Իրանահայերի արտառոց հոսք դեպի Հայաստան չկա, հայտարարել է ՀՀ սփյուռքի հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
Նրա խոսքով՝ որ մշտապես փորձում են կապի մեջ լինել Իրանի տարբեր հատվածներում բնակվող հայերի հետ, սակայն միշտ չէ, որ դա ստացվում է, հայտնում է «Ազատությունը»:
«Պարբերաբար հնարավոր է լինում կապվել, բայց հիմնականում՝ ոչ», – նշել է նա՝ հավելելով, որ մարդիկ հիմնականում մնացել են իրենց տներում՝ փորձելով խուսափել հրթիռային և այլ հարվածներից։
Իրանում ինտերնետ կապի հասանելիության խնդիրների մասին տեղեկություններ են տարածվել պատերազմի սկզբից ի վեր։
Սինանյանը նաև հայտնել է, որ հայերի շրջանում երկու անձի թեթև վիրավորվելու վերաբերյալ տեղեկություններ են ստացվել, սակայն դրանք պաշտոնապես չեն հաստատվել։
Այս օրերին տարբեր երկրների քաղաքացիներ լքել են Իրանը Հայաստանի հետ սահմանային անցակետով:
ԱՄՆ-ի ու Իսրայելի հարձակումներն Իրանի դեմ շարունակվում են: Թեհրանն էլ, իր հերթին, թիրախավորում է Իսրայելը և Մերձավոր Արևելքի երկրները, որտեղ տեղակայված են ԱՄՆ ռազմաբազաներ:

17 Март 2026 - 11:30 AMT
Необычного потока иранских армян в Армению нет, заявил комиссар по делам диаспоры Армении Заре Синанян на брифинге с журналистами.
По его словам, власти постоянно пытаются поддерживать связь с армянами, проживающими в различных регионах Ирана, однако это удается не всегда, сообщает «Азатутюн».
«Периодически удается связаться, но в основном — нет», — отметил он, добавив, что люди в основном остаются в своих домах, стараясь избегать ракетных и других ударов.
Сообщения о проблемах с доступом к интернету в Иране распространяются с начала войны.
Синанян также сообщил, что поступила информация о двух армянах, получивших легкие ранения, однако официального подтверждения этим сведениям нет.
В последние дни граждане различных стран покидают Иран через пограничный пункт на границе с Арменией.
США и Израиль продолжают наносить удары по Ирану, в то время как Тегеран наносит ответные удары по Израилю и странам Ближнего Востока, где размещены военные базы США.