17 Մարտ 2026 - 07:24 AMT
Վայոց ձորի թեմի առաջնորդի պաշտոնից ազատված Աբրահամ արքեպիսկոպոս Մկրտչյանը հայտարարել է, որ հանգստի անցնելու դիմումը գրել է դեռ 10 տարի առաջ, հայտնում է Factor.am-ը:
«Վերջին 10 տարին անընդհատ, և՛ գրավոր, և՛ բանավոր ասել եմ հանգստի կոչվելու ցանկության մասին»,- ասել է Աբրահամ արքեպիսկոպոս Մկրտչյանը։
Ավելի վաղ Մայր Աթոռը հայտնել է, որ Վայոց ձորի թեմի առաջնորդը սեփական դիմումի համաձայն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից։ Սակայն հարց է առաջացել, թե ինչու Գարեգին Բ կաթողիկոսին ուղղված դիմումը բավարարվել է միայն այժմ։
Մայր Աթոռի տեղեկատվական կենտրոնի տնօրեն Տեր Եսայի քահանա Արթենյանը հստակ պատասխան չի տվել՝ նշելով, որ անհրաժեշտ են լրացուցիչ ճշտումներ։
Իր հերթին Աբրահամ արքեպիսկոպոս Մկրտչյանը ևս, այն հարցին՝ ինչու է իր դիմումին անդրադարձ կատարվել տասը տարի անց, հստակ պատասխան չի տվել։
«Հիմա փորձում եք հարցազրույց անել, արեք այսքանով բավարարվենք»,-ասել է նա։
Աբրահամ արքեպիսկոպոս Մկրտչյանը նաև հայտարարություն է հրապարակել իր պաշտոնավարման ավարտի կապակցությամբ։ Նա վերահաստատել է հավատարմությունը Նիկոլ Փաշինյանի հռչակած օրակարգին։
«Այս հայտարարության նպատակն է կանխել բոլոր անհարկի, սխալ մեկնաբանությունները, շահարկումները, խեղաթյուրումները: Վերջին տարիներին, Հայ եկեղեցու հետ կապված 2025 թ. դեպքերից շատ ավելի առաջ, ես մի քանի անգամ գրավոր և բանավոր, նաև Մայր Աթոռում ժողովների ժամանակ, դիմել և բարձրաձայնել եմ, որ ցանկանում եմ հանգստյան կոչվել: Ինձ հանգստյան կոչելու տնօրինումը Մայր Աթոռից ստացա 16 մարտի, 2026թ. – ին (գրություն 26/023): Քանի որ սա իմ գրավոր ու բանավոր դիմումների հիման վրա կայացված որոշում է, ուստի չընդունելու որևէ պատճառ չունեմ ․․․․
Կարծում եմ բոլորի համար պարզ է, որ Հայ եկեղեցին կառուցվածքային, կառավարման և կանոնադրական բարեփոխումների կարիք ունի, որպեսզի այլևս այսպիսի ցնցումների ու ճգնաժամի մեջ չհայտնվի: Ուստի, ի պահանջել հարկին, պատրաստ եմ հետայսու ևս առավելագույնս օգտակար լինել ՀՀ վարչապետի նախաձեռնած Հայ եկեղեցու բարենորոգմանը, հատկապես եկեղեցու նոր կանոնադրությունը պատրաստելուն»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Նշվել է նաև, որ հայտարարությունը թվագրված է 17.03.2026, թեև հրապարակվել է մարտի 16-ին: Հոգևորականը դրա վերաբերյալ նշել է, որ հավանաբար խոսքը տպագրական սխալի մասին է։
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի մարտի 16-ի Հայրապետական տնօրինությամբ Վայոց Ձորի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Աբրահամ արքեպիսկոպոս Մկրտչյանն ազատվել է թեմակալ առաջնորդի պաշտոնից գրավոր և բանավոր դիմումների հիման վրա: Այդ մասին հայտնել են Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից։

Освобожденный от должности главы Вайоцдзорской епархии архиепископ Абраам Мкртчян заявил, что написал прошение о выходе на покой еще десять лет назад, сообщает «Factor.am ».
«Последние десять лет я постоянно — и письменно, и устно — говорил о своем желании быть призванным к покою», — сказал архиепископ Мкртчян.
Ранее Святой Эчмиадзин сообщил, что глава Вайоцдзорской епархии был освобожден от должности по собственному заявлению. Однако возник вопрос, почему обращение, направленное Католикосу всех армян Гарегину II, было удовлетворено только сейчас.
Директор Информационного центра Святого Престола Есаи Артенян не дал точного ответа, отметив, что необходимы дополнительные уточнения.
Сам архиепископ Мкртчян также не дал конкретного объяснения, отвечая на вопрос, почему его заявление было рассмотрено спустя десять лет.
«Вы сейчас пытаетесь взять интервью — давайте ограничимся этим», — сказал он.
Архиепископ Мкртчян также опубликовал заявление в связи с завершением своего служения, подтвердив верность повестке, провозглашенной премьер-министром Николом Пашиняном.
«Цель этого заявления — предотвратить все ненужные, ошибочные интерпретации, спекуляции и искажения. В последние годы, задолго до событий, связанных с Армянской церковью в 2025 году, я несколько раз — письменно и устно, в том числе на собраниях — обращался с просьбой о выходе на покой. Распоряжение о моем выходе на покой я получил из Эчмиадзина 16 марта 2026 года (письмо 26/023). Поскольку это решение принято на основании моих письменных и устных обращений, у меня нет причин его не принимать.
Думаю, всем ясно, что Армянская церковь нуждается в структурных, управленческих и уставных реформах, чтобы больше не сталкиваться с подобными потрясениями и кризисами. Поэтому, при необходимости, я готов и впредь максимально содействовать реформированию Армянской церкви, инициированному премьер-министром Армении, особенно в подготовке нового устава церкви», — говорится в заявлении.
Также отмечается, что заявление датировано 17 марта 2026 года, хотя опубликовано 16 марта. Сам священнослужитель предположил, что речь идет о типографской ошибке.
16 марта патриаршим распоряжением Католикоса всех армян Гарегина II архиепископ Абраам Мкртчян был освобожден от должности главы Вайоцдзорской епархии на основании его письменных и устных обращений.