Գերագույն հոգևոր խորհրդի մի շարք անդամներ ծանուցագիր են ստացել Քննչական կոմիտեից՝ հարցաքննության ներկայանալու համար։
Քննչական կոմիտե են կանչվել Գուգարաց թեմի առաջնորդ Հովնան եպիսկոպոս Հակոբյանը, Սյունիքի թեմի առաջնորդ Մակար եպիսկոպոս Հակոբյանը, Հայկազուն արքեպիսկոպոս Նաջարյանը և Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Փաստաբան Արմինե Ֆանյանըհայտնել է, որ սրբազան հայրերը ՔԿ են կանչվել նույն քրեական գործի շրջանակում, ինչ նախորդ անգամ՝ դատական ակտի կատարմանը խոչընդոտելու մեղադրանքով։
Քննչական կոմիտեից լրատվամիջոցին որևէ մեկնաբանություն չեն տվել։
«Չենք մեկնաբանում»,- ասել է ՔԿ խոսնակը։
Մարտի 12-ին Քննչական կոմիտե էին կանչվել Գերագույն հոգևոր խորհրդի աշխարհիկ անդամները։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի վեց եպիսկոպոսներ և մեկ քահանա ներկայում ունեն մեղադրյալի կարգավիճակ։ Նրանք մեղադրվում են դատական ակտի կատարմանը խոչընդոտելու մեջ, որով պահանջվում է Արման Սարոյանին վերականգնել Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնում։ Ավելի վաղ Քննչական կոմիտե էին հրավիրվել Մակար, Հովնան, Նաթան, Հայկազուն, Մուշեղ և Վահան սրբազանները, ինչպես նաև Տեր Մովսեսը։ Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է բացակայելու արգելքը։

Несколько членов Высшего духовного совета получили уведомления из Следственного комитета Армении о необходимости явиться на допрос.
Как сообщает «Aysor.am», в Следственный комитет вызваны предстоятель Гугаркской епархии епископ Ованес Акопян, предстоятель Сюникской епархии епископ Макар Акопян, архиепископ Айказун Наджарян и епископ Мушег Бабаян.
Адвокат Армине Фанян сообщила, что священнослужители вызваны по тому же уголовному делу, что и ранее — по обвинению в воспрепятствовании исполнению судебного акта.
В Следственном комитете отказались давать комментарии по этому поводу.
«Мы не комментируем», — заявил представитель ведомства.
12 марта в Следственный комитет также были вызваны светские члены Высшего духовного совета.
В настоящее время шесть епископов и один священник из Святого Эчмиадзина имеют статус обвиняемых.
Им вменяется воспрепятствование исполнению судебного решения, которым требуется восстановить Армана Сарояна в должности предстоятеля Масисской епархии.
Ранее в Следственный комитет уже вызывались епископы Макар, Ованес, Натан, Айказун, Мушег и Ваан, а также священник Мовсес.