17 Մարտ 2026 - 06:36 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևին՝ սահմանադրական հանրաքվեի հաջող անցկացման առիթով։
«Ընդունեք իմ անկեղծ շնորհավորանքները սահմանադրական հանրաքվեի հաջող անցկացման առիթով, որը հիմնարար քայլ է Ձեր կողմից հռչակված «Արդար Ղազախստանի» կառուցման ուղղությամբ: Համաժողովրդական քվեարկության արդյունքներով վերստին դրսևորվեց Ղազախստանի Հանրապետության քաղաքացիների պատասխանատու վերաբերմունքը՝ օրենքի գերակայության պայմաններում երկրի անկախության ու ինքնիշխանության ապահովման, բարեկեցիկ և արդիական հասարակություն կառուցելու գործում:
Խորապես վստահ եմ, որ Ղազախստանում սահմանադրական բարեփոխումները նոր լիցք կհաղորդեն Երևանի և Աստանայի միջպետական ռազմավարական գործընկերությանը՝ ի նպաստ մեր ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման: Ի սրտե մաղթում եմ Ձեզ նորանոր հաջողություններ պետական գործունեության մեջ, քաջառողջություն և բարօրություն»,-ասվում է ոըղերձում:
Ղազախստանում ընդունված նոր սահմանադրությունն ամրապնդում է նախագահի իշխանությունը, խորհրդարանը դարձնում է մեկ պալատանի և ամուսնությունը սահմանում է որպես «տղամարդու և կնոջ միություն»: Թեև նախնական ասվում էր որոշ փոփոխությունների մասին, սակայն սահմանադրությունը փոխվել է ավելի քան 80 տոկոսով:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание президенту Казахстана Касым-Жомарту Токаеву по случаю успешного проведения конституционного референдума.
«Примите мои искренние поздравления по случаю успешного проведения конституционного референдума, который является фундаментальным шагом на пути построения провозглашенного Вами «Справедливого Казахстана». Результаты всенародного голосования вновь продемонстрировали ответственное отношение граждан Республики Казахстан к обеспечению независимости и суверенитета страны в условиях верховенства закона, а также к построению благополучного и современного общества.
Глубоко убежден, что конституционные реформы в Казахстане придадут новый импульс межгосударственному стратегическому партнерству между Ереваном и Астаной на благо укрепления дружбы наших народов. Искренне желаю Вам новых успехов в государственной деятельности, крепкого здоровья и благополучия», — говорится в послании.
Принятая в Казахстане новая конституция усиливает полномочия президента, делает парламент однопалатным и определяет брак как «союз мужчины и женщины». Хотя изначально речь шла лишь о некоторых поправках, в итоге было изменено более 80 процентов основного закона.