13 Մարտ 2026 - 14:10 AMT
Կարապետյան․ Իշխանությունները, պայքարելով Սամվել Կարապետյանի նկարի դեմ, փաստորեն, նկարից էլ են պարտվում
Իշխանության հիմնական մրցակից համարվող գործարար Սամվել Կարապետյանն արդեն մոտ 9 ամիս կալանքի տակ է, ինչի հետևանքով չի կարող շփվել հասարակության հետ, ասել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը Հակակոռուպցիոն դատարանի դիմաց:
«Փաստացի, իշխանությունը պայքարում է միայն նրա նկարի դեմ և այդտեղ էլ է պարտվում»,- ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նրա բնորոշմամբ, Հայաստանը ընտրական պրոցեսներից առաջ հետաքրքիր իրավիճակում է հայտնվել:
«Տարօրինակ բան կա՝ իշխանության հիմնական առաջատար մրցակից Սամվել Կարապետյանը 9 ամիս գտնվում էկալանքի տակ։ Փաստացիորեն, իշխանությունը պայքարում է միայն նրա նկարի դեմ: Մեծ վախ ունեն Սամվել Կարապետյանից, ով սահմանափակված է խոսքով, չունի իր ժողովրդի հետ շփման հնարավարություն: Անգամ դրանից հետ հարցումները ցույց են տալիս, որ մեր հասարակությունն աջակցում է Սամվել Կարապետյանին ու նրա ուժին։ Մեր հասարակությունը մեծ փոփոխության կարիք ունի»,-ասել է նա:
Կարապետյանի գնահատմամբ՝ վերջին հարցումների հրապարակումից հետո իշխանությունների մտահոգությունը մեծացել է, և նրանք կփորձեն ամեն ինչ անել, որպեսզի Սամվել Կարապետյանը շարունակի մնալ կալանքի տակ և չկարողանա շփվել ընտրողների հետ։
Հասարակական-քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանը հայտարարել է, որ ներկայում ամենամեծ հնարավորությունը հաջողության հասնելու համար ունի «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունը՝ Սամվել Կարապետյանի առաջնորդությամբ։
Նա նշել է, որ պատրաստակամություն է հայտնել իր ջանքերը ներդնել այդ գործընթացում։
«Հիմա ես տեսնում եմ, որ այս պահին ամենամեծ հնարավորությունն ունի «Ուժեղ Հայաստանը»՝ Սամվել Կարապետյանի հետ, պատրաստակամություն եմ հայտնել իմ ջանքերը ներդնել՝ գործընթացում հաջողության հասնելու համար»,- ասել է Ղազարյանը։
Նրա խոսքով՝ Սամվել Կարապետյանն ազնիվ և հայրենասեր մարդ է, ինչպես նաև ուժեղ անհատականություն, որի առաջնորդությամբ հնարավոր է հասնել զգալի արդյունքների։
«Այդ հարցում ամենամեծ վստահությունն ունի Նիկոլ Փաշինյանը, դրա համար էլ վախեցած է, դրա համար էլ պահում է անազատության մեջ»,- հայտարարել է Ղազարյանը։
Հակակոռուպցիոն դատարանում քննվում է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածու, բարերար Սամվել Կարապետյանի կալանքի ժամկետը երկարաձգելու վերաբերյալ միջնորդությունը։ Դատարանի շենքի մոտ հավաքվել են նրա աջակիցները։

Бизнесмен Самвел Карапетян, которого считают главным политическим конкурентом действующей власти, уже около девяти месяцев находится под арестом и не может общаться с обществом, заявил член совета партии «Сильная Армения» Нарек Карапетян у здания Антикоррупционного суда.
«Фактически власть борется только с его фотографией — и даже там проигрывает», — сказал он, сообщает «Panorama.am ».
По его словам, перед выборами в Армении сложилась необычная ситуация.
«Есть странная ситуация: главный конкурент власти Самвел Карапетян уже девять месяцев находится под арестом. Фактически власть борется лишь с его фотографией.
Они очень боятся Самвела Карапетяна, который ограничен в возможности говорить и не имеет возможности общаться со своим народом. Даже при этом опросы показывают, что общество поддерживает Самвела Карапетяна и его политическую силу. Наше общество нуждается в больших изменениях», — заявил он.
По мнению Нaрека Карапетяна, после публикации последних социологических опросов обеспокоенность властей усилилась, и они могут попытаться сделать все, чтобы Самвел Карапетян продолжал оставаться под арестом и не мог общаться с избирателями.
Общественно-политический деятель Эдгар Казарян также заявил, что на данный момент наибольшие шансы на успех имеет партия «Сильная Армения», возглавляемая Самвелом Карапетяном.
Он отметил, что готов вложить свои усилия для достижения успеха этого процесса.
«Сейчас я вижу, что наибольшие возможности есть у «Сильной Армении» с Самвелом Карапетяном. Я выразил готовность приложить свои усилия, чтобы процесс завершился успехом», — сказал Казарян.
По его словам, Самвел Карапетян — честный и патриотичный человек, а также сильная личность, под руководством которой можно добиться значительных результатов.
«Лучше всего это понимает Никол Пашинян. Поэтому он боится и поэтому держит его под стражей», — заявил Казарян.
В Антикоррупционном суде рассматривается ходатайство о продлении срока ареста Самвела Карапетяна, мецената и кандидата на пост премьер-министра от партии «Сильная Армения».