«Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածուն ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն է։ Այդ մասին հայտարարվել է դաշինքի հավաքում, որը տեղի է ունեցել Մարզահամերգային համալիրում:
Իր ելույթում Քոչարյանը հայտարարել է, որ անվտանգությունն առաջիկա տարիներին մնալու է Հայաստանի գլխավոր խնդիրներից մեկը՝ նշելով, որ կողմ են Ադրբեջանի հետ խաղաղությանը, սակայն հստակ երաշխիքներով հայտնում է Panorama.am-ը:
«Հայաստանին անհրաժեշտ է մարտունակ բանակ, ուժեղ առաջնորդ և հզոր դաշնակից, որպեսզի համատեղ ուժերով չեզոքացվեն բոլոր սպառնալիքները։ Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը պետք է լինի կանխատեսելի, հասկանալի և մերժի մեծ տերությունների հակասությունների վրա խաղալու տարբերակը։
Հիշեցնեմ՝ հենց այդ մոտեցումն ապահովեց Հայաստանի ամենախաղաղ տարիները իմ նախագահության օրոք։ Այսօր հայտարարում եմ, որ կարող եմ ապահովել մեր անվտանգության մոդելի բացարձակ հուսալի ձևաչափ։ Մենք կողմ ենք Ադրբեջանի հետ խաղաղությանը, բայց այդ խաղաղությունը պետք է հիմնված լինի ոչ թե «պապայիս արև» մոդելի, այլ անվտանգության իրական երաշխիքների վրա։ Դա հատկապես կարևոր է այն պայմաններում, երբ իրավունքի ուժն աշխարհում փոխարինվել է ուժի իրավունքով»,- իր ելույթում նշել է Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա հավելել է, որ չի հանգստանալու այնքան ժամանակ, մինչև գործող իշխանությունը չհեռացվի, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Մենք տրամադրված ենք վճռական, մեր նպատակը հաղթանակն է։ Վստահ եմ, որ այն չարը, որ մարմնավորում է այս իշխանությունը, պարտվելու է։ Ես նրանց հետ պայքարի մեջ եմ մտել նրանց իշխանության գալու առաջին օրվանից և չեմ հանգստանալու այնքան ժամանակ, մինչև նրանք չհեռացվեն»,– ընդծել է նա։
ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարել է, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու են միասնական ձևաչափով՝ «Հայաստան» դաշինքով, որին միացել է նաև «Առաջ» կուսակցությունը։ Նա նաև տեղեկացրել է, որ դաշինքին միացել է «Առաջ» կուսակցությունը։
Դաշինքը ընտրություններին մասնակցելու է «Միասին կարող ենք» կարգախոսով։
Սաղաթելյանը նաև հայտարարել է, որ ուղիղ դիմում է ընդդիմադիր դաշտին` նշելով, որ այս դաշտում թիրախներ չունեն, այլ ունեն պայքարի այսօրվա ու վաղվա գործընկերներ։
«Մեր թիրախը մեկն է` գործող իշխանությունը, և այդ նույն ակնկալիքն ունենք նաև ընդդիմադիր դաշտի մյուս գործընկերներից»,– նշել է Սաղաթելյանը։
Նա հավելել է, որ հայ ժողովրդին իրենք առաջարկում են այլընտրանք, որը հիմնված է երեք անկյունաքարերի վրա` 1. անվտանգ և մրցունակ պետություն, 2. ինքնության հիման վրա ազգային պետություն, 3. համահայկականություն։
«Մեզ սպասվում է համազգային քննություն` կամ մենք, կամ` նրանք։ Մենք ընտրում ենք Հայաստանը»,– իր ելույթը եզրափակել է Սաղաթելյանը։
Հայաստանում հերթական խորհրդարանական ընտրությունները նախատեսված է անցկացնել 2026 թվականի հունիսի 7-ին։

17 Март 2026 - 06:46 AMT
Кандидатом в премьер-министры от блока «Армения» выдвинут второй президент Армении Роберт Кочарян. Об этом было объявлено на собрании блока, состоявшемся в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна.
В своем выступлении Кочарян заявил, что безопасность в ближайшие годы останется одной из ключевых проблем Армении. Он подчеркнул, что блок поддерживает мир с Азербайджаном, однако только при наличии четких гарантий, сообщает «Panorama.am ».
«Армении необходимы боеспособная армия, сильный лидер и мощные союзники, чтобы совместными усилиями нейтрализовать все угрозы. Внешняя политика Армении должна быть предсказуемой, понятной и отвергать вариант игры на противоречиях между крупными державами.
Напомню, что именно такой подход обеспечил Армении самые мирные годы во время моего президентства. Сегодня заявляю, что могу обеспечить абсолютно надежный формат нашей модели безопасности. Мы выступаем за мир с Азербайджаном, но этот мир должен основываться не на модели «поверьте на слово», а на реальных гарантиях безопасности. Это особенно важно в условиях, когда в мире право все чаще уступает место праву силы», — заявил Роберт Кочарян.
Он добавил, что не намерен успокаиваться до тех пор, пока действующая власть не будет отстранена, сообщает «Sputnik Армения».
«Мы настроены решительно, наша цель — победа. Уверен, что то зло, которое олицетворяет нынешняя власть, будет побеждено. Я вступил в борьбу с ними с первого дня их прихода к власти и не остановлюсь, пока они не уйдут», — подчеркнул он.
Представитель Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» в Армении, депутат парламента от фракции «Армения» Ишхан Сагателян заявил, что на предстоящих парламентских выборах они будут участвовать в едином формате — блоком «Армения», к которому также присоединилась партия «Арадж».
Блок примет участие в выборах под лозунгом «Вместе можем».
Сагателян также отметил, что обращается напрямую к оппозиционному полю, подчеркнув: в этой среде у них нет целей для атаки, а есть партнеры по сегодняшней и завтрашней борьбе.
«Наша цель одна — действующая власть, и такого же подхода мы ожидаем от других партнеров по оппозиции», — отметил он.
По его словам, армянскому народу предлагается альтернатива, основанная на трех ключевых принципах:
• безопасное и конкурентоспособное государство,
• национальное государство, основанное на идентичности,
• всеармянское единство.
«Нас ожидает общенациональное испытание — либо мы, либо они. Мы выбираем Армению», — завершил свое выступление Сагателян.
Очередные парламентские выборы в Армении запланированы на 7 июня 2026 года.
О своем участии уже заявили второй президент Армении Роберт Кочарян, бывший омбудсмен Арман Татоян со своей новой инициативой «Крылья единства», бывший мэр Еревана Айк Марутян с партией «Новая сила», а также Армянский национальный конгресс, кандидатом в премьеры от которого является Левон Зурабян, и партия «Республика» во главе с Арамом Саргсяном. Об участии в выборах также официально заявили партия Самвела Карапетяна «Сильная Армения», Гагик Царукян, пытавшийся представить свою программу «Предложение Армении» как своеобразный «Ноев ковчег» для оппозиционных сил, а также партия «Армянский голос».