Առաջարկվում է պարտադիր մակնշել արհեստական բանականությամբ ստեղծված (սինթետիկ) բովանդակությունը, այդ թվում՝ deepfake նյութերը։ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը նախագիծ է ներկայացրել:
Նախագծի համաձայն՝ տեսալսողական մեդիածառայություններ մատուցողները պարտավոր կլինեն ապահովել, որ նման բովանդակությունն ունենա հստակ, լսելի կամ տեսանելի և ընթեռնելի մակնշում՝ «Գեներացված է ԱԲ-ի կողմից» կամ «Ստեղծված է ԱԲ-ի կողմից» նշումով, հայտնում է Factor.am-ը:
Նշագրման պահանջը կիրականացվի տարբեր ձևերով՝ կախված բովանդակության տեսակից։ Տեսալսողական հաղորդումների դեպքում համապատասխան նշումը պետք է ցուցադրվի տեսանյութի ամբողջ ընթացքում, ինչպես նաև արտացոլվի նկարագրության դաշտում։
Լսողական հաղորդումների կամ ձայնային բովանդակությամբ այլ նյութերի դեպքում նշումը պետք է ներառվի երկու անգամ՝ հաղորդման սկզբում և վերջում, ինչպես նաև նկարագրության դաշտում։
Պատկերների դեպքում մակնշումը պետք է արտացոլվի անմիջապես պատկերի վրա և ներառվի նաև դրա նկարագրության դաշտում։
Եթե հաղորդումն ամբողջությամբ սինթետիկ բովանդակություն չէ, ապա մակնշումը պետք է կիրառվի միայն այն հատվածում, որտեղ առկա է նման բովանդակություն։
Միևնույն ժամանակ պահանջը չի տարածվի այն դեպքերի վրա, երբ նյութը ունի ֆանտաստիկ, գեղարվեստական, հումորային կամ մշակութային բնույթ, բացառությամբ այն իրավիճակների, երբ այն կարող է օգտագործվել ապատեղեկատվություն տարածելու նպատակով։
Նախագծով նախատեսվում է, որ պահանջների խախտման դեպքում կիրառվելու է տուգանք՝ կազմակերպության հասույթի 0.04 տոկոսի չափով, սակայն ոչ պակաս, քան սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկը։

13 Март 2026 - 13:44 AMT
Министерство высокотехнологической промышленности Армении представило проект, предусматривающий обязательную маркировку контента, созданного с использованием искусственного интеллекта, включая deepfake-материалы, сообщает «Factor.am ».
Согласно проекту, поставщики аудиовизуальных медиасервисов будут обязаны обеспечить наличие четкой, видимой или слышимой и читаемой отметки, например «Сгенерировано ИИ» или «Создано с помощью ИИ».
Требование о маркировке будет зависеть от типа контента.
В случае аудиовизуальных программ соответствующая отметка должна отображаться на протяжении всего видеоматериала, а также указываться в поле описания.
Для аудиопрограмм и другого звукового контента маркировка должна звучать дважды — в начале и в конце передачи, а также быть указана в описании.
Для изображений отметка должна располагаться непосредственно на изображении и также включаться в его описание.
Если программа не полностью состоит из синтетического контента, маркировка должна применяться только к тем фрагментам, где используется ИИ-контент.
При этом требование не будет распространяться на материалы фантастического, художественного, юмористического или культурного характера, за исключением случаев, когда они могут использоваться для распространения дезинформации.
Проект предусматривает штрафы за нарушение требований.
В случае нарушения организациям может грозить штраф в размере 0,04% их дохода, но не менее трехсоткратного размера минимальной заработной платы.