Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի վերականգնման հարց չի քննարկվում, հայտարարել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Լրագրողների հարցին, թե ինչ բացատրություն է ներկայացվել նախկին տնօրեն Էդիտա Գզոյանի պաշտոնից ազատման վերաբերյալ, նախարարը պատասխանել է, որ բացատրություն ներկայացնելու անհրաժեշտություն չի տեսնում, հայտնում է «Ազատությունը»:
Անդրեասյանն ընդգծել է, որ գնահատում է Գզոյանին որպես գիտնականի և գտնում է, որ նա իր գիտական գործունեությունը շարունակելու բոլոր հնարավորություններն ունի, այդ թվում՝ թանգարանում:
«Այդ իմաստով կարծում եմ՝ մեր համագործակցությունն ամենևին սպառված չէ, բայց կառավարումը կոնկրետ օղակ է, ենթադրում է կոնկրետ պատասխանատվություններ, և կառավարչական ոլորտում առկա խնդիրները պետք է լուծվեն», – նշել է Անդրեասյանը՝ հավելելով՝ եղել է իրավիճակ, որը չպետք է լիներ։
Հարցին, թե արդյոք Գզոյանը տեղեկացվել է տարիներ շարունակ գործող արարողակարգի փոփոխության մասին, նախարարը նշել է, որ այդ հարցի պատասխանատուն ինքը չէ։
Միաժամանակ Անդրեասյանը հերքել է տեղեկությունները, թե թանգարան-ինստիտուտի աշխատակիցներին ավելի վաղ ասվել է, որ տնօրենի ազատումը կապված է հուշահամալիրի տարածքում իրականացվող շինարարական աշխատանքների հետ։ Նա նշել է, որ աշխատակիցների հետ ունեցել է միայն մեկ հանդիպում, որը տեղի է ունեցել նախորդ օրը։
«Մենք շատ մանրամասն քննարկել ենք բոլոր հարցերը, և ես աշխատակիցներին փոխանցել եմ այն տեղեկատվությունը, և բարձրացված այն հարցերին եմ անդրադարձել, որ իրենց մոտ եղել է: Ես հենց սկզբից էլ հարցը բարձրացրել եմ կառավարման մասով և շարունակում եմ հենց այս տեսանկյունից», – նշել է նա։
Նախարարի խոսքով՝ աշխատակիցների հետ կայացած հանդիպման ընթացքում հիմնականում անդրադարձ է կատարվել նրանց գիտահետազոտական գործունեությանը։ Նրա պնդմամբ՝ աշխատակիցներին կոչ է արվել վերադառնալ բնականոն աշխատանքային ընթացքին, իսկ Արցախի թեմայով բաժինը փակելու մասին որևէ խոսք չի եղել։
Անդրեասյանը միաժամանակ նշել է, որ ընդհանուր առմամբ բարձրացրել է նաև հուշահամալիրում իրականացվող շինարարական աշխատանքներին առնչվող հարցերը։
Նախարարը նաև պատասխանել է հարցին՝ կապված վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության հետ, ըստ որի Էդիտա Գզոյանը ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին Արցախի մասին գիրք է նվիրել, ինչը գնահատվել է որպես սադրիչ քայլ, և նրա ցուցումով գրվել է ազատման դիմում, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Գզոյանը հանդիսանում էր տնօրեն, հետևաբար կառավարման խնդիր է։ Եթե մի բառը կապեք մյուսին, կհասկանաք նաև իմ նկարագրած խնդրի էությանը։ Մենք խոսում ենք ղեկավար անձի կողմից կառավարման հարցերի մասին։ Ինձ համար հարցը սպառված է։ Եղել է իրավիճակ, որը չպետք է լիներ և այդ իրավիճակն ունեցել է իր հանգուցալուծումը»,-ասել է նախարարը:
Մի քանի օր առաջ թանգարան-ինստիտուտի բոլոր 74 աշխատակիցները դիմել էին վարչապետին՝ ակնկալելով, որ որոշումը կվերանայվի։ Նրանք «Ազատության» հետ զրույցում ասել են, որ իրենց կարծիքը որևէ մեկը չի հարցրել։ Մի խումբ ցեղասպանագետներ ևս բաց նամակով մտահոգություն են հայտնել Էդիտա Գզոյանի պաշտոնանկության կապակցությամբ։
Օրեր առաջ հայտնի է դարձել, որ Միացյալ Նահանգների փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի՝ Ցեղասպանության հուշահամալիր այցից մոտ մեկ ամիս անց թանգարան-ինստիտուտի տնօրենը հեռացել է պաշտոնից։ Աշխատակիցները փոխանցել էին, որ իրենց տեղեկացվել է, թե Գզոյանը պաշտոնից ազատվել է շինարարական աշխատանքների հետ կապված պատճառներով։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ավելի ուշ հայտնել է, որ Էդիտա Գզոյանը պաշտոնանկ է արվել իր անմիջական հրահանգով՝ փետրվարի սկզբին Վենսին Արցախյան հակամարտության մասին գիրք նվիրելու համար։

17 Март 2026 - 11:20 AMT
Вопрос восстановления директора Музея-института Геноцида армян не обсуждается, заявила министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян.
Отвечая на вопросы журналистов о причинах увольнения бывшего директора Эдиты Гзоян, министр сказала, что не видит необходимости давать дополнительные объяснения, сообщает «Азатутюн».
Андреасян подчеркнула, что высоко оценивает Гзоян как ученого и считает, что у нее есть все возможности продолжать научную деятельность, в том числе в музее.
«В этом смысле считаю, что наше сотрудничество вовсе не исчерпано. Однако управление — это конкретная сфера, предполагающая конкретную ответственность, и проблемы в управленческой сфере должны решаться», — отметила Андреасян, добавив, что «была ситуация, которой не должно было быть».
Отвечая на вопрос о том, была ли Гзоян уведомлена об изменении действовавшего многие годы протокола, министр заявила, что она не является ответственным за этот вопрос.
Андреасян также опровергла информацию о том, что сотрудникам музея ранее сообщили, будто увольнение директора связано со строительными работами на территории мемориального комплекса. По ее словам, у нее была лишь одна встреча с сотрудниками, состоявшаяся накануне.
«Мы очень подробно обсудили все вопросы. Я передала сотрудникам имеющуюся информацию и ответила на поднятые ими вопросы. С самого начала я поднимала вопрос именно в управленческом контексте и продолжаю рассматривать его именно так», — сказала она.
По словам министра, во время встречи с сотрудниками в основном обсуждалась их научно-исследовательская деятельность. Она отметила, что работников призвали вернуться к нормальному рабочему процессу, подчеркнув, что никаких разговоров о закрытии отдела, занимающегося темой Арцаха, не было.
Андреасян также отметила, что в целом затрагивала вопросы, связанные со строительными работами на территории мемориального комплекса.
Министр также прокомментировала заявление премьер-министра Никола Пашиняна, который ранее сообщил, что Гзоян подарила вице-президенту США Джей Ди Вэнсу книгу о карабахском конфликте, назвав этот шаг провокационным и отметив, что ее увольнение произошло по его прямому указанию, сообщает «Panorama.am ».
«Гзоян была директором, следовательно, это вопрос управления. Если соединить одно слово с другим, станет понятна суть описанной мною проблемы. Речь идет о вопросах управления, связанных с руководящим лицом. Для меня этот вопрос закрыт. Была ситуация, которой не должно было быть, и она получила свое разрешение», — заявила министр.
Несколько дней назад все 74 сотрудника музея-института обратились к премьер-министру, надеясь, что решение будет пересмотрено. В беседе с «Азатутюн» они заявили, что их мнение никто не спрашивал.
Группа специалистов по изучению геноцида также выразила обеспокоенность увольнением Эдиты Гзоян в открытом письме.
Ранее стало известно, что примерно через месяц после визита вице-президента США Джей Ди Вэнса в мемориальный комплекс Геноцида армян директор музея покинула свою должность. Сотрудники утверждали, что им сначала сообщили, будто увольнение связано со строительными работами.
Позднее премьер-министр Никол Пашинян заявил, что Гзоян была уволена по его прямому указанию после того, как в начале февраля подарила Вэнсу книгу о конфликте вокруг Арцаха.