16 Մարտ 2026 - 06:28 AMT
Հայ ազգային կոնգրեսը՝ ՀԱԿ-ը պատրաստ է սկսել կոնսոլիդացիայի գործընթաց «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության և այլ ուժերի հետ: Այդ մասին ասվում է կուսակցության համագումարի բանաձևում:
ՀԱԿ-ի 5-րդ (23-րդ) համագումարում կուսակցության կանոնադրությանը համապատասխան գաղտնի քվեարկության արդյունքում կուսակցության նախագահ է վերընտրվել ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը:
Ըստ բանաձևի՝ 2020 թվականին սկսված և մինչ այժմ չավարտված պատերազմի հետևանքով Արցախը հայաթափվել է, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների մի մասը հայտնվել է օկուպացիայի տակ, իսկ Ադրբեջանը շարունակում է պետականորեն կազմակերպված հակահայ քարոզչությունը, պահում և խոշտանգում է հայ ռազմագերիներին ու Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը։
«Ադրբեջանը նաև հրաժարվում է Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրել ՝ առաջ քաշելով ﬔր երկրի ներքին հարցերին վերաբերող նվաստացուցիչ պահանջներ և պահպանելով պատերազﬕ վերսկսման վտանգը։ Հայաստանի վրա կախված է հետագա մարդկային և տարածքային կորուստների մահացու վտանգը։ Վտանգված է Հայրենիքը, վտանգված է Հայոց պետականության գոյությունը։ Իրավիճակը բարդանում է նաև աշխարհաքաղաքական հակամարտությունների սրումով, Հայաստանի անվտանգությանը սպառնում է ինչպես Արևմուտք-Ռուսաստան, այնպես էլ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողﬕց Իրանի դեմ սկսված պատերազմը։
Երկրի ղեկը, ﬕնչդեռ, հայտնվել է ﬕ քաղաքական ուժի ձեռքում, որն առաջնորդվում է շահամոլական և օտարածին օրակարգերով և փորձում վերածել Հայաստանը աշխարհաքաղաքական կենտրոնների կռվադաշտի։ Մոգոնելով Ռուսաստանի հետ իբր հիբրիդային պատերազﬕ ուրվականը՝ Նիկոլ Փաշինյանի ռեժիմը փորձում է ստանալ Արևմուտքի անվերապահ աջակցությունը ժողովրդավարական և քաղաքացիական ազատությունների դեմ սանձազերծված հալածանքներին, սերմանում պառակտում և ապօրինություն։ Մի իրավիճակում, երբ հայությանն օդի պես անհրաժեշտ է հաﬔրաշխություն և համախմբվածություն արտաքին սպառնալիքներին դիմագրավելու համար, ռեժիմը քաղաքական բոլոր ընդդիմախոսներին, որոնք կարող են իշխանությանը լուրջ մարտահրավեր նետել, առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում, վերագրում է խաղաղության օրակարգը իբր պայթեցնելու և Ռուսաստանին ծառայելու շինծու ﬔղադրանքներ։ Հատկապես արգահատելի են ապօրինի հարձակուﬓերը Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու նկատմամբ, որոնք, ըստ էության, ուղղված են ﬔր պատմամշակութային ինքնությանը քայքայիչ հարվածներ հասցնելու նպատակին։
Ժաﬓ է նորից, 1988-ի Շարժման ոգուն հավատարիմ, ﬔր ժողովրդի հավաքական հզորությամբ ձևավորել Հայաստանի և նրա ժողովրդի, ﬔր ամբողջ ազգի շահերից բխող իսկական Հայկական Օրակարգ»,-ասվում է բանաձևում:
ՀԱԿ-ը նաև ներկայացրել է իր առաջիկա քաղաքական գործունեության և ապագայում Հայաստանի կառավարման գործում իր սկզբունքները և մոտեցուﬓերը։
Բանաձևում առանձնացվել են մի շարք առաջնահերթություններ՝ խաղաղության հաստատումը և Հայաստանի տարածքում ռազմավարական նշանակության երկաթուղային հանգույցի կառուցումը, իրատեսական և ռազմավարական մտածողությամբ արտաքին քաղաքականության վարումը, բազմավեկտոր միջազգային համագործակցությունը, ինչպես նաև տեխնոլոգիական արդիականացումը։
Փաստաթղթում շեշտվել է, որ պետությունը պետք է խրախուսի գիտատեխնոլոգիական զարգացումը, մեծ ներդրումներ իրականացնի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում և աջակցի այնպիսի ուղղությունների զարգացմանը, ինչպիսիք են արհեստական բանականությունը, բիոտեխնոլոգիան, կուտակային էներգետիկան, ֆինտեխը և կրիպտոարդյունաբերությունը։
ՀԱԿ-ը կարևորել է նաև ազատ և արդար մրցակցության վրա հիմնված տնտեսության ձևավորումը, կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցումը և մենաշնորհների բացառումը ներքին շուկաներում։ Միաժամանակ ընդգծվել է նախագահական-խորհրդարանական կառավարման մոդելի վերականգնման անհրաժեշտությունը և դատական համակարգի անկախացումը գործադիր իշխանությունից։
Բանաձևում անդրադարձ է կատարվել նաև ժողովրդավարական արժեքներին՝ նշելով, որ պետք է «դադարեցվեն քաղաքական հետապնդումները, ազատ արձակվեն քաղբանտարկյալները և երաշխավորվեն խոսքի ու խղճի ազատությունները»։
«ՀԱԿ-ը միևնույն ժամանակ գիտակցում է, որ նշված նպատակների իրագործման համար անհրաժեշտ է բոլոր ազդեցիկ ժողովրդավարական, ռացիոնալ, իրատեսական քաղաքական ուժերի միավորում։ Ուստի, հայտարարում ենք, որ պատրաստ ենք այդ նպատակով սկսել նման կոնսոլիդացիայի գործընթաց «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության և այլ ուժերի հետ միասին»,-ասվում է բանաձևում:
ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ՀԱԿ 5-րդ համագումարի մասնակիցներին հղած ուղերձում նշել էր, որ ընդդիմության հաղթանակի դեպքում երկրում տեղի է ունենալու կապիտալ վերանորոգում: Ավելի վաղ Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել էր, որ պառակտված ընդդիմությանը միավորելու միակ կարող ուժը «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Սամվել Կարապետյանն է:

Армянский национальный конгресс заявил о готовности начать процесс консолидации с партией «Сильная Армения» и другими силами. Об этом говорится в резолюции съезда партии.
На 5-м (23-м) съезде АНК в результате тайного голосования, проведенного в соответствии с уставом партии, председателем партии вновь избран первый президент Армении Левон Тер-Петросян.
Согласно резолюции, вследствие войны, начавшейся в 2020 году и до сих пор не завершившейся, Арцах оказался очищен от армянского населения, часть суверенных территорий Армении находится под оккупацией, а Азербайджан продолжает государственно организованную антиармянскую пропаганду, удерживает и подвергает пыткам армянских военнопленных и военно-политическое руководство Арцаха.
«Азербайджан также отказывается подписывать мирный договор с Арменией, выдвигая унизительные требования, касающиеся внутренних вопросов нашей страны, и сохраняя опасность возобновления войны. Над Арменией нависла смертельная угроза новых человеческих и территориальных потерь. Под угрозой находится Родина, под угрозой находится само существование армянской государственности. Ситуация осложняется и обострением геополитических конфликтов: безопасности Армении угрожает как противостояние Запад – Россия, так и война против Ирана, начатая Соединенными Штатами и Израилем.
Между тем руководство страной оказалось в руках политической силы, которая руководствуется корыстными и чуждыми повестками и пытается превратить Армению в поле битвы геополитических центров. Создавая призрак якобы гибридной войны с Россией, режим Никола Пашиняна пытается получить безоговорочную поддержку Запада для развернутых преследований против демократии и гражданских свобод, сеет раскол и беззаконие. В ситуации, когда армянству как воздух необходимы согласие и сплоченность для противостояния внешним угрозам, режим приписывает всем политическим оппонентам, которые могут бросить серьезный вызов власти на предстоящих парламентских выборах, сфабрикованные обвинения в попытке сорвать мирную повестку и служении России. Особенно отвратительны незаконные нападки на Армянскую апостольскую святую церковь, которые, по сути, направлены на нанесение разрушительных ударов по нашей историко-культурной идентичности.
Настало время вновь, оставаясь верными духу Движения 1988 года, коллективной мощью нашего народа сформировать подлинную армянскую повестку, отвечающую интересам Армении, ее народа и всей нашей нации», — говорится в резолюции.
АНК также представил свои принципы и подходы в предстоящей политической деятельности и в вопросе будущего управления Арменией.
В резолюции выделен ряд приоритетов: установление мира и строительство на территории Армении железнодорожного узла стратегического значения, проведение внешней политики на основе реализма и стратегического мышления, многовекторное международное сотрудничество, а также технологическая модернизация.
В документе подчеркивается, что государство должно поощрять научно-технологическое развитие, осуществлять крупные инвестиции в сферу высоких технологий и содействовать развитию таких направлений, как искусственный интеллект, биотехнологии, накопительная энергетика, финтех и криптоиндустрия.
АНК также отметил важность формирования экономики, основанной на свободной и справедливой конкуренции, снижения коррупционных рисков и исключения монополий на внутренних рынках. Одновременно была подчеркнута необходимость восстановления президентско-парламентской модели управления и обеспечения независимости судебной системы от исполнительной власти.
В резолюции также затрагиваются демократические ценности: отмечается, что необходимо «прекратить политические преследования, освободить политзаключенных и гарантировать свободу слова и совести».
«АНК в то же время осознает, что для реализации указанных целей необходимо объединение всех влиятельных демократических, рациональных и реалистичных политических сил. Поэтому заявляем, что готовы начать такой процесс консолидации совместно с партией «Сильная Армения» и другими силами», — говорится в резолюции.
В послании участникам 5-го съезда АНК первый президент Армении Левон Тер-Петросян отметил, что в случае победы оппозиции страну ожидает капитальный ремонт. Ранее Тер-Петросян заявлял, что единственной силой, способной объединить расколотую оппозицию, является председатель партии «Сильная Армения» Самвел Карапетян.