Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ pատերազմը կավարտվի, եթե ԱՄՆ-ն և Իսրայելը ընդունեն Իրանի պահանջները:
Նրա խոսքով՝ Իրանը պնդել է, որ Վաշինգտոնը և Թել Ավիվը պետք է տրամադրեն անվտանգության հստակ երաշխիքներ։
Բացի այդ, Թեհրանի համար սկզբունքային է նաև այն, որ ԱՄՆ-ն և Իսրայելը փոխհատուցեն իրենց ռազմական գործողությունների ընթացքում պատճառված ամբողջ վնասը, հայտնում է «Վեստի Կաոկազան»:
Ավելի վաղ Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ այս պահին Մերձավոր Արևելքում հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ նշանակալի առաջարկներ չեն ներկայացվել։ Միաժամանակ Իրանը ողջունել է տարածաշրջանային ցանկացած նախաձեռնություն, որը կարող է նպաստել պատերազմի ավարտին։
Իրանի իրավապահ մարմինները ձերբակալել են 20 մարդու, որոնք կասկածվում են Իսրայելի հատուկ ծառայությունների հետ համագործակցության և լրտեսական գործունեության մեջ։ Այս մասին հայտնել է Tasnim տեղեկատվական գործակալությունը։
Հրապարակման համաձայն՝ ենթադրյալ լրտեսները ձերբակալվել են Ուրմիա քաղաքում։ Այնտեղ իրավապահները նաև վնասազերծել են մի քանի վարձկան ցանցեր, որոնք կապ են ունեցել Իսրայելի պաշտպանության բանակի՝ ՑԱՀԱԼ-ի հետ։
«Այս անձինք համագործակցել են Իսրայելի հետ, այդ թվում՝ նրան փոխանցել են տվյալներ զինվորականների, ոստիկանների և անվտանգության ապահովմանը ծառայող այլ օբյեկտների տեղակայման մասին»,-ասվում էր հաղորդագրության մեջ:
Նշվել է, որ ներկայում բոլոր 20 կասկածյալների նկատմամբ իրականացվում է քննություն։
Նրանք կմնան կալանքի տակ մինչև քննչական գործողությունների ավարտը՝ համապատասխան դատական որոշումների հիման վրա։

16 Март 2026 - 08:30 AMT
Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи заявил, что война завершится, если Соединенные Штаты и Израиль примут требования Ирана.
По его словам, Тегеран настаивает на том, чтобы Вашингтон и Тель-Авив предоставили четкие гарантии безопасности.
Кроме того, для Ирана принципиально важно, чтобы США и Израиль компенсировали весь ущерб, причиненный в ходе их военных действий, сообщает «Вести Кавказа».
Ранее Аракчи заявил, что на данный момент не представлено значимых предложений по урегулированию конфликта на Ближнем Востоке. В то же время Иран приветствовал любые региональные инициативы, способные способствовать завершению войны.
Правоохранительные органы Ирана задержали 20 человек, подозреваемых в сотрудничестве с израильскими спецслужбами и шпионской деятельности, сообщает информационное агентство «Tasnim».
По данным публикации, предполагаемые шпионы были задержаны в городе Урмия. Там же правоохранители нейтрализовали несколько наемнических сетей, связанных с Армией обороны Израиля — ЦАХАЛ.
«Эти лица сотрудничали с Израилем, в том числе передавали ему данные о расположении военных, полицейских и других объектов, обеспечивающих безопасность», — говорится в сообщении.
Отмечается, что в настоящее время в отношении всех 20 подозреваемых ведется расследование.
Они будут оставаться под стражей до завершения следственных действий на основании соответствующих судебных решений.