Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի վերականգնման հարց չի քննարկվում, հայտարարել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Լրագրողների հարցին, թե ինչ բացատրություն է ներկայացվել նախկին տնօրեն Էդիտա Գզոյանի պաշտոնից ազատման վերաբերյալ, նախարարը պատասխանել է, որ բացատրություն ներկայացնելու անհրաժեշտություն չի տեսնում, հայտնում է «Ազատությունը»:
Անդրեասյանն ընդգծել է, որ գնահատում է Գզոյանին որպես գիտնականի և գտնում է, որ նա իր գիտական գործունեությունը շարունակելու բոլոր հնարավորություններն ունի, այդ թվում՝ թանգարանում:
«Այդ իմաստով կարծում եմ՝ մեր համագործակցությունն ամենևին սպառված չէ, բայց կառավարումը կոնկրետ օղակ է, ենթադրում է կոնկրետ պատասխանատվություններ, և կառավարչական ոլորտում առկա խնդիրները պետք է լուծվեն», – նշել է Անդրեասյանը՝ հավելելով՝ եղել է իրավիճակ, որը չպետք է լիներ։
Հարցին, թե արդյոք Գզոյանը տեղեկացվել է տարիներ շարունակ գործող արարողակարգի փոփոխության մասին, նախարարը նշել է, որ այդ հարցի պատասխանատուն ինքը չէ։
Միաժամանակ Անդրեասյանը հերքել է տեղեկությունները, թե թանգարան-ինստիտուտի աշխատակիցներին ավելի վաղ ասվել է, որ տնօրենի ազատումը կապված է հուշահամալիրի տարածքում իրականացվող շինարարական աշխատանքների հետ։ Նա նշել է, որ աշխատակիցների հետ ունեցել է միայն մեկ հանդիպում, որը տեղի է ունեցել նախորդ օրը։
«Մենք շատ մանրամասն քննարկել ենք բոլոր հարցերը, և ես աշխատակիցներին փոխանցել եմ այն տեղեկատվությունը, և բարձրացված այն հարցերին եմ անդրադարձել, որ իրենց մոտ եղել է: Ես հենց սկզբից էլ հարցը բարձրացրել եմ կառավարման մասով և շարունակում եմ հենց այս տեսանկյունից», – նշել է նա։
Նախարարի խոսքով՝ աշխատակիցների հետ կայացած հանդիպման ընթացքում հիմնականում անդրադարձ է կատարվել նրանց գիտահետազոտական գործունեությանը։ Նրա պնդմամբ՝ աշխատակիցներին կոչ է արվել վերադառնալ բնականոն աշխատանքային ընթացքին, իսկ Արցախի թեմայով բաժինը փակելու մասին որևէ խոսք չի եղել։
Անդրեասյանը միաժամանակ նշել է, որ ընդհանուր առմամբ բարձրացրել է նաև հուշահամալիրում իրականացվող շինարարական աշխատանքներին առնչվող հարցերը։
Նախարարը նաև պատասխանել է հարցին՝ կապված վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության հետ, ըստ որի Էդիտա Գզոյանը ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին Արցախի մասին գիրք է նվիրել, ինչը գնահատվել է որպես սադրիչ քայլ, և նրա ցուցումով գրվել է ազատման դիմում, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Գզոյանը հանդիսանում էր տնօրեն, հետևաբար կառավարման խնդիր է։ Եթե մի բառը կապեք մյուսին, կհասկանաք նաև իմ նկարագրած խնդրի էությանը։ Մենք խոսում ենք ղեկավար անձի կողմից կառավարման հարցերի մասին։ Ինձ համար հարցը սպառված է։ Եղել է իրավիճակ, որը չպետք է լիներ և այդ իրավիճակն ունեցել է իր հանգուցալուծումը»,-ասել է նախարարը:
Մի քանի օր առաջ թանգարան-ինստիտուտի բոլոր 74 աշխատակիցները դիմել էին վարչապետին՝ ակնկալելով, որ որոշումը կվերանայվի։ Նրանք «Ազատության» հետ զրույցում ասել են, որ իրենց կարծիքը որևէ մեկը չի հարցրել։ Մի խումբ ցեղասպանագետներ ևս բաց նամակով մտահոգություն են հայտնել Էդիտա Գզոյանի պաշտոնանկության կապակցությամբ։
Օրեր առաջ հայտնի է դարձել, որ Միացյալ Նահանգների փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի՝ Ցեղասպանության հուշահամալիր այցից մոտ մեկ ամիս անց թանգարան-ինստիտուտի տնօրենը հեռացել է պաշտոնից։ Աշխատակիցները փոխանցել էին, որ իրենց տեղեկացվել է, թե Գզոյանը պաշտոնից ազատվել է շինարարական աշխատանքների հետ կապված պատճառներով։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ավելի ուշ հայտնել է, որ Էդիտա Գզոյանը պաշտոնանկ է արվել իր անմիջական հրահանգով՝ փետրվարի սկզբին Վենսին Արցախյան հակամարտության մասին գիրք նվիրելու համար։

The issue of reinstating the director of the Armenian Genocide Museum-Institute is not being discussed, Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan said.
Responding to journalists’ questions about the reasons for the dismissal of former director Edita Gzoyan, the minister said she does not see the need to provide further explanations, according to RFE/RL.
Andreasyan emphasized that she values Gzoyan as a scholar and believes she has every opportunity to continue her academic work, including at the museum.
“In that sense, I believe our cooperation is not exhausted at all. But management is a specific sphere that implies specific responsibilities, and problems in the management domain must be resolved,” Andreasyan said, adding that “there was a situation that should not have happened.”
When asked whether Gzoyan had been informed about changes to a protocol that had been in place for years, the minister replied that she was not responsible for that issue.
Andreasyan also denied reports that museum staff had earlier been told the director’s dismissal was linked to construction work being carried out at the memorial complex. She said she had only one meeting with employees, which took place the previous day.
“We discussed all issues in detail. I shared information with the staff and addressed the concerns they raised. From the very beginning I framed the issue as a matter of management and continue to view it from that perspective,” she said.
According to the minister, the meeting with employees largely focused on their research activities. She said staff were encouraged to return to normal work, adding that there had been no discussion about closing the department dealing with the topic of Artsakh.
Andreasyan also noted that she generally raised questions related to the construction works at the memorial complex.
The minister also commented on statements by Prime Minister Nikol Pashinyan, who earlier said Gzoyan had presented U.S. Vice President JD Vance with a book about the Artsakh conflict, describing the move as provocative and stating that the dismissal followed his direct instruction, Panorama.am reports.
“Gzoyan was the director, therefore it is a management issue. If you connect one word to another, you will understand the essence of the problem I described. We are speaking about management matters related to a person in a leadership position. For me the issue is closed. There was a situation that should not have happened, and that situation has now been resolved,” Andreasyan said.
A few days earlier, all 74 employees of the museum-institute had appealed to the prime minister, expecting the decision to be reconsidered. In comments to RFE/RL, they said their opinion had not been sought.
A group of genocide scholars also expressed concern over Edita Gzoyan’s dismissal in an open letter.
It became known earlier that about a month after U.S. Vice President JD Vance’s visit to the Armenian Genocide Memorial complex, the museum-institute’s director had left her post. Staff had said they were initially told the dismissal was related to construction work at the site.
Later, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that Gzoyan had been dismissed on his direct instruction after presenting Vance with a book about the Artsakh conflict in early February.