16 Մարտ 2026 - 07:18 AMT
Մերձավոր Արևելքով տարանցիկ չվերթների չեղարկման կամ հետաձգման հետևանքով Ասիական տարածաշրջանի մի շարք երկրներում գտնվող Հայաստանի քաղաքացիների վերաբերյալ ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների աշխատանքի արդյունքում ներկայացվել են նոր տվյալներ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Հնդկաստանում գտնվում է ՀՀ 20 քաղաքացի, ևս 12-ը գտնվում են Շրի Լանկայում, որոնք նախատեսել են մեկնել ավելի ուշ։ Նյու Դելիում գործող ՀՀ դեսպանությունը ստացել է փոքրաթիվ զանգեր, որոնք հիմնականում վերաբերել են տեղեկատվություն ստանալուն։
Թաիլանդում գտնվում է Հայաստանի 20 քաղաքացի, որոնցից հինգը արդեն ունեցել են ավիատոմսեր և առաջիկա օրերին նախատեսել են մեկնել։ Մյուս քաղաքացիները դեռևս չեն տեղեկացրել մոտ ժամանակում մեկնելու մտադրության մասին։
Վիետնամում ներկայումս գտնվել է ՀՀ 3 քաղաքացի։
Թաիլանդում (նստավայրը՝ Պեկին) և Վիետնամում Հայաստանի դեսպանություններին ՀՀ քաղաքացիները դիմել են մուտքի արտոնագրերի ժամկետի երկարաձգման խնդրանքով, և դիվանագիտական ներկայացուցչությունների կողմից իրականացվել են անհրաժեշտ քայլեր այդ հարցերի կարգավորման համար։

В результате отмены или задержки транзитных рейсов через Ближний Восток дипломатические представительства Армении представили обновленную информацию о гражданах Армении, находящихся в ряде стран Азии, сообщает МИД.
В Индии находятся 20 граждан Армении, еще 12 находятся на Шри-Ланке и планируют вылететь позднее. Посольство Армении в Нью-Дели получило небольшое количество звонков, которые в основном касались получения информации.
В Таиланде находятся 20 граждан Армении, пятеро из которых уже имели авиабилеты и планировали вылететь в ближайшие дни. Остальные граждане пока не сообщали о намерении покинуть страну в ближайшее время.
Во Вьетнаме в настоящее время находятся три гражданина Армении.
Граждане Армении в Таиланде (обслуживаемом посольством в Пекине) и во Вьетнаме обращались в дипломатические представительства Армении с просьбой продлить сроки действия виз, и посольствами были предприняты необходимые шаги для урегулирования этих вопросов.