17 Մարտ 2026 - 12:44 AMT
Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ արքեպիսկոպոս Պռոշյանի նկատմամբ կիրառված տնային կալանքը վերացվել է։ Արագածոտնի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, դատավոր Դավիթ Դաբաղյանի նախագահությամբ, որոշել է նրա նկատմամբ կիրառել բացակայելու արգելք և վարչական հսկողություն։
Դատարանի որոշմամբ նրան արգելվել է հաղորդակցություն ունենալ վարույթի մասնակիցների և Արագածոտնի թեմի հոգևորականների հետ, ինչպես նաև այցելել թեմի նստավայր և Արագածոտնի մարզում գտնվող եկեղեցիներ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանը կալանավորվել է 2025 թվականի հոկտեմբերի 16-ին։ Նրա նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել Քրեական օրենսգրքի երկու հոդվածներով՝ պաշտոնեական դիրքն օգտագործելը ընտրական իրավունքի իրականացումը խոչընդոտելու և իշխանական կամ ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով հավաքներին մասնակցելուն հարկադրելու համար։
Քրեական վարույթը հարուցվել է Արագածոտնի թեմի քահանա Արամ Ասատրյանի (հետագայում կարգալույծ է արվել և ստացել իր ավազանի անունը՝ Ստեփան Ասատրյան)՝ Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հնչեցրած հայտարարությունների հիման վրա։ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ նախագահ Դանիել Իոաննիսյանը դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ ուշադրություն հրավիրելով այդ հայտարարությունների վրա։
Փետրվարի 12-ին դատարանը որոշել էր Մկրտիչ սրբազանի կալանքը փոխարինել տնային կալանքով։ Այդ ժամանակ նրան նաև արգելվել էր մասնակցել պատարագների և հանդիպել քահանաների հետ։

17 Март 2026 - 13:54 AMT
Суд первой инстанции Арагацотнской области под председательством судьи Давида Дабагяна постановил заменить меру пресечения на запрет на отсутствие и административный надзор.
Согласно решению суда, Прошяну запрещено общаться с участниками уголовного производства и духовенством Арагацотнской епархии, а также посещать резиденцию епархии и церкви на территории Арагацотнской области, сообщает «Sputnik Армения».
Архиепископ Прошян был задержан 16 октября 2025 года.
В отношении него возбуждено публичное уголовное преследование по двум статьям Уголовного кодекса: злоупотребление должностным положением с целью воспрепятствовать реализации избирательного права и принуждение к участию в собраниях с использованием служебных полномочий.
Уголовное дело было возбуждено после заявлений, сделанных в эфире Общественного телевидения священником Арамом Асатряном из Арагацотнской епархии, который впоследствии был лишен сана и получил свое мирское имя — Степан Асатрян.
Глава НПО «Объединение информированных граждан» Даниел Иоаннисян обратился в Генеральную прокуратуру Армении, обратив внимание на эти заявления.
12 февраля суд ранее уже заменил содержание под стражей Прошяна на домашний арест, тогда ему также было запрещено участвовать в богослужениях и встречаться со священниками.