13 Մարտ 2026 - 10:45 AMT
Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժել է ՀԱԵ ներկայացուցիչ, փաստաբան Արա Զոհրաբյանի ներկայացրած միջնորդությունը՝ դատավոր Էդգար Հովհաննիսյանին բացարկ հայտնելու վերաբերյալ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանի (Արման Սարոյան) գործով: Միջնորդությունը ներկայացվել է մարտի 6-ին, հայտնում է Factor.am-ը:
Ըստ Զոհրաբյանի՝ գործը քննող դատավորը չի կարող անաչառ քննել գործը, քանի որ նա նաև Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ է և իր գործողություններով, ըստ փաստաբանի, փաստացի կատարում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ցանկությունը։
Փաստաբանը հիշեցրել է, որ Փաշինյանը հունվարի 10-ին այս գործի առնչությամբ գրել էր. «Ասել եմ արդեն, որ …. Ներսիսյանը Ամենայն Հայոց կաթողիկոս չէ և, հետևաբար, այդ դիրքից նրա կայացրած որոշումները մեզ համար արժեք չունեն և առ ոչինչ են։ Տեր Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը շարունակում է մնալ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցու Մասյացոտնի թեմի առաջնորդ»։
Զոհրաբյանը նաև նշել է, որ նույն օրը Սարոյանը ազատվել է Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնից։ Նրա գնահատմամբ՝ դատարանը օրենքի խախտմամբ է վարույթ ընդունել հայցադիմումը, ինչպես նաև օրենքի խախտմամբ է բավարարել Սարոյանի ներկայացրած միջնորդությունը՝ հայցի ապահովման վերաբերյալ։ Բացի այդ, դատավորը մերժել է հայցի ապահովումը վերացնելու միջնորդությունը և, լինելով Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ, նպաստել է եկեղեցու ներկայացուցչի անվանական թիրախավորմանը։
Դատավոր Էդգար Հովհաննիսյանը բացարկը մերժելու վերաբերյալ իր որոշման մեջ անդրադարձել է փաստաբանի ներկայացրած բոլոր չորս հիմնավորումներին։ «․․․Փաստում եմ, որ դատական ակտերը կայացրել եմ ինքնուրույն, զերծ եմ մնացել իմ խոսքով կամ վարքագծով կողմնակալություն դրսևորելուց և ողջամիտ, անկողմնակալ դիտորդի մոտ նման տպավորություն ստեղծելուց, ինչպես նաև՝ այնպիսի գործողություններ ձեռնարկելուց, որոնք ողջամտության սահմաններում կարող են ստեղծել բացարկի հիմքեր: Հետևաբար, գտնում եմ, որ չեմ խախտել դատավորի վարքագծի որևէ կանոն, իսկ պատասխանողի ներկայացուցչի վկայակոչած հանգամանքները՝ դատավորի կողմից ՀՀ վարչապետի ցանկությունը կատարելու, իր պատկերացումների և Բարձրագույն դատական խորհրդի կողմից իր հայտարարությանը հասցեական անդրադառնալու հետևանքով իր ու դատավորի փոխհարաբերություններում ժխտական վերաբերմունքի առկայության մասին, նրա սուբյեկտիվ ընկալման հետևանք են և դատավորի անաչառության մասին ողջամտորեն կասկած հարուցող, ինչպես նաև դատավորի կողմից իր հանդեպ կանխակալ վերաբերմունք ունենալու փաստը հավաստող տվյալներ չեն»,- նշել է դատավորը։
Գործի շրջանակում Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը քաղաքացիական հայց է ներկայացրել ընդդեմ եկեղեցու։ Նա պահանջում է անվավեր ճանաչել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի կողմից հունվարի 10-ին հրապարակված հայրապետական տնօրինությունը, որով ազատվել է Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնից, և վերականգնել իրեն այդ պաշտոնում։
Հայցադիմումը հունվարի 15-ին ընդունվել է վարույթ և մակագրվել Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Էդգար Հովհաննիսյանին։ Դատարանը կիրառել է հայցի ապահովման միջոց և ժամանակավորապես վերականգնել Սարոյանին թեմի առաջնորդի պաշտոնում։ Սակայն հունվարի 27-ին Գարեգին Բ կաթողիկոսը կարգալույծ է հռչակել Սարոյանին։ Նա այն 10 եպիսկոպոսների շարքում է, որոնք պահանջել են Վեհափառ Հայրապետի հրաժարականը։

The Armavir Court of First Instance has rejected a motion filed by Ara Zohrabyan, representative of the Armenian Apostolic Church, requesting the recusal of Judge Edgar Hovhannisyan in the case of Bishop Gevorg Saroyan (Arman Saroyan), Factor.am reported.
The motion was submitted on March 6.
Zohrabyan argued that the judge could not examine the case impartially because he is also a member of the Supreme Judicial Council, and claimed that through his actions the judge was effectively fulfilling the wishes of Prime Minister Nikol Pashinyan.
The lawyer recalled that on January 10, commenting on the case, Pashinyan wrote: “I have already said that … Nersisyan is not the Catholicos of All Armenians, and therefore decisions taken from that position have no value for us. Bishop Gevorg Saroyan continues to remain the primate of the Masis diocese of the Armenian Apostolic Holy Church.”
Zohrabyan also noted that Saroyan was dismissed from the position of diocesan primate the same day.
According to the lawyer, the court accepted the claim in violation of the law and unlawfully granted Saroyan’s motion for interim measures securing the claim.
He also argued that the judge rejected a request to lift those interim measures and, being a member of the Supreme Judicial Council, contributed to the alleged targeting of the church’s representative.
In his ruling rejecting the recusal request, Judge Edgar Hovhannisyan addressed all four arguments raised by the lawyer.
“I state that the judicial acts were adopted independently. I refrained from expressing bias in my words or behavior and from creating such an impression for a reasonable and impartial observer. I have also not taken any actions that could reasonably create grounds for recusal.
Therefore, I believe that I have not violated any rule of judicial conduct, and the circumstances cited by the respondent’s representative — regarding the alleged fulfillment of the prime minister’s wishes or the existence of negative relations between him and the judge — are the result of his subjective perception and do not reasonably cast doubt on the judge’s impartiality,” the judge said.
In the case, former primate of the Masis diocese Bishop Gevorg Saroyan has filed a civil lawsuit against the church.
He demands that the patriarchal decree issued on January 10 by Catholicos of All Armenians Karekin II, which removed him from the post of diocesan leader, be declared invalid and that he be reinstated to the position.
The claim was accepted for consideration on January 15 and assigned to Judge Edgar Hovhannisyan of the Armavir Court of First Instance.
The court applied interim measures and temporarily reinstated Saroyan as diocesan leader. However, on January 27, Catholicos Garegin II declared Saroyan defrocked.