Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ pատերազմը կավարտվի, եթե ԱՄՆ-ն և Իսրայելը ընդունեն Իրանի պահանջները:
Նրա խոսքով՝ Իրանը պնդել է, որ Վաշինգտոնը և Թել Ավիվը պետք է տրամադրեն անվտանգության հստակ երաշխիքներ։
Բացի այդ, Թեհրանի համար սկզբունքային է նաև այն, որ ԱՄՆ-ն և Իսրայելը փոխհատուցեն իրենց ռազմական գործողությունների ընթացքում պատճառված ամբողջ վնասը, հայտնում է «Վեստի Կաոկազան»:
Ավելի վաղ Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ այս պահին Մերձավոր Արևելքում հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ նշանակալի առաջարկներ չեն ներկայացվել։ Միաժամանակ Իրանը ողջունել է տարածաշրջանային ցանկացած նախաձեռնություն, որը կարող է նպաստել պատերազմի ավարտին։
Իրանի իրավապահ մարմինները ձերբակալել են 20 մարդու, որոնք կասկածվում են Իսրայելի հատուկ ծառայությունների հետ համագործակցության և լրտեսական գործունեության մեջ։ Այս մասին հայտնել է Tasnim տեղեկատվական գործակալությունը։
Հրապարակման համաձայն՝ ենթադրյալ լրտեսները ձերբակալվել են Ուրմիա քաղաքում։ Այնտեղ իրավապահները նաև վնասազերծել են մի քանի վարձկան ցանցեր, որոնք կապ են ունեցել Իսրայելի պաշտպանության բանակի՝ ՑԱՀԱԼ-ի հետ։
«Այս անձինք համագործակցել են Իսրայելի հետ, այդ թվում՝ նրան փոխանցել են տվյալներ զինվորականների, ոստիկանների և անվտանգության ապահովմանը ծառայող այլ օբյեկտների տեղակայման մասին»,-ասվում էր հաղորդագրության մեջ:
Նշվել է, որ ներկայում բոլոր 20 կասկածյալների նկատմամբ իրականացվում է քննություն։
Նրանք կմնան կալանքի տակ մինչև քննչական գործողությունների ավարտը՝ համապատասխան դատական որոշումների հիման վրա։

16 March 2026 - 08:29 AMT
Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi said the war would end if the United States and Israel accept Iran’s demands.
According to Araghchi, Tehran insists that Washington and Tel Aviv must provide clear security guarantees.
In addition, Iran considers it a key principle that the United States and Israel compensate for all damage caused during their military actions, Vesti Kavkaza reported.
Earlier, Araghchi said that no significant proposals have yet been presented regarding the settlement of the conflict in the Middle East. At the same time, Iran welcomed any regional initiatives that could help end the war.
Iranian law enforcement agencies have detained 20 people suspected of cooperating with Israeli intelligence services and engaging in espionage activities, the Tasnim news agency reported.
According to the report, the suspected spies were detained in the city of Urmia. Authorities also dismantled several mercenary networks there that were allegedly linked to the Israel Defense Forces (IDF).
“These individuals cooperated with Israel, including by transferring information about the locations of military personnel, police officers and other security-related facilities,” the statement said.
It added that investigations are currently underway against all 20 suspects.
They will remain in custody until the investigative actions are completed in accordance with relevant court decisions.
On February 28, Israel and the U.S. carried out airstrikes against Iran that killed Iran’s Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei. Iran responded with strikes against Israel and Gulf states hosting U.S. military bases.