Իրանահայերի արտառոց հոսք դեպի Հայաստան չկա, հայտարարել է ՀՀ սփյուռքի հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
Նրա խոսքով՝ որ մշտապես փորձում են կապի մեջ լինել Իրանի տարբեր հատվածներում բնակվող հայերի հետ, սակայն միշտ չէ, որ դա ստացվում է, հայտնում է «Ազատությունը»:
«Պարբերաբար հնարավոր է լինում կապվել, բայց հիմնականում՝ ոչ», – նշել է նա՝ հավելելով, որ մարդիկ հիմնականում մնացել են իրենց տներում՝ փորձելով խուսափել հրթիռային և այլ հարվածներից։
Իրանում ինտերնետ կապի հասանելիության խնդիրների մասին տեղեկություններ են տարածվել պատերազմի սկզբից ի վեր։
Սինանյանը նաև հայտնել է, որ հայերի շրջանում երկու անձի թեթև վիրավորվելու վերաբերյալ տեղեկություններ են ստացվել, սակայն դրանք պաշտոնապես չեն հաստատվել։
Այս օրերին տարբեր երկրների քաղաքացիներ լքել են Իրանը Հայաստանի հետ սահմանային անցակետով:
ԱՄՆ-ի ու Իսրայելի հարձակումներն Իրանի դեմ շարունակվում են: Թեհրանն էլ, իր հերթին, թիրախավորում է Իսրայելը և Մերձավոր Արևելքի երկրները, որտեղ տեղակայված են ԱՄՆ ռազմաբազաներ:

There is no unusual influx of Iranian Armenians into Armenia, Armenia’s High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan said during a briefing with journalists.
According to him, authorities are constantly trying to maintain contact with Armenians living in different parts of Iran, although it is not always possible, RFE/RL reports.
“From time to time, we manage to get in touch, but mostly we cannot,” he said, adding that many people have remained in their homes, trying to avoid missile and other strikes.
Reports about problems with internet access in Iran have been circulating since the beginning of the war.
Sinanyan also said that information had been received about two Armenians sustaining minor injuries, though these reports have not been officially confirmed.
In recent days, citizens of various countries have been leaving Iran through the border crossing with Armenia.
The United States and Israel continue their attacks on Iran, while Tehran has been targeting Israel and Middle Eastern countries hosting U.S. military bases in response.