2026 թվականին արհեստական բանականության դասընթացներ ներդնել Հայաստանի աշակերտների ավելի քան 80 տոկոսի համար, հայտարարել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Նախարարը խորհրդարանում ներկայացրել է կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրի 2025 թվականի կատարման հաշվետվությունը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Անդրեասյանի խոսքով՝ որոշ դպրոցների 10-12-րդ դասարաններում արդեն գործում են արհեստական բանականության ուսուցման ծրագրեր։ Դրանցից մեկը իրականացվել է Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) նախաձեռնությամբ՝ ընդգրկելով 26 ավագ դպրոցների մոտ 800 աշակերտի։ Մեկ այլ ծրագիր՝ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների գործատուների միության նախաձեռնությամբ, իրականացվել է 15 ավագ դպրոցներում։
«Ներկայում մենք բանակցություններ ենք վարում այդ միության հետ՝ արհեստական բանականության համընդհանուր դպրոցական դասընթաց ստեղծելու շուրջ»,– հայտարարել է նախարարը։
Նրա խոսքով՝ պետությունը շարունակել է ֆինանսավորել նաև «Արմաթ» (ArMath) ինժեներական լաբորատորիաների ծրագիրը, որտեղ արտադասարանական ձևաչափով սովորում է ավելի քան 16 հազար երեխա՝ հանրապետության ավելի քան 630 դպրոցներում։
Փաստաթուղթը նախ քննարկվել է խորհրդարանական հանձնաժողովներում, որից հետո այն նախատեսվել է ընդգրկել Ազգային ժողովի լիագումար նիստի օրակարգում։

17 Март 2026 - 11:38 AMT
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян заявила, что к 2026 году курсы по искусственному интеллекту планируется внедрить для более чем 80% школьников страны.
Министр представила в парламенте отчет о выполнении в 2025 году программы правительства на 2021–2026 годы, сообщает «Sputnik Армения».
По ее словам, программы обучения искусственному интеллекту уже действуют в 10–12 классах ряда школ.
Одна из них реализована по инициативе Фонда науки и технологий Армении (FAST) и охватила около 800 учеников из 26 старших школ.
Еще одна программа, инициированная Союзом работодателей информационно-коммуникационных технологий, была реализована в 15 старших школах.
«В настоящее время мы ведем переговоры с этим союзом о создании универсального школьного курса по искусственному интеллекту», — заявила министр.
По словам Андреасян, государство также продолжает финансировать программу инженерных лабораторий «АрМат» (ArMath), где более 16 тысяч детей обучаются во внеурочном формате в более чем 630 школах по всей республике.
Документ ранее был рассмотрен в парламентских комиссиях, после чего его планируется включить в повестку пленарного заседания Национального собрания.