Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի մարտի 16-ի Հայրապետական տնօրինությամբ Վայոց Ձորի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Աբրահամ արքեպիսկոպոս Մկրտչյանն ազատվել է թեմակալ առաջնորդի պաշտոնից գրավոր և բանավոր դիմումների հիման վրա, հայտնում է Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգը։
Աբրահամ սրբազանը միացել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարած «բարենորոգման օրակարգին»։
Նույն Հայրապետական տնօրինությամբ Սյունյաց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Մակար եպիսկոպոս Հակոբյանը համատեղության կարգով նշանակվել է Վայոց Ձորի թեմի առաջնորդական տեղապահ՝ իր վրա վերցնելով թեմակալ առաջնորդի պարտականությունների իրականացումը։
Հունվարի 4-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու կաթողիկոսի հեռացումը պահանջող 10 եպիսկոպոս հայտարարեցին ՀԱԵ «բարենորոգման» մեկնարկի մասին ու հրապարակեցին «ճանապարհային քարտեզը», որով պետք է ստեղծվեր համակարգող խորհուրդ՝ եկեղեցու «բարեփոխման» կազմակերպչական հարցերով զբաղվելու համար։ Ավելի ուշ Փաշինյանըհամոզմունք էր հայտնել, որ Ավստրիայում Հայ եկեղեցուԵպիսկոպոսաց ժողովկազմակերպելու նպատակըկաթողիկոսությունն ու Էջմիածնի գանձերը Հայաստանից դուրս տանելն է:

16 Март 2026 - 14:29 AMT
Патриаршим распоряжением Католикоса всех армян Гарегина II от 16 марта архиепископ Абраам Мкртчян, предстоятель Вайоцдзорской епархии, освобожден от должности епархиального руководителя на основании его письменных и устных обрашений, сообщает информационная служба Святого Эчмиадзина.
Архиепископ Абраам ранее присоединился к объявленной премьер-министром Николом Пашиняном «повестке реформ».
Тем же патриаршим распоряжением епископ Макар Акобян, предстоятель Сюникской епархии, назначен местоблюстителем Вайоцдзорской епархии по совместительству и временно будет исполнять обязанности руководителя епархии.
4 января премьер-министр Никол Пашинян и десять епископов, потребовавших отставки Католикоса, объявили о начале «реформ» в Армянской Апостольской церкви и представили «дорожную карту», предусматривающую создание координационного совета для решения организационных вопросов церковных преобразований.
Позднее Пашинян заявил, что, по его убеждению, целью проведения в Австрии собрания Епископского совета Армянской церкви является вывоз католикосата и сокровищ Эчмиадзина из Армении.
14 февраля стало известно, что прокуратура Армении возбудила уголовное преследование против Католикоса всех армян Гарегина II по обвинению в неисполнении судебного акта по делу бывшего главы Масисской епархии и запретила ему покидать страну.