17 Մարտ 2026 - 06:58 AMT
«Հայաստան» դաշինքը կողմ է Ադրբեջանի հետ խաղաղությանը, սակայն այն պետք է հիմնված լինի ոչ թե «հորս արև» մոդելի, այլ իրական երաշխիքների վրա», հայտարարել է դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը:
Նա նաև նշել է, որ դաշինքը տրամադրված է վճռականորեն և նպատակ ունի հասնել հաղթանակի, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Մենք ապրում ենք տարօրինակ ժամանակներում, երբ մեզ համոզում են, որ մեր հարուստ պատմությունը բեռ է, որը խանգարում է մեզ, այլ ոչ թե առաջ շարժվելու հենարան է, որ հայրենասիրությունը հնացած հասկացություն է, որը վնասակար է հայի ստամոքսի համար, որ ինքնությունը մեր էությունը չէ, այլ սեզոնային նորաձևություն, որը կարող է փոխվել տարին մի քանի անգամ…
Մենք «Ո՛չ» ենք ասում այս վտանգավոր թյուրըմբռնումներին։ «Հայաստան» դաշինքի համար մեր ինքնությունը, մեր պատմությունը և մեր հայրենասիրությունը ժամանակակից և հզոր երկիր կառուցելու շարժիչ ուժն են։
Այսօր աշխարհը քաոսի է վերածել, աշխարհակարգը փլուզվել է, իսկ նորը դեռ չի ձևավորվել։ Ամենայն հավանականությամբ, նոր աշխարհակարգը որոշ ժամանակով կհանգեցնի ջունգլիների օրենքի։ Այս պայմաններում անվտանգության ապահովումը մնում է Հայաստանի հիմնական առաջնահերթություններից մեկը»,-ասել է Քոչարյանը:
Նա հավելել է, որ Հայաստանին անհրաժեշտ են ուժեղ բանակ, ուժեղ առաջնորդ և հզոր դաշնակից՝ բոլոր սպառնալիքները համատեղ չեզոքացնելու համար։ Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը պետք է լինի կանխատեսելի, հասկանալի և մերժի մեծ տերությունների միջև տարաձայնությունները շահագործելու գաղափարը։
«Հենց այս մոտեցումն էր, որ իմ նախագահության ընթացքում ապահովեց Հայաստանի ամենահանգիստ տարիները։ Այսօր հայտարարում եմ, որ կարող եմ ապահովել մեր անվտանգություն մոդելի բացարձակ հուսալի ձևաչափ…
Մենք կողմ ենք Ադրբեջանի հետ խաղաղությանը, բայց այդ խաղաղությունը պետք է հիմնված լինի ոչ թե «հորս արև» մոդելի, այլ իրական երաշխիքների վրա։ Սա հատկապես կարևոր է, երբ աշխարհում ուժի գերակայությունը փոխարինել է օրենքի գերակայությանը։
Մեր նպատակն է դառնալ Հարավային Կովկասի ամենաարդյունավետ և կազմակերպված պետությունը։ Միայն այդ դեպքում մենք կարող ենք գրավիչ լինել գերտերությունների, դաշնակիցների և գործընկերների համար։ Միայն այդ դեպքում մեր իրավունքները պատշաճ կերպով կհարգվեն։ Ազգային շահերը մի լուսանկարի համար վաճառելը նվաստացուցիչ և հանցավոր է»,-հայտարարել է Քոչարյանը։
Հայաստանում հերթական խորհրդարանական ընտրությունները նախատեսված է անցկացնել 2026 թվականի հունիսի 7-ին։

Блок «Армения» выступает за мир с Азербайджаном, однако он должен быть основан не на модели «поверьте на слово», а на реальных гарантиях, заявил кандидат в премьер-министры от блока Роберт Кочарян.
Он также подчеркнул, что блок настроен решительно и намерен добиться победы, сообщает «Panorama.am ».
«Мы живем в странные времена, когда нас убеждают, что наша богатая история — это бремя, мешающее нам двигаться вперед, а не опора для развития, что патриотизм — устаревшее понятие, вредное для желудка армянина, что идентичность — не наша сущность, а сезонная мода, которая может меняться несколько раз в год…
Мы говорим «нет» этим опасным заблуждениям. Для блока «Армения» наша идентичность, наша история и наш патриотизм являются движущей силой построения современного и сильного государства.
Сегодня мир погрузился в хаос, прежний мировой порядок разрушен, а новый еще не сформировался. Вероятно, новый мировой порядок на некоторое время приведет к закону джунглей. В этих условиях обеспечение безопасности остается одним из главных приоритетов Армении», — заявил Кочарян.
Он добавил, что Армении необходимы сильная армия, сильный лидер и мощные союзники, чтобы совместно нейтрализовать все угрозы. По его словам, внешняя политика страны должна быть предсказуемой, понятной и отвергать идею использования противоречий между крупными державами.
«Именно такой подход обеспечил Армении самые спокойные годы в период моего президентства. Сегодня заявляю, что могу обеспечить абсолютно надежный формат нашей модели безопасности…
Мы выступаем за мир с Азербайджаном, но этот мир должен быть основан не на модели «поверьте на слово», а на реальных гарантиях. Это особенно важно в условиях, когда право силы в мире заменило верховенство закона.
Наша цель — стать самым эффективным и организованным государством Южного Кавказа. Только тогда мы будем привлекательны для великих держав, союзников и партнеров. Только тогда наши права будут должным образом уважаться. Продавать национальные интересы ради одной фотографии — унизительно и преступно», — заявил Кочарян.
Очередные парламентские выборы в Армении намечены на 7 июня 2026 года.
О своем участии уже заявили второй президент Армении Роберт Кочарян, бывший омбудсмен Арман Татоян со своей новой инициативой «Крылья единства», бывший мэр Еревана Айк Марутян с партией «Новая сила», а также Армянский национальный конгресс, кандидатом в премьер-министры от которого является Левон Зурабян, и партия «Республика» во главе с Арамом Саргсяном.
Об участии в выборах также официально заявили партия Самвела Карапетяна «Сильная Армения», Гагик Царукян, пытавшийся представить свою программу «Предложение Армении» как своего рода «Ноев ковчег» для оппозиционных сил, а также партия «Армянский голос».