Արցախցիների վերադարձի իրավունքը անզիջելի և անօտարելի է, հայտարարել է Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը:
Նա հավելել է, որ դա կախված չէ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կամքից, սակայն «դրա իրացումը դեռևս կախված է», և մինչ դա իրատեսական դառնա, անհրաժեշտ է մի քանի կոնկրետ ու միջնաժամկետ խնդիր լուծել:
«Փաշինյանի վերջին օրերի հակարցախյան հերթական անհեթեթությունների մի մասին պատասխանել եմ Ֆրանս 24-ի հարցազրույցումս, թեև դրա գլխավոր նպատակը Ալիևին պատասխանելն էր: Բայց կուզեի հերթական անգամ մի քանի բան հիշեցնել՝
Արցախյան շարժումը չի կարող փակվել, քանի դեռ Արցախի ժողովուրդն ու նրա իրավունքների պաշտպանության անհրաժեշտությունը գոյություն ունեն:
Արցախի ժողովրդի վերադարձի իրավունքը անզիջելի ու անօտարելի է, առավել ևս, որ կան բազմաթիվ արցախցիներ վերադարձի ցանկությամբ: Իսկ Փաշինյանի կամքից այդ իրավունքը կախված չէ, սակայն, ցավոք, դրա իրացումը դեռևս կախված է:
Գիտակցելով, որ մեր վերադարձն այս ներքին ու արտաքին ժամանակավոր պայմաններում դեռևս անիրատեսական է՝ մենք ունենք մի քանի կոնկրետ ու միջնաժամկետ խնդիր լուծելու՝ մինչև վաղ թե ուշ վերադարձի պայմանների ապահովումը, մասնավորապես՝
Արցախի ժողովրդի արժանապատիվ ու բարեկեցիկ կյանքը Մայր Հայաստանում (բնակարան, աշխատանք ու եկամուտ, կայուն բարոյահոգեբանական վիճակ)՝ ոչ միայն մեր իրավունքների ապահովման, այլև՝ ավելի ուժեղ ու միասնական Հայաստանի համար մեր ներուժի պատշաճ իրացման նպատակով:
Վերադարձի իրավունքի իրավաքաղաքական հիմքերի ամրացումը, այդ օրակարգի վառ պահումը և միջազգային մեխանիզմների ձևավորումը:
Բռնազավթված Արցախի մշակութային ժառանգության ու մեր մասնավոր ու հանրային սեփականության պաշտպանությունը՝ հնարավորինս կանխելու դրանց ոչնչացումն ու յուրացումը ադրբեջանական օկուպացիոն ռեժիմի կողմից:
Բոլոր պատանդառված հայերի վերադարձը Հայրենիք և անհայտ կորածների ճակատագրերի պարզաբանումը:
Արցախյան պետական ու հանրային ինստիտուտների պահպանումն ու ամրացումը՝ որպես հավաքական պայքարի և ինքնության հենասյուներ:
Միջազգային ու ներքին հետաքննությունների ապահովումը՝ մեր էթնիկ զտման ու հայրենազրկման հարցում մեղավոր արտաքին ու ներքին անձանց ու հանգամանքների բացահայտման ու պատասխանատվության ապահովման համար:
Ինչ վերաբերում է Արցախի ժողովրդի վերադարձի և ադրբեջանցիների «վերադարձի» համեմատության թշնամական թեզին, ապա դա լրիվ սին ու հանցավոր համեմատություն է: Ժամանակին Արցախ Միությամբ հրապարակել ենք համապատասխան փաստերն ու փաստարկները: Իսկ ալիևյան բռնապետական ռեժիմը շարունակելու է իր ցեղասպանական ու օկուպացիոն քաղաքականությունը Հայաստանի պետականության և հայ ազգի գոյության ու ինքնության դեմ՝ անկախ հայաստանյան իշխանությունների զիջումների ծավալից ու «խաղաղության սիրավեպից», որը պարզապես չի կարող դրական ավարտ ունենալ ադրբեջանական հայատյացության, ցեղասպանական ու օկուպացիոն քաղաքականության պայմաններում»,-գրել է նա:

14 Март 2026 - 09:07 AMT
Бывший государственный министр Арцаха Артак Бегларян заявил, что право арцахцев на возвращение является неотъемлемым и не подлежит уступкам.
По его словам, это право не зависит от воли премьер-министра Армении Никола Пашиняна, однако «его реализация пока зависит», и прежде чем возвращение станет реалистичным, необходимо решить ряд конкретных среднесрочных задач.
«На часть очередных антиарцахских нелепостей Пашиняна последних дней я ответил в интервью France 24, хотя основной целью было ответить Ильхаму Алиеву. Но хотел бы еще раз напомнить несколько вещей:
Арцахское движение не может быть закрыто, пока существует народ Арцаха и необходимость защиты его прав.
Право народа Арцаха на возвращение является безусловным и неотчуждаемым, тем более что многие арцахцы хотят вернуться. Это право не зависит от воли Пашиняна, однако, к сожалению, его реализация пока зависит.
Осознавая, что наше возвращение в нынешних внутренних и внешних условиях пока нереалистично, мы должны решить несколько конкретных среднесрочных задач до того момента, когда условия для возвращения будут обеспечены, в частности:
• Обеспечить достойную и благополучную жизнь арцахцев в Армении (жилье, работа и доход, стабильное морально-психологическое состояние) — как для защиты наших прав, так и для полноценной реализации нашего потенциала ради более сильной и единой Армении.
• Укрепить правовые и политические основы права на возвращение, сохранить актуальность этой повестки и сформировать международные механизмы.
• Защитить культурное наследие оккупированного Арцаха, а также частную и общественную собственность от уничтожения и присвоения со стороны азербайджанского оккупационного режима.
• Добиться возвращения всех удерживаемых армянских заложников и выяснения судьбы пропавших без вести.
• Сохранить и укрепить государственные и общественные институты Арцаха как опору коллективной борьбы и идентичности.
• Обеспечить международные и внутренние расследования, направленные на выявление и привлечение к ответственности виновных в этнической чистке и лишении арцахцев родины.
Что касается враждебного тезиса о сравнении возвращения народа Арцаха с «возвращением» азербайджанцев, то это полностью ложное и преступное сравнение. Ранее инициатива «Арцахский союз» публиковала соответствующие факты и аргументы.
Авторитарный режим Алиева будет продолжать свою геноцидную и оккупационную политику против государственности Армении и существования и идентичности армянского народа, независимо от масштабов уступок со стороны армянских властей и так называемого «романа с миром», который не может иметь положительного исхода в условиях азербайджанской армянофобии и геноцидной политики», — написал Бегларян.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян заявил, что продолжение карабахского движения будет означать новую войну. Он отметил, что партия «Гражданский договор» — единственная политическая сила, которая прямо заявляет о необходимости не продолжать карабахское движение.
«Ктрич Нерсисян четко взял на себя лидерство партии войны, а остальные — Левон Тер-Петросян, Роберт Кочарян, Серж Саргсян и другие — укладываются в эту логику. Народ должен сделать этот выбор. Если он решит продолжить карабахское движение, значит должен голосовать за силы под пирамидой Ктрича Нерсисяна. Если нет — должен голосовать за партию „Гражданский договор“», — заявил премьер-министр.