводителем Масисской епархии Армянской апостольской церкви».
Зограбян отметил, что в тот же день Сароян был освобожден от должности главы епархии.
По его мнению, суд принял иск к производству с нарушением закона и также незаконно удовлетворил ходатайство Сарояна об обеспечении иска.
Адвокат также заявил, что судья отклонил ходатайство об отмене обеспечительных мер и, будучи членом Высшего судебного совета, способствовал персональному преследованию представителя церкви.
В своем решении об отклонении ходатайства об отводе судья Эдгар Оганнисян прокомментировал все четыре аргумента, приведенные адвокатом.
«…Констатирую, что судебные акты приняты мной самостоятельно. Я воздержался от проявления предвзятости в своих словах и поведении и от создания подобного впечатления у разумного и беспристрастного наблюдателя.
Следовательно, считаю, что не нарушил ни одного правила поведения судьи, а обстоятельства, на которые ссылается представитель ответчика, включая утверждения о выполнении судьей желания премьер-министра или о наличии негативных отношений между ним и судьей, являются результатом его субъективного восприятия и не дают оснований разумно сомневаться в беспристрастности судьи», — говорится в решении.
В рамках дела бывший предводитель Масисской епархии епископ Геворг Сароян подал гражданский иск против церкви.
Он требует признать недействительным патриарший указ Католикоса всех армян Гарегина II, опубликованный 10 января, которым он был освобожден от должности главы епархии, и восстановить его в этой должности.
Иск был принят к производству 15 января и распределен судье Эдгару Оганнисяну.
Суд применил меры обеспечения иска и временно восстановил Сарояна на должности главы епархии. Однако 27 января Католикос Гарегин II лишил Сарояна сана.