«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունը, արձագանքելով գործարար Սամվել Կարապետյանի տնային կալանքը ևս 1 ամսով երկարացնելու որոշմանը, հայտարարել է, որ ձեռքները ծալած չեն նստելու:
Կուսակցությունը հայտարարել է տեղական և միջազգային քայլեր ներառող համակարգված արշավի մեկնարկի մասին:
«Կայացվեց մի որոշում, որն ապացուցում է, թե որքան է Նիկոլ Փաշինյանը վախենում Սամվել Կարապետյանից։
Մենք պաշտոնապես հայտարարում ենք թե՛ տեղական, թե՛ միջազգային քայլեր ներառող համակարգված արշավի մեկնարկի մասին. առանց այս քայլերի Հայաստանի միջազգային հեղինակությունը կփլուզվի, քանի որ այն գնում է դեպի ավտոկրատիա (անձնիշխանություն)։
Փաշինյանը համակարգված կերպով ոչնչացնում է Հայաստանի` որպես ժողովրդավարական պետության լեգիտիմությունը:
Մենք ձեռքներս ծալած չենք նստելու։ Առաջիկա օրերին մենք կհայտարարենք արդարությունը վերականգնելու մեր հաջորդ` կոնկրետ քայլերի մասին։
Երեք ամսից Սամվել Կարապետյանը լինելու է Հայաստանի հաջորդ վարչապետը»,- ասվում է հայտարարությունում։
Հակակոռուպցիոն դատարանում ավարտվել է գործարար Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը՝ տնային կալանքը երկարացնել ևս մեկ ամսով։ Այդ մասին դատարանի բակում լրագրողներին հայտնել է փաստաբան Արամ Վարդևանյանը։ Միջնորդության քննությանը զուգահեռ դատարանի մոտ հավաքվել էին Կարապետյանին աջակցող անձինք: Նրանցից երեքը բերման են ենթարկվել՝ ոստիկանի օրինական պահանջը չկատարելու հիմքով։ Դատարանի հարակից տարածքում կենտրոնացվել էին մեծ թվով ոստիկանական ուժեր։

Партия «Сильная Армения» заявила, что не намерена «сидеть сложа руки» после решения суда продлить домашний арест бизнесмена Самвела Карапетяна еще на один месяц и объявила о начале системной кампании, включающей как внутренние, так и международные шаги.
«Принято решение, которое показывает, насколько Никол Пашинян боится Самвела Карапетяна.
Мы официально объявляем о запуске системной кампании, включающей как внутренние, так и международные шаги. Без этих действий международная репутация Армении рухнет, поскольку страна движется к автократии (единоличной власти).
Пашинян системно уничтожает легитимность Армении как демократического государства.
Мы не будем сидеть сложа руки. В ближайшие дни мы объявим о наших следующих конкретных шагах по восстановлению справедливости.
Через три месяца Самвел Карапетян станет следующим премьер-министром Армении», — говорится в заявлении.
Ранее в Антикоррупционном суде завершилось рассмотрение вопроса о мере пресечения в отношении бизнесмена Самвела Карапетяна: его домашний арест продлен еще на один месяц. Об этом журналистам во дворе суда сообщил адвокат Арам Вардеванян. Одновременно у здания суда собрались сторонники Карапетяна, трое из которых были задержаны за невыполнение законного требования сотрудника полиции. На прилегающей к суду территории были сосредоточены значительные силы полиции.