Ալժիրի ռազմաօդային ուժերին պատկանող Lockheed Martin C-130J-30 Super Hercules ինքնաթիռը Հայաստանի օդային տարածքով դեպի Ադրբեջան իրականացրած թռիչքը կատարել է դիվանագիտական նպատակներով։ Այդ մասին հայտնել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«Հայաստանի օդային տարածքով Բուֆարիկ-Բաքու երթուղով C-130J օդանավի թռիչքը, համաձայն իրականացվող կողմի տրամադրած տեղեկության, կայացել է դիվանագիտական նպատակներով»,-ընդգծել են ԱԳՆ-ից։
Նշվել է նաև, որ նույն օդանավը փետրվարին Հայաստանի օդային տարածքն օգտագործել է Անկարայից դեպի Բաքու և Բաքվից դեպի Բուֆարիկ (Ալժիր) թռչելու ընթացքում։

17 Март 2026 - 07:28 AMT
Самолет Lockheed Martin C-130J-30 Super Hercules, принадлежащий военно-воздушным силам Алжира, совершил полет через воздушное пространство Армении в направлении Азербайджана в дипломатических целях. Об этом сообщили в МИД Армении, передает «Sputnik Армения».
«Полет самолета C-130J по маршруту Буфарик — Баку через воздушное пространство Армении, согласно информации, предоставленной осуществляющей стороной, был осуществлен в дипломатических целях», — подчеркнули в министерстве.
Также отмечается, что тот же самолет в феврале использовал воздушное пространство Армении во время перелета из Анкары в Баку, а также из Баку в Буфарик (Алжир).