16 Մարտ 2026 - 10:34 AMT
Sոցիալական ցանցերում տարածված այն տեղեկությունը, թե Արթուր Բաղդասարյանը հայտարարել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությանը միանալու մասին, չի համապատասխանում իրականությանը, գրում է CivilNet․am-ը:
Մարտի 14-ից սոցիալական ցանցերում շրջանառվել են գրառումներ այն մասին, թե «Օրինաց երկիր» կուսակցության ղեկավար, Անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը հայտարարել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությանը միանալու մասին։ Այդ հրապարակումներում տարածվել է նաև Բաղդասարյանի լուսանկարը՝ հետևյալ գրությամբ․ «Ես անվերապահորեն աջակցում եմ Սամվել Կարապետյանին և միանում եմ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությանը»։
Միևնույն ժամանակ Արթուր Բաղդասարյանի պաշտոնական էջում, ինչպես նաև վերջին օրերին լրատվամիջոցներում նման հայտարարություն չի հրապարակվել։
#CivilNetCheck-ը կապ է հաստատել «Օրինաց երկիր» կուսակցության փոխնախագահ Հեղինե Բիշարյանի հետ, որը հերքել է տարածվող տեղեկությունը։
«Պարոն Բաղդասարյանը դուրս է եկել քաղաքականությունից և որևէ ուժի վերաբերյալ նման հայտարարություն չի արել»,- ասել է Բիշարյանը։
Բաղդասարյանին վերագրվող հայտարարության մասին անդրադարձ է եղել նաև Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Ծովինար Վարդանյանի կողմից։
«Երիտասարդները չեն հիշի, բայց պետք է իմանան, թե ով է Արթուր Բաղդասարյանը և երբ է նա սովորաբար հայտնվում քաղաքական դաշտում…»,- գրել է Վարդանյանը։
Փաստացի նա մեկնաբանել է տեղեկություն, որը չի համապատասխանում իրականությանը։ Նրա գրառումը տարածվել է նաև իշխանամերձ լրատվամիջոցների կողմից՝ http://armtimes.com , civic.am, http://radar.am և այլ կայքերում։
Արթուր Բաղդասարյանը եղել է «Օրինաց երկիր» (նախկինում Հայկական Վերածնունդ) կուսակցության նախագահ, ՀՀ ԱԺ նախկին նախագահ է, ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար, Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, ՀԱՊԿ ակադեմիայի խորհրդի նախագահ, Եվրոպական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ։
2008 թ. փետրվարի 19-ին կայացած ՀՀ նախագահի ընտրություններում զբաղեցրել է 3-րդ տեղը, նույն թվականի մայիսի 4-ին նշանակվել է ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար: 2014 թ. ապրիլին ներկայացրել է հրաժարական ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնից:

Информация, распространяемая в социальных сетях о том, что армянский политик Артур Багдасарян объявил о присоединении к партии «Сильная Армения», не соответствует действительности, сообщает «CivilNet.am».
С 14 марта в соцсетях распространяются публикации о том, что лидер партии «Оринац Еркир» и бывший секретарь Совета безопасности Армении Багдасарян якобы заявил о присоединении к партии «Сильная Армения».
В этих публикациях распространялась фотография Багдасаряна с подписью: «Я безоговорочно поддерживаю Самвела Карапетяна и присоединяюсь к партии «Сильная Армения».
При этом на официальной странице Багдасаряна, а также в СМИ в последние дни подобного заявления опубликовано не было.
Проект CivilNetCheck связался с заместителем председателя партии «Оринац Еркир» Элен Бишарян, которая опровергла распространяемую информацию.
«Господин Багдасарян ушел из политики и не делал никаких заявлений относительно какой-либо политической силы», — сказала Бишарян.
На приписываемое Багдасаряну заявление также отреагировала депутат парламента от фракции «Гражданский договор», член постоянной комиссии Национального собрания по экономическим вопросам Цовинар Варданян.
«Молодежь, возможно, не помнит, но должна знать, кто такой Артур Багдасарян и когда он обычно появляется в политическом поле…», — написала Варданян.
Фактически она прокомментировала информацию, не соответствующую действительности. Ее публикация также была распространена рядом провластных СМИ, включая Armtimes.com, Civic.am и Radar.am.
Артур Багдасарян ранее занимал должности председателя партии «Оринац Еркир» (ранее «Армянское возрождение»), председателя Национального собрания Армении и секретаря Совета национальной безопасности. Он также возглавлял советы попечителей Французского университета в Армении и Европейского университета, а также совет Академии ОДКБ.
На президентских выборах в Армении 19 февраля 2008 года он занял третье место. 4 мая того же года был назначен секретарем Совета национальной безопасности, с должности которого ушел в отставку в апреле 2014 года.