14 Մարտ 2026 - 06:29 AMT
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Լիբանանի արտաքին գործերի և էմիգրանտների հարցերով նախարար Յուսեֆ Ռաջիի հետ հեռախոսազրույցում վերահաստատել է ՀՀ աջակցությունը Լիբանանի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը։
Զրուցակիցները քննարկել են Մերձավոր Արևելքում ձևավորված իրավիճակը։
Կարևորվել է նաև քաղաքացիական օբյեկտների թիրախավորումը բացառելու անհրաժեշտության հարցում սկզբունքային դիրքորոշումը։
Կողմերը անդրադարձել են նաև ստեղծված հումանիտար իրավիճակին և քննարկել հնարավոր քայլերը։
Նախարար Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Լիբանանից Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների տեղափոխման համար կազմակերպված ավիաթռիչքի հարցում ցուցաբերված աջակցության համար։
Իսրայելնհարվածել է Բեյրութի հարավային արվարձաններին: Մերձավոր Արևելքի պատերազմի հետևանքով Լիբանանում մարտի 2-ից մինչև այժմ զոհվել է ավելի քան 687 մարդ: Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը ժամանել է Բեյրութ։
Լիբանանը ներգրավվեց Մերձավոր Արևելքի պատերազմում անցյալ շաբաթ, երբ Իրանի աջակցությունը վայելող «Հեզբոլա» զինված խմբավորումը հարձակվեց Իսրայելի վրա՝ ի պատասխան ԱՄՆ-իսրայելական հարվածների ընթացքում Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիի սպանության։

14 Март 2026 - 08:33 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян подтвердил поддержку Арменией суверенитета и территориальной целостности Ливана во время телефонного разговора с главой МИД Ливана Юсефом Ражи.
В ходе телефонного разговора министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с министром иностранных дел и по делам эмигрантов Ливана Юсефом Ражи армянская сторона вновь подтвердила поддержку Армении суверенитету и территориальной целостности Ливана.
Собеседники обсудили ситуацию, сложившуюся на Ближнем Востоке.
Была подчеркнута принципиальная позиция о необходимости исключить нанесение ударов по гражданским объектам.
Стороны также затронули сложившуюся гуманитарную ситуацию и обсудили возможные шаги.
Министр Мирзоян поблагодарил за оказанную поддержку в организации авиарейса для перевозки граждан Республики Армения из Ливана.
Израиль нанес удары по южным пригородам Бейрута. В результате войны на Ближнем Востоке в Ливане с 2 марта по настоящее время погибли более 687 человек. Генеральный секретарь Организации Объединенных Наций Антониу Гутерреш прибыл в Бейрут.
Ливан оказался вовлечен в войну на Ближнем Востоке на прошлой неделе, когда поддерживаемая Ираном вооруженная группировка «Хезболла» атаковала Израиль в ответ на американо-израильские удары, в результате которых был убит верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи.