ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը, դատավոր Արմեն Բեկթաշյանի նախագահությամբ, արձանագրել է «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի գործով գլխավոր հաշվապահ Անահիտ Յոլյանի բնակարանի անձեռնմխելիության իրավունքի խախտում։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է փաստաբան Արմինե Ֆանյանը։
«Այսպիսով, «Իզմիրլյան» ԲԿ-ում խուզարկություն կատարելը թույլատրելու մասին Առաջին ատյանի դատարանի բոլոր չորս որոշումները Վերաքննիչ դատարանի գնահատմամբ ոչ իրավաչափ էին, ինչը հանգեցրել էր «Իզմիրլյան» ԲԿ գործադիր տնօրեն Արմեն Չարչյանի, ֆինանսական գծով փոխտնօրեն Վաղարշակ Մեյրոյանի, բուժական գծով փոխտնօրեն Տիգրան Նալբանդյանի և գլխավոր հաշվապահ Անահիտ Յոլյանի բնակարանի անձեռնմխելիության իրավունքի խախտման»,- գրել է Ֆանյանը։
Փետրվարի 13-ի վաղ առավոտյան Քննչական կոմիտեն խուզարկություններ է իրականացրել ԲԿ-ի տնօրեն Արմեն Չարչյանի և տնօրենի տեղակալ Տիգրան Նալբանդյանի աշխատասենյակներում։ Ըստ նյութերի՝ «Իզմիրլյան» ԲԿ-ն 2015-2025 թվականներին իր կարիքների համար ապրանքներ և բժշկական պարագաներ է ձեռք բերել իբրև թե ՀԱԵ հոգևորականների հետ փոխկապակցված ընկերություններից՝ ավելի բարձր գնով, թեև հնարավորություն է ունեցել նույն պարագաները ներմուծող կամ արտադրող ընկերություններից ձեռք բերել ավելի ցածր արժեքով։

Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Армена Бекташяна зафиксировал нарушение права на неприкосновенность жилища главного бухгалтера по делу медицинского центра «Измирлян» Анаит Йолян.
Об этом на своей странице в Facebook сообщила адвокат Армине Фанян.
«Таким образом, по оценке Апелляционного суда, все четыре решения суда первой инстанции, разрешавшие проведение обысков по делу БК „Измирлян“, были неправомерными. Это привело к нарушению права на неприкосновенность жилища исполнительного директора БК „Измирлян“ Армена Чарчяна, заместителя директора по финансовым вопросам Вагаршака Мейрояна, заместителя директора по лечебной части Тиграна Налбандяна и главного бухгалтера Анаит Йолян», — написала Фанян.
Рано утром 13 февраля Следственный комитет Армении провел обыски в рабочих кабинетах директора медицинского центра «Измирлян» Армена Чарчяна и заместителя директора Тиграна Налбандяна.
Согласно материалам дела, в 2015–2025 годах медицинский центр «Измирлян» приобретал товары и медицинские принадлежности для собственных нужд якобы у компаний, связанных с духовенством Армянской Апостольской церкви, по более высокой цене, хотя имел возможность закупать те же товары у компаний-импортеров или производителей по более низкой стоимости.